WZW typu C (wirusowe zapalenie wątroby typu C) - drogi zarażenia, przebieg i objawy, leczenie

Zapalenia wątroby typu C - mikroskopowy obraz wirusa
Zapalenia wątroby typu C - mikroskopowy obraz wirusa

Ten typ wirusa charakteryzuje się możliwością wywołania nosicielstwa.

zobacz galerię

Żółtaczką, a właściwie wywowłującym ją wirusem HCV, możemy zarazić się wyłącznie przez kontakt z krwią. Nie ma możliwości zarażenia się wirusowym zapaleniem wątroby typu C poprzez np. pocałunek czy dotyk. Zobaczcie, w jaki sposób może dojść do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C wywoływane jest przez wirus HCV. Wirus ten jest o tyle niebezpieczny, że mimo iż zakażenie nim i ostre zapalenie wątroby częstokroć nie dają objawów, to bardzo często dochodzi do przejścia zapalenia ostrego w zapalenie przewlekłe - a stąd już krótka droga do rozwoju marskości wątroby, a następnie raka wątroby. Ponadto na dziś dzień nie jest znana szczepionka, która mogłaby zapobiegać chorobie. Szacuje się, że wirus HCV odpowiada za ok. 20% ostrych zapaleń choroby i jest przyczyną 70% przypadków przewlekłego zapalenia wątroby. Na świecie wirusem HCV zakażonych jest około 170 milionów ludzi. W Polsce liczba ta wynosi około 700 tysięcy, a co roku rozpoznaje się około 2 tysięcy nowych zachorowań.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

1. Wirusowe zapalenie wątroby typu C - drogi zarażenia

Wirus HCV, odpowiedzialny za rozwój wirusowego zapalenia wątroby typu C, należy do rodziny Flaviviridae. Zaliczany jest do RNA-wirusów, co znaczy, że jego materiał genetyczny stanowi jednoniciowa cząsteczka RNA (kwasu rybonukleinowego).

Na zarażenie wirusem HCV narażeni są przede wszystkim:

 • narkomani uzależnieni od narkotyków dożylnych, którzy używają wspólnych igieł,
 • osoby, które były poddawane zabiegowi przetoczenia krwi,
 • osoby często zmieniające partnerów seksualnych, odbywające „przygodne stosunki seksualne” (zarówno homo- jak i heteroseksualne),
 • osoby chorujące na hemofilie, które wymagają wielokrotnego podawania czynników krzepnięcia (uzyskiwanych z krwi),
 • osoby, które mają bliski kontakt z osobą zarażoną (wspólne mieszkanie, partner seksualny),
 • pracownicy służby zdrowia,
 • możliwe jest też przeniesienie zakażenia z matki na płód.

Dla wirusowego zapalenia wątroby typu C charakterystyczne jest jednak, że mimo iż znamy drogi szerzenia się wirusa, w około 40–50% przypadków nie udaje się określić przyczyny zakażenia.

Szczepienia przeciwko WZW C
Szczepienia przeciwko WZW C

Według badań, corocznie w Polsce na wirusowe zapalenie wątroby typu C zapada około 2000 nowych osób,...

zobacz galerię

2. Wirusowe zapalenie wątroby typu C - przebieg i objawy

Wirus HCV jest bardzo podstępny i niebezpieczny. Pierwsze objawy po zakażeniu, czyli okres ostrego zakażenia, przebiega zazwyczaj łagodnie, natomiast w aż 70% przypadków zupełnie bezobjawowo. Objawy prodromalne, czyli zwiastujące rozwój wirusowego zapalenia wątroby typu C, praktycznie nie występują lub są słabo wyrażone. W okresie ostrego zakażenia może dochodzić do miernego powiększenia wątroby, czasem rozwija się też typowa żółtaczka. Pomimo tego na pozór łagodnego przebiegu, zakażenie wirusem HCV należy do bardzo niebezpiecznych chorób. Dzieje się tak dlatego, że aż w połowie przypadków po okresie ostrego zakażenia dochodzi do rozwoju przewlekłego zapalenia wątroby typu C. Stan ten może manifestować się osłabieniem, bólami mięśniowymi, bólami stawów, zaburzeniami czucia, świądem skóry. Oprócz tego może dochodzić do wystąpienia przewlekłego kłębuszkowego zapalenia nerek czy zapalenia tętnic. Te pozawątrobowe objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C spowodowane są immunologicznymi powikłaniami zakażenia HCV. Szacuje się, że u 5-20% pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C, po około 20 latach trwania choroby rozwija się marskość wątroby - ta z kolei stanowi punkt wyjścia dla rozwoju raka wątroby.

3. Wirusowe zapalenie wątroby typu C - leczenie

Niestety, współczesna medycyna nie zna leku, który spowodowałby eliminację wirusa z organizmu zakażonego człowieka.

W leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C stosuje się głównie interferon alfa w połączeniu z lamiwudyną. Celem leczenia jest zahamowanie namnażania się wirusa w organizmie, a tym samym zmniejszenie ryzyka rozwoju marskości wątroby i raka wątroby. Z zaleceń ogólnych obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, który nasila uszkodzenie wątroby i przyspiesza rozwój marskości.

Jak już wspomniano, nie istnieje szczepionka chroniąca przed wirusowym zapaleniem wątroby typu C, dlatego - by zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia - należy unikać „ryzykownych zachowań” (przygodnych kontaktów seksualnych, przyjmowania narkotyków dożylnych, zwłaszcza z użyciem wspólnych igieł itd.).

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Wirusowe zapalenie wątroby

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!