Trwa ładowanie...

WZW C (wirusowe zapalenie wątroby typu C) - drogi zarażenia, przebieg i objawy, leczenie

WZW C, czyli żółtaczką lub wirusowym zapaleniem wątroby typu C, a właściwie wywowłującym ją wirusem HCV, możemy zarazić się wyłącznie przez kontakt z krwią. Nie ma możliwości zarażenia się WZW C poprzez np. pocałunek czy dotyk. Zobaczcie, w jaki sposób może dojść do zakażenia WZW C C.

Zobacz film: "Czym jest WZW C?"

spis treści

WZW C wywoływane jest przez wirus HCV. WZW C jest o tyle niebezpieczne, że mimo iż zakażenie wirusem HCV i ostre zapalenie wątroby częstokroć nie dają objawów, to bardzo często dochodzi do przejścia zapalenia ostrego w zapalenie przewlekłe - a stąd już krótka droga do rozwoju marskości wątroby, a następnie raka wątroby.

Ponadto na dziś dzień nie jest znana szczepionka na WZW C. Szacuje się, że wirus HCV odpowiada za ok. 20% ostrych WZW C i jest przyczyną 70% przypadków przewlekłego zapalenia wątroby. Na świecie wirusem HCV zakażonych jest około 170 milionów ludzi. W Polsce liczba ta wynosi około 700 tysięcy, a co roku rozpoznaje się około 2 tysięcy nowych zachorowań.

1. Drogi zarażenia WZW C

Wirus HCV, odpowiedzialny za rozwój WZW C, należy do rodziny Flaviviridae. Zaliczany jest do RNA-wirusów, co znaczy, że jego materiał genetyczny stanowi jednoniciowa cząsteczka RNA (kwasu rybonukleinowego).

Na zarażenie wirusem HCV, a zatem na WZW C, narażeni są przede wszystkim:

 • narkomani uzależnieni od narkotyków dożylnych, którzy używają wspólnych igieł,
 • osoby, które były poddawane zabiegowi przetoczenia krwi,
 • osoby często zmieniające partnerów seksualnych, odbywające „przygodne stosunki seksualne” (zarówno homo- jak i heteroseksualne),
 • osoby chorujące na hemofilie, które wymagają wielokrotnego podawania czynników krzepnięcia (uzyskiwanych z krwi),
 • osoby, które mają bliski kontakt z osobą zarażoną (wspólne mieszkanie, partner seksualny),
 • pracownicy służby zdrowia,
 • możliwe jest też przeniesienie zakażenia z matki na płód.

Dla wirusowego zapalenia wątroby typu C charakterystyczne jest jednak, że mimo iż znamy drogi szerzenia się WZW C, w około 40–50% przypadków nie udaje się określić przyczyny zakażenia.

Szczepienia przeciwko WZW C
Szczepienia przeciwko WZW C

Według badań, corocznie w Polsce na wirusowe zapalenie wątroby typu C zapada około 2000 nowych osób,

zobacz galerię

2. Przebieg i objawy WZW C

Wirus HCV jest bardzo podstępny i niebezpieczny. Pierwsze WZW C, czyli okres ostrego zakażenia, przebiega zazwyczaj łagodnie, natomiast w aż 70% przypadków zupełnie bezobjawowo. Objawy prodromalne, czyli zwiastujące rozwój WZW C, praktycznie nie występują lub są słabo wyrażone. W okresie ostrego zakażenia może dochodzić do miernego powiększenia wątroby, czasem rozwija się też typowa żółtaczka.

Pomimo tego na pozór łagodnego przebiegu WZW C, zakażenie wirusem HCV należy do bardzo niebezpiecznych chorób. Dzieje się tak dlatego, że aż w połowie przypadków po okresie ostrego zakażenia dochodzi do rozwoju przewlekłego WZW C. Stan ten może manifestować się osłabieniem, bólami mięśniowymi, bólami stawów, zaburzeniami czucia, świądem skóry.

Oprócz tego może dochodzić do wystąpienia przewlekłego kłębuszkowego zapalenia nerek czy zapalenia tętnic. Te pozawątrobowe objawy WZW C spowodowane są immunologicznymi powikłaniami zakażenia HCV. Szacuje się, że u 5-20% pacjentów chorujących na WZW C, po około 20 latach trwania choroby rozwija się marskość wątroby - ta z kolei stanowi punkt wyjścia dla rozwoju raka wątroby.

Zobacz tez

3. Leczenie żółtaczki

Niestety, współczesna medycyna nie zna leku, który spowodowałby eliminację WZW C z organizmu zakażonego człowieka.

W leczeniu WZW C stosuje się głównie interferon alfa w połączeniu z lamiwudyną. Celem leczenia WZW C jest zahamowanie namnażania się wirusa HCVw organizmie, a tym samym zmniejszenie ryzyka rozwoju marskości wątroby i raka wątroby. Z zaleceń ogólnych przy WZW C obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, który nasila uszkodzenie wątroby i przyspiesza rozwój marskości.

Jak już wspomniano, nie istnieje szczepionka chroniąca przed WZW C, dlatego - by zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na WZW C - należy unikać „ryzykownych zachowań” (przygodnych kontaktów seksualnych, przyjmowania narkotyków dożylnych, zwłaszcza z użyciem wspólnych igieł itd.).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza