Witamina F - właściwości, działanie, zastosowanie, gdzie znaleźć
Witamina F to grupa nienasyconych kwasów tłuszczowych. W jej skład wchodzą trzy związki z grupy NNKT. Została odkryta stosunkowo niedawno i znajduje szczególne zastosowanie w kosmetyce i dermatologii. Jak można wykorzystać witaminę F i gdzie ją znaleźć?
1. Czym jest witamina F?
Witamina F to w rzeczywistości zbiorcza nazwa dla kilku nienasyconych kwasów tłuszczowych. W jej skład wchodzą:
- kwas ALA (alfa-linolenowy)
- kwas LA (linolowy)
- kwas arachidonowy
Nie jest ona klasyfikowana do ogólnego zbioru witamin, podobnie jak witamina B13 (kwas orotowy) czy B15 (kwas pangamowy).
2. Właściwości witaminy F
Witamina F, jako zbiór nienasyconych kwasów tłuszczowych, wspiera przede wszystkim układ immunologiczny, sercowo-naczyniowy, a także nerwowy. Wspiera prawidłowe funkcje poznawcze, pamięć i koncentrację, a także pozytywnie wpływa na płodność.
Nieocenione jest także jej działanie na skórę, włosy i paznokcie. Witamina F często stosowana jest w kosmetyce, nie tylko w formie suplementów diety, ale także okładów, maseczek i kremów.
Reguluje także procesy trawienne, poprawia metabolizm i wspiera w walce o lepszą figurę. Dodatkowo wspiera odporność organizmu i chroni przed infekcjami. Sprawdza się także w łagodzeniu kobiecych dolegliwości, w tym PMS-u oraz bolesnych miesiączek.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Witamina F w kosmetyce
Dzięki swoim właściwościom witamina F świetnie sprawdza się w przypadku wielu dolegliwości dermatologicznych. Przede wszystkim wspiera leczenie takich schorzeń, jak:
- odleżyny
- trądzik
- łuszczyca
- alergie skórne
- odparzenia odpieluszkowe
Dzięki regularnemu stosowaniu produktów zawierających witaminą F skóra staje się odporna na działanie mrozu, silnego wiatru, a otarcia i oparzenia szybciej się goją. Wspiera także ona redukcję zaczerwienień i poprawia pracę gruczołów łojowych.
Odpowiednio prowadzona terapia może nawet pomóc w leczeniu łysienia o różnym podłożu.
4. Gdzie znajduje się witamina F?
Witamina F to połączenie trzech nienasyconych kwasów tłuszczowych, a zatem znajduje się przede wszystkim w produktach roślinnych, pestkach i olejach. Spore jej ilości znajdziemy w:
- olejach roślinnych zimnotłoczonych
- orzechach
- pestkach dyni i słonecznika
- pełnotłustym mleku
- oliwie
- rybach
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.