Trwa ładowanie...

Witamina, która może opóźniać rozwój raka prostaty. Obiecujące wyniki badań

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 26.10.2024 14:50
Opóźni rozwój raka prostaty? Witamina K nadzieją dla chorych
Opóźni rozwój raka prostaty? Witamina K nadzieją dla chorych (Getty Images)

Witamina K, dotychczas kojarzona głównie ze zdrowiem kości i krzepnięciem krwi, może kryć w sobie nową nadzieję dla pacjentów z rakiem prostaty. Naukowcy z Cold Spring Harbor Laboratory odkryli, że menadion, będący pro-oksydacyjną formą witaminy K (nazywaną również witaminą K3), może spowalniać rozwój nowotworu, przynajmniej u myszy. To odkrycie może mieć istotne znaczenie dla przyszłych terapii.

spis treści

1. Nieudany eksperyment

W 2001 roku, amerykański National Cancer Institute rozpoczął szeroko zakrojone badanie SELECT, które miało na celu sprawdzenie, czy suplementacja witaminą E mogłaby skutecznie zapobiegać lub hamować rozwój raka prostaty.

W badaniu wzięło udział 35 tys. mężczyzn, a jego trwanie planowano na 12 lat. Zaledwie po trzech latach eksperyment przerwano, ponieważ witamina E nie tylko nie spowolniła progresji nowotworu, lecz nawet zwiększyła ryzyko zachorowania.

Zobacz film: "5 objawów raka prostaty, których nie należy ignorować. Nie są oczywiste"

Wyniki badania zainspirowały profesora Lloyda Trotmana do przeanalizowania, czy działanie pro-oksydacyjne, a nie antyoksydacyjne, mogłoby przynieść pożądane efekty.

2. Witamina K w walce z rakiem prostaty

W trakcie badań Trotman zauważył, że menadion, jako prekursor witaminy K, oddziałuje na komórki raka prostaty poprzez zaburzenie mechanizmów ich przetrwania. Eksperymenty wykazały, że menadion uszkadza lipid PI(3)P, który pełni w komórkach nowotworowych funkcję identyfikacyjną.

"PI(3)P działa jak oznaczenie na lotnisku - bez niego komórki nie wiedzą, co robić z napływającymi składnikami, co prowadzi do chaosu i nagromadzenia materiałów, aż komórka ostatecznie pęka" - wyjaśnia prof. Trotman.

Zobacz także: Medalista olimpijski zmaga się z rakiem prostaty. Takie mogą być objawy

Efekt ten znacząco opóźnił rozwój raka prostaty u myszy. Trotman wyraża nadzieję, że podobne wyniki można by osiągnąć również u ludzi, szczególnie u pacjentów z wczesnym stadium choroby.

"Naszą grupą docelową byliby mężczyźni z początkowym stadium raka prostaty. Zastanawiamy się, czy przyjmowanie suplementu mogłoby opóźnić rozwój choroby" - powiedział główny autor.

Menadion może również okazać się pomocny w walce z myotubularną miopatią, rzadką chorobą genetyczną powodującą u niemowląt zahamowanie wzrostu mięśni. Zespół Trotmana odkrył, że u myszy z tą chorobą, podwajał długość życia, co daje nadzieję na opracowanie skutecznej terapii również dla ludzi.

Jeśli wyniki te zostaną potwierdzone u ludzi, może to oznaczać lepszą jakość życia i więcej czasu dla pacjentów z rakiem prostaty oraz nadzieję dla dzieci cierpiących na nieuleczalne dotąd schorzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze