Witrektomia - wskazania, przebieg, wady i zalety
Witrektomia mechaniczna polega na usunięciu ciała szklistego z wnętrza gałki ocznej. Witrektomię stosuje się przede wszystkim w celu stabilizacji i poprawy funkcji siatkówki. Ponadto wykonuje się ją w leczeniu różnego typu chorób siatkówki oka i ciała szklistego. Witrektomia należy do zabiegów witreo-retinalnych (corpus vitreum - ciało szkliste, retina - siatkówka), które coraz częściej z powodzeniem stosuje się w okulistyce. Zasadniczym celem witrektomii oka jest poprawa ostrości widzenia.
1. Witrektomia - wskazania do zabiegu
Do wskazań należą:
- odwarstwienie siatkówki;
- zapalenie wnętrza gałki ocznej;
- ciała obce wewnątrz gałki ocznej;
- krwotok do ciała szklistego oka;
- proliferacyjna witreoretinopatia.
Witrektomia mechaniczna jest czasem wykonywana w połączeniu z innymi zabiegami okulistycznymi, mającymi na celu poprawę widzenia. Witrektomię mechaniczną bardzo często wykonuje się także u pacjentów z retinopatią cukrzycowąw najbardziej zaawansowanym stadium tej choroby, czyli tzw. retinopatii proliferacyjnej. Dochodzi wtedy do powikłań, które powodują pogorszenie ostrości widzenia. Pacjenci z retinopatią cukrzycową skarżą się wtedy na widzenie, tzw. czarnych chmurek. W skrajnych przypadkach, gdy dochodzi do masywnego krwotoku do komory ciała szklistego, u chorych może wystąpić nagłe zaniewidzenie. Wtedy jedną skuteczną metodą leczenia jest witrektomia.
2. Witrektomia - przebieg
Witrektomia polega na mechanicznym wycięciu ciała szlistego, które wypełnia tylną komorę oka. Narzędzia chirurgiczne wprowadza się poprzez linijne wejścia w twardówce o długości 0,5-1 mm. Po wycięciu galaretowatej substancji, jaką było ciało szkliste, wprowadza się odpowiednie płyny, które pozwalają przywrócić pożądane napięcie w gałce ocznej. Gałkę oczną wypełnia się specjalnym płynem, który ulega samoistnej wymianie na „wtórne ciało szkliste”.
3. Witrektomia - wady i zalety
3.1. Witrektomia - korzyści
- poprawa ostrości widzenia;
- opóźnienie procesu chorobowego, który może doprowadzić do uszkodzenia widzenia;
- anatomiczne odtworzenie gałki ocznej;
- powstrzymanie zaniku gałki ocznej.
3.2. Witrektomia - powikłania
- stan zapalny oka;
- odwarstwienie siatkówki oka;
- poniesienie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej;
- zmętnienie siatkówki.
Witrektomia jest bezpiecznym zabiegiem, który w przypadku powodzenia może, lecz niekoniecznie we wszystkich przypadkach musi, spowodować poprawę ostrości widzenia oraz spowolnić procesy chorobowe uszkadzające wzrok.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.