Trwa ładowanie...

Właściciele kotów bardziej narażeni na choroby psychiczne

Nowe badania wykazały, że istnieje silny związek między posiadaniem kota a ryzykiem zachorowania na schizofrenię. Osoby, które posiadają koty, mogą być narażone na styczność z pasożytem, który wywołuje ciężkie choroby psychiczne.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

1. Choroby wywołane przez kota

Badania opublikowano w czasopiśmie „Schizophrenia Research”. Przeprowadzili je naukowcy ze Stanley Medical Research Institute oraz Stanley Laboratory of Developmental Neurovirology na wydziale medycznym Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland w Stanach Zjednoczonych.

Według ekspertów jest to spowodowane tym, że ludzie mogą zarażać się od kotów pasożytem Toxoplasma gondii. Z reguły styczność z tym pierwotniakiem nie wywołuje żadnych objawów. Jednak w organizmie osób z osłabioną odpornością pasożyt może wywoływać toksoplazmozę.

Schorzenie to w przypadku kobiet w ciąży niesie ryzyko poronienia, nieprawidłowego rozwoju płodu, ślepoty, a niekiedy nawet śmierci dziecka. Wyniki ostatnich badań pokazują, że istnieje także zależność między zarażeniem się pierwotniakiem a rozwojem poważnych chorób psychicznych.

Badaczom udało się ustalić, że dzieci, które wychowywały się w domach, w których były obecne koty, jako dorosłe osoby, częściej zapadają na poważne schorzenia psychiczne, takie jak zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Potwierdzają to również inne badania, które zostały opublikowane w piśmie „Acta Psychiatrica Scandinavica”. Ich wyniki wskazują, że wśród osób zarażonych pierwotniakiem ryzyko zachorowania na schizofrenię jest dwa razy wyższe.

Z tego względu naukowcy radzą, aby chronić dzieci przed pasożytami, które są przenoszone przez koty. W tym celu zaleca się nie wypuszczać kotów na zewnątrz, gdzie mogą zarazić się T. gondii od innych zwierząt. Należy też za każdym razem zakrywać kocią kuwetę, kiedy nie jest używana, aby ograniczyć kontakt człowieka z pasożytem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.