Trwa ładowanie...

Włókniak piersiowy - czym jest, czynniki sprzyjające powstawaniu włókniaków piersiowych, objawy, diagnozowanie, leczenie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
23.11.2023 12:51
Włókniak piersiowy jest łagodnym nowotworem piersi. W wielu przypadkach nowotwór ten związany jest z zaburzeniami hormonalnymi.
Włókniak piersiowy jest łagodnym nowotworem piersi. W wielu przypadkach nowotwór ten związany jest z zaburzeniami hormonalnymi. (Pixabay)

Włókniak piersiowy jest łagodnym nowotworem piersi. W wielu przypadkach nowotwór ten związany jest z zaburzeniami hormonalnymi. Bardzo rzadko stanowi on zagrożenie dla zdrowia czy życia. Główny objaw włókniaka piersiowego to charakterystyczna zmiana, pojawiająca się w obrębie piersi. Co jeszcze warto wiedzieć na temat włókniaków piersiowych? W jaki sposób diagnozuje się i leczy taki typ nowotworu?

spis treści

1. Czym jest włókniak piersiowy?

Włókniak piersiowy to łagodny podskórny nowotwór piersi, który kształtem przypomina guzek lub zgrubienie. Nie stanowi on większego zagrożenia dla zdrowia czy życia pacjentki. W większości przypadków włókniak piersiowy wywołany jest zmianami hormonalnymi lub czynnikami genetycznymi. Ryzyko zezłośliwienia włókniaka jest bardzo niewielkie.

2. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu włókniaka piersiowego?

Główne czynniki sprzyjające powstawaniu włókniaków piersiowych:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

3. Objawy włókniaka piersiowego

Główny objaw włókniaka piersiowego to przede wszystkim podskórna zmiana w okolicach piersi (swoim kształtem przypominająca guzek w piersi lub zgrubienie). Jeśli zmiana nowotworowa jest duża, może być wrażliwa na dotyk oraz powodować dolegliwości bólowe podczas dotykania. Kształt i wielkość włókniaka piersiowego może ulegać zmianom w trakcie cyklu miesiączkowego.

4. Diagnozowanie włókniaka piersiowego

Diagnozowanie włókniaka piersiowego zazwyczaj w większości przypadków opiera się na:

  • badaniu palpacyjnym piersi – jest to badanie piersi z wykorzystaniem dotyku. W wielu przypadkach kobiety wykrywają włókniaka piersiowego podczas tzw. samobadania. Badanie palpacyjne piersi wykorzystywane jest również przez lekarzy specjalistów
  • badaniu USG piersi – to badanie ultrasonograficzne, w szczególności polecane paniom poniżej czterdziestego roku życia,
  • badaniu mammograficznym – mammografia jest radiologiczną metoda badania piersi u kobiet. W szczególności poleca się ją paniom powyżej czterdziestego roku życia,
  • biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej,
  • biopsji gruboigłowej (badanie wykonywane jest w przypadku podejrzenia poważniejszego guza).

5. Leczenie włókniaka piersiowego

W przypadku rozpoznania włókniaka piersiowego u pacjentki poniżej dwudziestego piątego roku życia zaleca się samobadanie oraz wykonywanie badania USG piersi co sześć miesięcy. Jeśli nowotwór nie zmienia swojego rozmiaru, zazwyczaj pozostawia się go na miejscu. Wynika to z faktu, że włókniak piersiowy jest zmianą łagodną, o niskim ryzyku zezłośliwienia.

U niewielkiej części pacjentek niezbędne jest wykonanie dodatkowej biopsji i pobranie materiału do badania histopatologicznego (te zazwyczaj wykonuje się w przypadku podejrzenia zmiany złośliwej). Jeśli włókniak piersiowy jest niewielki i bezbolesny, usunięcie go nie jest konieczne. Leczenie włókniaków opiera się również na:

  • krioterapii (zmianę zamaraża się za pomocą ciekłego azotu),
  • elektrokoagulacji (wypalaniu zmiany ze znieczuleniem miejscowym),
  • usunięciu zmiany chorobowej laserem,
  • zabiegu wycięcia zmiany (chirurg wycina łagodny nowotwór).

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze