Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Włókniak - rodzaje, przyczyny, leczenie

Istnieją dwa rodzaje włókniaków - miękki i twardy.
Istnieją dwa rodzaje włókniaków - miękki i twardy. (123rf.com)

Włókniak występuje w dwóch postaciach: miękki i twardy. Oba rodzaje to guzy nowotworowe, zmiany łagodne, które nie stanowią zagrożenia dla życia, ponieważ nie ulegają zezłośliwieniu. Włókniak nie musi być usuwany, ale wiele osób się na to decyduje, ponieważ może być nieestetyczny.

spis treści

1. Rodzaje włókniaka

Włókniaki miękkie to małe guzki o różnej wielkości. Mogą wyrosnąć bezpośrednio ze skóry, albo być połączone z jej powierzchnią za pomocą nitki tkanki. Włókniak przyjmuje najczęściej kolor skóry i jest miękki w dotyku.

Podczas uciskania często udaje się wprowadzić go w głąb skóry. Bywa, że włóniak występuje w liczbie mnogiej, często zlokalizowany jest na twarzy, szyi lub karku. Niestety nie ustępuje samoistnie, dlatego wielu pacjentów decyduje się na ich usunięcie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Włókniak może uaktywnić się w każdym wieku i u każdej płci. Włókniak twardy może mieć kolor czerwony lub brunatny, a jego powierzchnia - szorstka lub chropowata. Najczęściej pojawia się na kończynach, jest zbity w dotyku i nie da się wprowadzić go w głąb skóry.

2. Przyczyny włókniaka

Włókniak miękki to najczęściej zmiana wrodzona. Bardzo często pojawia się w wyniku przebytej choroby, na przykład choroby Recklinghausena. Natomiast włókniak twardy to zmiana nabyta, która uaktywnia się w wyniku urazu, ukąszenia czy jako efekt miejscowego stanu zapalnego.

Skuteczne środki na włókniaki znajdziesz dzięki wyszukiwarce KtoMaLek.pl. Wypróbuj jej możliwości i sprawdzaj dostępność leków w ponad 10 600 aptekach w Polsce! Zarezerwuj swój lek online i zapłać za niego w aptece.

3. Leczenie włókniaka

Włókniak może być zdiagnozowany jedynie przez dermatologa. Specjalista powinien odróżnić rodzaj zmian, ponieważ włókniak może do złudzenia przypominać brodawczaka albo tłuszczaka.

Przy licznych zmianach najczęściej lekarz zaleca usunięcie chirurgiczne. Niestety usunięty w ten sposób włókniak może pozostawiać widoczne blizny.

W innych przypadkach włókniaka można pozbyć się za pomocą elektrochirurgii, czyli prądu elektrycznego. Innym sposobem jest krioterapia, podczas której wykorzystuje się ciekły azot.

Włókniak może być też zlikwidowany laserem frakcyjnym, który umożliwia zamianę fazową wody śródkomórkowej do postaci pary wodnej, czego skutkiem jest zwykłe wyparowanie guza. Niestety przy wrodzonej tendencji do powstawania włókniaków nawet po usunięciu włókniak może odrastać.

Według niektórych istnieją również domowe sposoby na to, aby zlikwidować włókniaki. Jednak nawet pojedynczy i nieduży włókniak powinien być skonsultowany z lekarzem.

Ponieważ może on czasem wyglądać jak kurzajka, którą wywołuje wirus, a samodzielne usuwanie może rozprzestrzenić wirusa po całym ciele.

Lekarze zalecają również, aby włókniak był usuwany w okresie jesiennym lub zimowym, ponieważ są to optymalne pory roku na pozbycie się zmian. W momencie, kiedy włókniak już został usunięty w miejscu po nim powstanie mikrostrupek.

Można zastosować neomycynę w sprayu, aby przyspieszyć jego gojenie. Zaleca się również zastosowanie kremu z filtrem SPF 50.

To też warto wiedzieć

3.1. Leczenie włókniaków miękkich

Włókniaki miękkie nie zagrażają zdrowiu, dlatego nie musimy ich usuwać. Ze względu na położenie lub rozmiar stanowić mogą jednak defekt kosmetyczny lub problem funkcjonalny. Pojawiają się one bowiem w miejscach, które łatwo podrażnić, np. na powiekach.

Zabieg polegający na usunięciu włókniaków miękkich odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku większych włókniaków zakładane są szwy. Po usunięciu małej zmiany lekarz zakłada opatrunek, który należy systematycznie zmieniać i dezynfekować miejsce cięcia. Niewielka ranka, jaka może pojawić się tuż po zabiegu goi się po około siedmiu dniach.

Zobacz odpowiedzi eksperta

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Znamiona barwnikowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze