Trwa ładowanie...

Włosogłówka – co to jest? Objawy i leczenie zakażenia włosogłówką

Włosogłówka to pasożyt bytujący w jelicie cienkim lub grubym. Do zakażenia dochodzi przez układ pokarmowy. Włosogłówka pasożytuje w zanieczyszczonej wodzie i na brudnych owocach i warzywach. Powoduje anemię, niestrawność i bóle brzucha.

Zobacz film: "Pasożyty żyjące w człowieku [Wirtualna Poradnia]"

spis treści

1. Włosogłówka – co to jest?

Włosogłówka ludzka to pasożyt atakujący jelito grube. Należy do gatunku nicieni przypominającego dżdżownicę z główką zakończoną ostrymi ząbkami służącymi do wpijania się w ściany jelita.

Do zakażeń włosogłówką dochodzi najczęściej w ciepłych krajach tropikalnych takich jak Malezja, Karaiby i RPA. Włosogłówka atakuje jelito ślepe, czyli odcinek jelita grubego tuż obok wyrostka albo jelito cienkie. Młode osobniki rozwijają się właśnie tam, by swą wędrówkę zakończyć w jelicie grubym, gdzie składają jaja i dojrzewają.

Pasożytem mogą zarazić się zarówno dorośli, jak i dzieci.

2. Włosogłówka – zakażenie

Zakażenie włosogłówką ludzką prowadzi do choroby zwanej włosogłówczycą czy też trichuriozą. Jaja pasożytów dostają się do organizmu wraz z zanieczyszczoną wodą lub brudnym jedzeniem.

W jelitach włosogłówka ma idealne warunki do rozwoju. Żywiąc się nabłonkiem i krwią sieją spustoszenie w organizmie.

3. Włosogłówka – objawy

Zakotwiczenie się włosogłówki w jelitach powoduje stan zapalny. Pasożyty ograniczają wchłanianie elektrolitów, co powoduje utratę masy ciała i przewlekłe biegunki.

Utrata krwi spowodowana wysysaniem jej przez włosogłówkę i krwawe biegunki prowadzą do odwodnienia i wtórnej anemii.

Zagnieżdżenie się włosogłówki w organizmie daje objawy takie jak:

Zakażenie może również powodować ból nad prawym talerzem biodrowym.

Włosogłówka jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci – pasożyt hamuje wzrost i opóźnia rozwój poznawczy dzieci. Bardzo groźne są też powikłania po zakażeniu.

Nieleczone zakażenie włosogłówką może powodować niedrożność jelita grubego, a nawet jego uszkodzenie. Krwawienie z jelita do jamy otrzewnowej i przenikanie kału poza jego obszar może oznaczać konieczność konsultacji chirurgicznej.

4. Włosogłówka – leczenie i profilaktyka

Badanie w kierunku rozpoznania włosogłówki polega na badaniu krwi i próbki kałowej. Podwyższona ilość białych krwinek, spadek poziomu żelaza, a przede wszystkim obecność jaj w kale dobitnie wskazują na zakażenie pasożytem.

Pomocniczo wykonuje się również USG i RTG jamy brzusznej.

Leczenie włosogłówczycy opiera się na wprowadzeniu kuracji farmakologicznej lekami antypasożytniczymi. Włosogłówkę pokonuje połączenie albendazolu i mebendazolu.

Leczenia nie poleca się stosować u dzieci poniżej 2. roku życia, a w przypadku kobiet w wieku rozrodczym preparaty wprowadza się jeden dzień po wystąpieniu menstruacji.

Profilaktyka zarażenia włosogłówką sprowadza się do dbania o higienę, mycia warzyw i owoców przed spożyciem, a także picia testowanej lub filtrowanej wody.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.