Trwa ładowanie...

Włóż do szafki. Mole nie znoszą tego zapachu

 Kamil S. Sikora
28.01.2023 19:07
Te szkodniki potrafią bardzo zaszkodzić naszej kuchni
Te szkodniki potrafią bardzo zaszkodzić naszej kuchni (Getty Images)

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z molami spożywczymi, doskonale wie, że walka z nimi wcale nie jest łatwa. Dlatego warto wiedzieć, jak uniknąć spotkania z tymi kuchennymi szkodnikami. Powinniśmy poznać również sposoby na skuteczne pozbycie się moli z naszego mieszkania.

spis treści

1. Jak uchronić się przed pojawieniem się moli w mieszkaniu?

Dorosłe mole są szaro-brązowe i wyglądają jak małe ćmy, a z kolei larwy to białe gąsienice osiągające długość do 50 mm. O tym, że w naszej kuchni lub w innych pomieszczeniach zagnieździły się te uciążliwe insekty, świadczą również korytarze wydrążone w suchej żywności i pajęczynki w opakowaniach produktów.

Żeby uniknąć walki z molami i co za tym idzie - wyrzucaniem jedzenia, należy przede wszystkim zadbać o to, żeby wszystkie sypkie pokarmy były szczelnie zamknięte w szklanych lub plastikowych pojemnikach. Zdecydowanie powinniśmy unikać foliowych opakowań, ponieważ mole mogą przegryźć je od wewnątrz.

Kolejnym środkiem zapobiegawczym jest rozłożenia w szafkach kuchennych ziela angielskiego, liści laurowych lub lawendy. Zapach tych roślin skutecznie je odstrasza. Chcąc uniknąć niechcianych lokatorów, można także suche produkty przyniesione ze sklepu na 24 godziny umieścić w zamrażarce.

2. Jak wygonić mole z naszej kuchni?

Zobacz film: "Sposoby na mole spożywcze"

Mole są nie tylko uciążliwe, ale mogą być również szkodliwe dla naszego zdrowia. Zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy są nosicielami chorobotwórczych drobnoustrojów. Jeżeli pojawią się w naszej kuchni, powinniśmy jak najszybciej się ich pozbyć, co niestety często wiąże się z wyrzuceniem większości produktów znajdujących się w szafkach kuchennych. Mole mogą zagnieździć się mące, kaszy, ryży, przyprawach, makaronach, cukrze, suszonych owocach czy orzechach.

Kiedy już dokładnie przejrzymy się żywność, należy dokładnie umyć szafki wewnątrz i na zewnątrz za pomocą wody z octem w proporcji 1:1. Po wykonaniu tej czynności lepiej w ciągu kilku dni nie trzymać tam żywności. Warto wspomnieć, że mole mogą pojawić się nie tylko w sypkich artykułach spożywczych, ale też w nietypowych miejscach, takich jak worki wkładane do odkurzacza, zanęta na ryby, ozdoby choinkowe, otwory na mieszadła w ręcznym mikserze, pluszowe maskotki czy filtr w zmywarce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze