Woda utleniona na zatkane ucho – czy to dobry pomysł?
Woda utleniona na zatkane ucho to jeden z domowych sposobów na pozbycie się dyskomfortu w obrębie narządu słuchu. Czy to bezpieczne i aprobowane przez lekarzy? Okazuje się, że niekoniecznie. Dlaczego czyszczenie uszu wodą utlenioną to nie jest dobry pomysł?
1. Jak działa woda utleniona na zatkane ucho?
Woda utleniona na zatkane ucho to jeden z domowych sposobów pozwalających poradzić sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością. Czy to dobry pomysł? Okazuje się, że niekoniecznie. Woda utleniona to środek stosowany do dezynfekcji skóry i błon śluzowych oraz odkażania ran czy płukania gardła. Roztwór jest dostępny bez recepty w każdej aptece. Można go kupić także w sklepach, drogeriach czy stacjach benzynowych. Czysta substancja, ze względów bezpieczeństwa, nie jest ogólnie dostępna. Najczęściej można ją nabyć w stężeniu 3 proc.
Z chemicznego punktu widzenia woda utleniona jest wodnym roztworem nadtlenku wodoru (nadtlenek diwodoru) o wzorze H2O2. Składa się z dwóch atomów wodoru i dwóch atomów tlenu.
Ponieważ dodatkowy atom tlenu łatwo oddziela się od cząsteczki, woda zyskuje działanie utleniające. Odpowiada za to tlen atomowy wytwarzany podczas rozkładu nadtlenku wodoru, który prowadzi do denaturacji białek drobnoustrojów. To sprawia, że aktywność wody utlenionej ma charakter bakteriobójczy, grzybobójczy i wirusobójczy. Substancja na narząd słuchu działa tak samo, jak po podaniu na skórę w innych częściach ciała.
Dlaczego woda utleniona na zatkane ucho to zły pomysł?
Pomimo właściwości, jakie ma woda utleniona, czyszczenie, płukanie czy leczenie nią uszu nie jest dobrym pomysłem. Działanie jest bowiem:
- nieskuteczne – może sprawdzić się wyłącznie w przypadku bakterii beztlenowych, nie jest zasadne w przypadku bakterii tlenowych, które odpowiadają za wiele infekcji uszu,
- może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia,
- obarczone ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych.
Woda utleniona na ból ucha czy zatkane ucho jest bezwzględnie zakazana jeśli:
- dokucza silny ból uszu,
- pojawiła się gorączka,
- występują zaburzenia równowagi czy inne niepokojące objawy.
Nigdy nie należy stosować takiej terapii u niemowląt i starszych dzieci. Zarówno dyskomfort, jak i zapalenie ucha jest w ich przypadku bezwzględnym wskazaniem do kontaktu z laryngologiem.
2. Woda utleniona na zatkane ucho – skutki uboczne
Czy woda utleniona jest dobra na zatkane ucho? Nie – i może mieć to bardzo różne konsekwencje. Płukanie uszu wodą utlenioną, która ma silne właściwości utleniające, może prowadzić do uszkodzenia struktur ucha, które są bardzo delikatne i wrażliwe. To głównie nabłonek wyściełający przewód słuchowy oraz błona bębenkowa.
W sytuacji, gdy doszło do pęknięcia (perforacji) błony bębenkowej lub jej uszkodzenia, woda utleniona (ale i każdy inny płyn stosowany do ucha) może doprowadzić do podrażnienia błędnika. To może wywołać zawroty głowy, zaburzenia równowagi, nudności i wymioty.
Gdy woda utleniona do ucha jest stosowana długotrwale i często, wewnątrz narządu słuchu może wystąpić duża wilgotność. To z kolei może skutkować maceracją przewodu słuchowego, to jest podrażnienia pod wpływem i nadmiernego zmiękczenia tkanek, co z kolei oznacza ryzyko wnikania drobnoustrojów. To prosta droga do infekcji i zapalenia ucha środkowego.
Co więcej nadmiar wilgoci w przewodzie słuchowym może być przyczyną jego obrzęku, który wywołuje dyskomfort w uchu, ale i dolegliwości bólowe.
3. Domowe sposoby na zatkane ucho
Woda utleniona to nie jedyny sposób na zatkane ucho. W aptekach można kupić gotowe krople do uszu przeznaczone do usuwania zalegającej woskowiny (także z wodą utlenioną). Aby usunąć zalegającą woskowinę można także użyć oleju parafinowego.
Jeśli działania nie przynoszą skutku, narząd słuchu jest zatkany (to częsty objaw kataru i zapalenia zatok) bądź obecny jest w niej czop woskowinowy, który może uciskać błonę bębenkową i zatykać przewód słuchowy (wówczas pojawiają się piski, dzwonienie w uchu, pogorszenie słuchu), należy udać się do lekarza na zabieg płukania uszu.
Gdy przyczyną zatkanego ucha jest pozostała wewnątrz ucha woda np. po kąpieli czy pływaniu w basenie, wystarczy przechylić głowę na bok. Jeśli to nie pomaga, woda swobodnie nie wypływa, można zatkać nos i starać się mocno dmuchnąć.
Woda utleniona do ucha – jak stosować?
Decydując się – mimo wszystko – na użycie wody utlenionej na zatkane ucho, trzeba pamiętać, by wpuszczać ją powoli, w niewielkich ilościach, ostrożnie. Zaczyna się od jednej kropli.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.