Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Stan zapalny kolana

Woda w kolanie jest następstwem zakażenia stawu kolanowego
Woda w kolanie jest następstwem zakażenia stawu kolanowego (Zdjęcie kolana / Shutterstock)

Stan zapalny kolana przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności i jest niebywale uciążliwy. Konsekwencją zapalenia jest bardzo często wysięk w stawie kolanowym, potocznie nazywany wodą w kolanie. U wielu pacjentów stan zapalny może powodować problemy z poruszaniem się. Jakie są najczęstsze przyczyny stanu zapalnego kolana?

spis treści

1. Stan zapalny kolana

Stan zapalny kolana może mieć różne przyczyny, wśród których wymienia się najczęściej reumatoidlane zapalenie stawów i inne choroby zwyrodnieniowe. Są to zmiany miejscowe, ale powodowane zaburzeniami pracy całego układ odpornościowego. Organizm "atakuje" własne stawy, prowadząc do uszkodzeń w obrębie tkanki łącznej i kości.

Stan zapalny sprzyja puchnięciu kolana. Może również powodować sztywnienie, zaczerwienienie, obrzęk, ból, gorączkę czy uczucie gorąca w obrębie stawu kolanowego. Stany zapalne kolan niejednokrotnie powodują problemy z poruszeniem się. W wyniku toczącego się stanu zapalnego kolana może pojawić się wysięk, czyli woda w kolanie.

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to w powyższych objawach ograniczyć aktywność fizyczną. Objawów takich nie należy również bagatelizować, ale zgłosić się do lekarza.

2. Stan zapalny kaletki maziowej

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Stan zapalny kaletki maziowej może powodować ból i obrzmienie kolana. Amortyzujące stawy kaletki często ulegają stanom zapalnym na skutek doświadczanych przeciążeń. Dochodzi do krwawienia małych naczynek krwionośnych, co z kolei skutkuje obrzmieniem torebek stawowych. Pod skórą powstają "woreczki" z krwią, co może być bardzo bolesnym doświadczeniem dla pacjentów.

Problem zapalenia kaletki maziowej zdarza się zwykle u osób, które dużo czasu spędzają na kolanach i w niewłaściwy sposób je przeciążają. Zauważa się, że podatni na zapalenie kaletek bywają hydraulicy, osoby układające terakotę lub parkiety. Czasem podobne schorzenie jest efektem urazu mechanicznego, np. niefortunnego potknięcia, po którym cały ciężar ciała jest opierany na kolanie.

Kaletki mają formę małych torebeczek, które znajdują się przy zakończeniu kości. Torebeczki te wyściełają przestrzeń między kośćmi a mięśniami, ścięgnami lub skórą. Mają za zadanie oddzielania od siebie kości, aby nie występowało nieprzyjemne i bolesne tarcie.

3. Kontuzje i urazy a stan zapalny kolana

Kontuzja, czyli uraz fizyczny, to jedna z najczęstszych przyczyn bólu i obrzęku kolan. Wbrew pozorom, kontuzje zdarzają się nie tylko sportowcom. Chyba każdemu z nas zdarza się potknąć i uderzyć kolanem o coś. Nawet siedząca praca nie chroni przed urazami kończyn.

W przypadku sportowców kontuzja może być powodowana przeciążeniem i nieleczonym w porę stanem zapalnym. Obrzęk nie jest wówczas skutkiem jednego urazu, lecz efektem mikrourazów uszkadzających staw przez dłuższy czas.

Jeśli przepływy krwi w chorym miejscu ciała się zwiększają, wówczas pojawia się obrzęk. Ma on też dobroczynne działania - oznacza, że do uszkodzonego obszaru docierają białka i leukocyty, które wspomagają procesy gojenia.

4. Woda w kolanie a stan zapalny kolana

Woda w kolanie to potoczne określenie wysięku w stawie kolanowym. Schorzenie to doskwiera wielu pacjentom. Główną przyczyną problemu jest toczący się stan zapalny w stawie kolanowym. Staw kolanowy otacza torebka maziowa, wypełniona płynem. Kiedy dochodzi do jej uszkodzenia, płyn „wylewa się” na zewnątrz. Konsekwencją jest tworzenie się wysięku, który potocznie nazywamy wodą w kolanie.

Woda w kolanie w większości przypadków powoduje obrzęk wokół stawu kolanowego. Gromadząca się woda sprawia, że kolano puchnie i znacznie zwiększa swój rozmiar. Typowym objawem jest rozpalenie tej okolicy – płyn gromadzi się również po to, by schłodzić tkankę i uśmierzyć ból.

Bardzo często pojawia się także ból w okolicy kolan. Uszkodzenie stawu prowadzi do wystąpienia dolegliwości bólowych o różnym natężeniu, w zależności od rodzaju urazu. Nasilają się one, gdy próbujemy się poruszać lub stajemy na kontuzjowaną kończynę, a znikają, gdy kolano jest odciążone. Mogą pojawić się także problemy z poruszaniem się - zginanie kolana, chodzenie, kucanie mogą wywołać silny ból, przez co trudno jest wykonywać normalne ruchy.

Kiedy w kolanie zbiera się woda, może wystąpić także sztywność tego miejsca, często pojawiają się także siniaki.

4.1. Przyczyny wody w kolanie

Główną przyczyną wody w kolanie jest zakażenie stawu kolanowego. Wysięk jest wtedy reakcją obronną organizmu na wirusy i bakterie wywołujące stan zapalny.

Inną przyczyną wody w kolanie jest przeciążenie stawu kolanowego. Narażeni na nie są zwłaszcza miłośnicy aktywności fizycznej (przede wszystkim narciarstwa, tenisa, piłki nożnej, jazdy na rowerze, jazdy na deskorolce czy snowboardzie) oraz zawodowi sportowcy. Problem pojawia się często po stłuczeniu, zwichnięciu i skręceniu nogi w stawie kolanowym.

Na wystąpienie wody w kolanie narażone są również osoby, które rzadko się ruszają. U osób z nadwagą i otyłością zbyt duża masa ciała stale uciska na staw kolanowy, co może wywołać jego przeciążenie, a w konsekwencji rozwinięcie się stanu zapalnego.

4.2. Na jakie schorzenia może wskazywać woda w kolanie?

Obrzęk w okolicy stawu kolanowego może, ale nie musi być wynikiem obecności wody w kolanie. Spuchnięte kolana dokuczają wielu osobom. Te stawy są szczególnie obciążone. Niestety, skutkuje to zwiększoną podatnością na urazy. Przyczyny puchnięcia kolan mogą być różne - od incydentalnych urazów, przez schorzenia przewlekłe lub zwichnięcie, po choroby autoimmunologiczne. Warto jak najszybciej udać się do lekarza, który oceni rzeczywistą przyczynę pojawiania się wody w kolanie.

Dna moczanowa

Podobne objawy może dawać dna moczanowa, która powoduje u pacjentów nie tylko obrzmienie, ale też silne dolegliwości bólowe. Niezbędne w celu potwierdzenia choroby są badania poziomu kwasu moczowego we krwi. Podobne objawy dotyczą wówczas nie tylko kolan, ale również stawów skokowych, a nawet palców rąk. Dochodzi w nich do krystalizacji kwasu moczowego, co utrudnia ruchomość stawów. Rozpoznawana bywa też choroba znana jako "pseudo dna", w której w stawach odkładają się kryształki wapnia.

Borelioza

Borelioza, choroba przenoszona przez kleszcze, nie ma jednolitego przebiegu. U wielu pacjentów jednym z objawów są właśnie bóle stawów. Niektórzy lekarze zaczynają diagnostykę osób skarżących się na bóle stawów właśnie od zalecenia, aby wykonać testy pod kątem boreliozy.

Jeśli diagnoza się potwierdzi, można wyleczyć pacjenta za pomocą dobrze dobranej antybiotykoterapii. Jeśli jednak dana osoba żyje w nieświadomości, może cierpieć na bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, gorączkę, zmęczenie, a nawet dolegliwości trawienne. W przypadku boreliozy leczenie objawowe podanych schorzeń charakteryzuje się niską skutecznością.

Torbiele

Przyczyną bólu stawów kolanowych mogą być również torbiele w obrębie torebek stawowych. Rzadką przypadłością są zmiany nowotworowe, ale nie można ich całkowicie wykluczyć. Niektórzy pacjenci zmagający się z chorobami autoimmunologicznymi również mogą mieć bóle i obrzęki m.in. kolan.

Toczeń

Choroby, które mogą przyczyniać się do takich zmian, to m.in. toczeń. Oprócz bólu stawów, obrzęki mogą pojawiać się także w innych miejscach, bóle mięśni, stany podgorączkowe, uczucie nieuzasadnionego zmęczenia, podniesiona temperatura ciała, ale bez obecności wysokiej gorączki.

Ze względu na to fakt, że bóle i obrzęki stawów kolanowych mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, kluczem do sukcesu i dobrego samopoczucia jest wdrożenie odpowiedniej diagnostyki jak najszybciej. Jeśli więc zauważysz u siebie któryś z wymienionych objawów, zachęcamy, by jak najszybciej odwiedzić specjalistów - ortopedę i fizjoterapautę.

5. Leczenie stanu zapalnego kolana

Stanu zapalnego kolana, a także objawów związanych z toczącym się zapaleniem nie należy bagatelizować i ignorować. Jeżeli pojawi się ból kolan, warto skonsultować się z lekarzem. Rozwijające się stany zapalne mogą być przyczyną poważnych powikłań. .

W przypadku osób po czterdziestym rokiem życia należy wiedzieć, że stawy kolanowe mogą być już nieco zużyte. Zmiany pojawiają się przede wszystkim w kostce stawowej. Pojawia się napięcie mięśniowe, które jest przyczyną ucisku na chrząstkę. W efekcie chrząstka nie pracuje prawidłowo i nie nawilża stawów. Jeżeli chrząstka zaniknie, ból kolana pojawia się już przy najmniejszym wysiłku, na przykład, przy wchodzeniu po schodach.

Zwyrodnienie stawów jest poważną dolegliwością i w takich przypadkach niezbędna jest wizyta u specjalisty. W konsekwencji może nawet dojść do ograniczenia ruchów i unieruchomienia kończyn. Tylko szybka interwencja i stosowanie się do zaleceń lekarza może powstrzymać rozwój schorzenia.

Lekarz ortopeda powinien przepisać skuteczną farmakoterapię, a w razie konieczności również fizykoterapię i rehabilitację. Stany zapalne będące przyczyną bólu kolan leczy się najczęściej lekami przeciwzapalnymi, ale należy również pamiętać o oszczędzaniu i odciążaniu stawów.

W przypadku pacjentów, u których pojawiła się woda w kolanie, niezbędne jest wykonanie badania RTG. Następnie lekarz musi usunąć nadmiar płynu – to tzw. punkcja kolana. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wprowadza igłę w odpowiednie miejsce i przy pomocy strzykawki odciąga wodę ze stawu kolanowego. Specjalista może zdecydować o przesłaniu próbki płynu z kolana do dalszych badań, jeśli podejrzewa, że pacjent może mieć infekcję lub dnę moczanową. Gęsty i żółty płyn może świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów, które wymaga dalszego leczenia.

6. Domowe sposoby na stan zapalny kolana

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, aby złagodzić dolegliwości, jest odpowiednie ułożenie nogi. Kolano powinno znajdować się wyżej niż biodro. Jeśli chcemy zredukować ból i obrzęk, to powinniśmy zrobić zimny okład. Wystarczy kostki lodu umieścić w woreczku, a ten owinąć w ręcznik i taki okład przykładać do chorego kolana przez około 20 minut.

Dobrym pomysłem jest usztywnienie stawu poprzez założenie opaski elastycznej na kolano. Dzięki temu będzie on zabezpieczony i zmniejszy się ryzyko wystąpienia kolejnych urazów.

Na spuchnięte kolano można też zastosować okłady z octu. Tradycyjnym sposobem jest przykładanie surowego ziemniaka oraz liści kapusty, jednak należy je wcześniej schłodzić w lodówce. Jeśli wokół kolana pojawiło się zasinienie, to warto zastosować maść z arniką. Działa ona przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie i sprawia, że siniak szybciej znika.

Stan zapalny kolana wiąże się z silnym bólem, dlatego można zażyć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe (np. na bazie ibuprofenu).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze