Przejdź na WP

Woda w kolanie - najczęstsze przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Większość z nas słyszała określenie woda w kolanie, ale często nie wiemy, co to za dolegliwość. Staw kolanowy otacza torebka maziowa, wypełniona płynem. Kiedy dochodzi do jej uszkodzenia, płyn „wylewa się” na zewnątrz. Konsekwencją jest tworzenie się stanu zapalnego, określanego mianem wody w kolanie. W jaki sposób rozpoznać i leczyć tę dolegliwość?

Zobacz film: "Postępowanie w przypadku złamania nogi"

spis treści

1. Woda w kolanie - najczęstsze przyczyny

Najczęstszą przyczyną wody w kolanie jest przeciążenie stawu kolanowego. Narażeni na nie są zwłaszcza miłośnicy aktywności fizycznej (przede wszystkim narciarstwa, tenisa, piłki nożnej, jazdy na rowerze, jazdy na deskorolce czy snowboardzie) oraz zawodowi sportowcy. Problem pojawia się często po stłuczeniu, zwichnięciu i skręceniu nogi w stawie kolanowym.

Na wystąpienie wody w kolanie narażone są również osoby, które rzadko się ruszają. U osób z nadwagą i otyłością zbyt duża masa ciała stale uciska na staw kolanowy, co może wywołać jego przeciążenie, a w konsekwencji rozwinięcie się stanu zapalnego.

Woda w kolanie pojawia się też w sytuacji, gdy dochodzi do zakażenia stawu kolanowego. Objaw ten jest wtedy reakcją obronną organizmu na wirusy i bakterie wywołujące stan zapalny.

Gromadzenie się płynu w stawie kolanowym może również stanowić jeden z symptomów różnych chorób, takich jak:

2. Woda w kolanie - objawy

Typowe objawy wody w kolanie to:

  • obrzęk wokół stawu kolanowego – gromadząca się woda sprawia, że kolano puchnie i znacznie zwiększa swój rozmiar. Typowym objawem jest rozpalenie tej okolicy – płyn gromadzi się również po to, by schłodzić tkankę i uśmierzyć ból;
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Na dobrą kondycję naszych stawów działa regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Korzystne jest również...

zobacz galerię
  • ból kolana – uszkodzenie stawu prowadzi do wystąpienia dolegliwości bólowych o różnym natężeniu, w zależności od rodzaju urazu. Nasilają się one, gdy próbujemy się poruszać lub stajemy na kontuzjowaną kończynę, a znikają, gdy kolano jest odciążone;
  • problemy z poruszaniem się – zginanie kolana, chodzenie, kucanie mogą wywołać silny ból, przez co trudno jest wykonywać normalne ruchy;
  • sztywność – częsta dolegliwość przy urazach stawu kolanowego, która uniemożliwia zginanie i prostowanie nogi;
  • siniak – powstaje na skutek urazów mechanicznych. Jeśli uderzymy kolanem o twardą powierzchnię, to naczynia krwionośne mogą pęknąć i pojawi się zasinienie na skórze.

3. Woda w kolanie - leczenie

Ból, opuchlizna i sztywność kolana po urazie to objawy, z którymi należy zgłosić się do lekarza. Zwykle, aby zdiagnozować wodę w kolanie wykonuje się badanie RTG. Następnie lekarz musi usunąć nadmiar płynu – to tzw. punkcja kolana. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wprowadza igłę w odpowiednie miejsce i przy pomocy strzykawki odciąga wodę ze stawu kolanowego.

Lekarz może zdecydować o przesłaniu próbki płynu z kolana do dalszych badań, jeśli podejrzewa, że pacjent może mieć infekcję lub dnę moczanową. Gęsty i żółty płyn może świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów, które wymaga dalszego leczenia.

Zobacz także:

4. Woda w kolanie - domowe sposoby

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, aby złagodzić dolegliwości, jest odpowiednie ułożenie nogi. Kolano powinno znajdować się wyżej niż biodro. Jeśli chcemy zredukować ból i obrzęk, to powinniśmy zrobić zimny okład. Wystarczy kostki lodu umieścić w woreczku, a ten owinąć w ręcznik i taki okład przykładać do chorego kolana przez około 20 minut.

Woda w kolanie jest następstwem zakażenia stawu kolanowego
Woda w kolanie jest następstwem zakażenia stawu kolanowego (Zdjęcie kolana / Shutterstock)

Dobrym pomysłem jest usztywnienie stawu poprzez założenie opaski elastycznej na kolano. Dzięki temu będzie on zabezpieczony i zmniejszy się ryzyko wystąpienia kolejnych urazów.

Na spuchnięte kolano można też zastosować okłady z octu. Tradycyjnym sposobem jest przykładanie surowego ziemniaka oraz liści kapusty, jednak należy je wcześniej schłodzić w lodówce.

Jeśli wokół kolana pojawiło się zasinienie, to warto zastosować maść z arniką. Działa ona przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie i sprawia, że siniak szybciej znika.

Woda w kolanie wiąże się z silnym bólem, dlatego można zażyć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe (np. na bazie ibuprofenu).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy