Woda w uchu – przyczyny, objawy, leczenie

Woda w uchu to potoczne określenie na wysiękowe zapalenie ucha. Jest ona niebezpieczna, bowiem bardzo często rozwija się bezobjawowo, a może doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu.

Woda w uchu – przyczyny

Woda w uchu to przypadłość, która polega na gromadzeniu się płynu w uchu środkowym. Schorzenie może przybrać trzy postaci: ostrą, podostrą, a także przewlekłą. Różnice między nimi polegają na czasie trwania choroby, a także na natężeniu objawów wody w uchu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Do powstawania wody w uchu mogą się przyczynić różne inne schorzenia w organizmie. Przede wszystkim należy je powiązać z niedrożnością trąbki słuchowej. Ta z kolei jest powodowana: alergią, nieprawidłową budową twarzoczaszki, zapaleniem zatok, które ma charakter przewlekły, rozszczepem podniebienia, czy polipami nosa.

Do powstawania wody w uchu przyczyniają się także przebyte już zapalenia ucha środkowego, zwłaszcza te o ostrym przebiegu, refluks przełykowo-gardłowy, czy nawet częste infekcje w obrębie dróg oddechowych. Groźne mogą także okazać się te schorzenia, które utrudniają usuwanie śluzu lub przyczyniają się do jego nadmiernego wytwarzania.

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)

Zapalenie ucha Infekcje uszu są bardzo powszechne, szczególnie u dzieci. Najnowsze badania wskazują, że kiedy małe dzieci się przeziębiają to w 61%...

Woda w uchu – objawy

Do powstawania wody w uchu mogą się przyczynić różne inne schorzenia w organizmie. Przede wszystkim należy je powiązać z niedrożnością trąbki słuchowej spowodowaną przerostem migdałka gardłowego u dzieci lub innymi stanami jak: alergia, nieprawidłowa budowa twarzoczaszki, zapalenie zatok, które ma charakter ostrz lub przewlekły, czy polipami nosa.

Chory, któremu zbiera się woda w uchu, może odczuwać także dyskomfort w postaci ucisku w uszach lub uczucia zbierającego się płynu. Niedosłuch, jako konsekwencja wszystkich tych objawów, pojawia się łagodnie i narasta powoli. Ostra infekcja może jednak mieć inny przebieg – objawy opisane wcześniej są bardziej nasilone, a dodatkowo pojawia się uciążliwy ból.

Wodę w uchu najtrudniej zdiagnozować u dzieci, bowiem u niech schorzenie to przebiega bezobjawowo. Wówczas rodziców powinno zastanowić takie zachowanie, jak: słuchanie zbyt głośno muzyki, prośby o powtórzenie komunikatu. Niezbędne jest wtedy wykonanie tympanometrii i badań słuchu.

Oliwa z oliwek wzmacnia układ oddechowy

Oliwa z oliwek ma wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka, obniża ciśnienie krwi i opóźnia pojawianie się zmarszczek....

Woda w uchu – leczenie

Woda w uchu zwykle zanika samoistnie, jednak zajmuje to sporo czasu – zwykle około trzech miesięcy. Wykryta choroba może być poddana leczeniu – zwykle wystarczają leki mukolityczne. Działają one na płyn zgromadzony w uchu: rozrzedzają go, dzięki czemu organizmowi łatwiej się go pozbyć.

Dodatkowo warto wspomóc leczenie środkami przeciwzapalnymi, a także obkurczającymi. W ciężkich przypadkach specjalista może zalecić antybiotykoterapię.

Może się zdarzyć, że żadna z polecanych metod leczenia nie sprawdzi się, wówczas pacjent zostaje skierowany na paracentezę, czyli zabieg mający na celu odessanie zebranej wody w uchu po nacięciu błony bębenkowej.. Po zabiegu laryngolog może założyć dren wentylacyjny, jeśli będzie to wskazane.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie ucha środkowego - odmiana ostra, objawy, fazy, leczenie, odmiana przewlekła, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zapalenie ucha środkowego - odmiana ostra, objawy, fazy, leczenie, odmiana przewlekła, leczenie
Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

Najczęstsze przyczyny atopowego zapalenia skóry

 Najczęstsze przyczyny atopowego zapalenia skóry

działania niewielkiej ilości alergenu. Przyczyną mogą być np. roztocza kurzu domowego, pyłki, sierść zwierząt czy substancje chemiczne obecne (...) może być również długotrwały stres. Istnieją także hipotezy upatrujące przyczyn...

Zapalenie ucha zewnętrznego - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)

Eustachiusza i spowodować obrzęk błony śluzowej, zamykając to przejście. Płyny w uchu Jeśli trąbka słuchowa jest zatkana, płyn gromadzi się w uchu (...) obecność płynu w uchu środkowym. Urządzenie...

Nieprzyjemny zapach z ust - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, jak dbać o higienę jamy ustnej

Szczoteczka do mycia języka

Szczoteczka do mycia języka

Cuchnięcie z ust jest tylko objawem - w takim przypadku obowiązuje leczenie przyczynowe, ponieważ likwidacja pierwotnej przyczyny prowadzi do ustąpienia objawu.

Kaszak - przyczyny, objawy, leczenie

Kaszak w obrębie ucha

Kaszak w obrębie ucha

Guz o barwie cielistej lub zółtej. Kaszak ma zazwyczaj kilka milimetrów lub centymetrów.

Rak tarczycy - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie

Guzki tarczycowe - zmiany nowotworowe

Guzki tarczycowe - zmiany nowotworowe

U wielu dorosłych osób diagnozowane są niewielkie guzki zlokalizowane w obszarze gruczołu tarczowego, jednak ryzyko nowotworu złośliwego nie przekracza 5% przypadków.

Laryngologia

Ciało obce w uchu

już w pierwszej dobie. Objawy ciała obcego w uchu Przy obecności ciała obcego w uchu odczuwalny jest przede wszystkim duży dyskomfort, związany (...) Ciało obce w uchu to najczęściej...

Torbiel włosowa - przyczyny, objawy, leczenie

Torbiel włosowa

Torbiel włosowa

Torbiel pinoidalna ma postać pęcherza znajdującego się w okolicy kości ogonowej.

Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, przerzuty

Obraz histologiczny raka pęcherza moczowego

Obraz histologiczny raka pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego jest najczęstszą przypadłością starszych osób (zwłaszcza w wieku 70-80 lat). Dużo rzadziej występuje u kobiet.