Wojciech Wysocki dwukrotnie walczył z "rakiem młodych mężczyzn". Objawy mogą być widoczne
Znany aktor Wojciech Wysocki dwa razy walczył z rakiem i apeluje, by nie lekceważyć badań, bo wczesna diagnoza jest kluczowa. Lekarze ostrzegają, że "rak młodych mężczyzn" często atakuje silnych i wysportowanych, nie powodując na dodatek bólu.
1. Aktor dwa razy walczył z rakiem jądra
Wojciech Wysocki, który niedawno obchodził 72. urodziny, jest aktorem znanym m.in. z takich seriali jak "Ranczo", "Na Wspólnej" i "Klan". Mężczyzna dwukrotnie pokonał raka. Pierwszy raz chorobę wykryto u niego przypadkowo, gdy miał 35 lat. Aktora zaniepokoił jeden objaw i postanowił to od razu skonsultować. Dzięki szybkiej diagnozie i leczeniu udało mu się pokonać nowotwór.
- Miałem powiększony węzeł chłonny, poszedłem do lekarza i zaczęto mnie badać. Na szczęście, profesor Madej szybko mnie zdiagnozował. Najpierw mnie operowano, potem miałem chemioterapię i wyszedłem z tego - opowiedział w rozmowie z "Plejadą",
Po 11 latach choroba wróciła, tuż po tym, jak na świat przyszła córka aktora. Wysocki znowu musiał przejść operację i chemioterapię, dzięki czemu i tym razem udało mu się wygrać z chorobą.
Wysocki apeluje do mężczyzn, by nie bagatelizowali objawów i regularnie się badali. Podkreśla, że rak jądra nie musi być wyrokiem, a wczesne wykrycie choroby jest kluczowe dla skutecznego leczenia, a jego historia to najlepsze potwierdzenie.
Aktor zachęca do otwartych rozmów o raku jądra, porównując to do dyskusji o raku piersi u kobiet.
- Skoro kobiety mogą otwarcie mówić o raku piersi, to czemu faceci nie mogą o raku jądra? Chyba jest jakieś równouprawnienie, prawda? Przecież to część naszego ciała. Czego tu się wstydzić? To jakiś kretyński maczyzm. Zachorowało mi jedno jądro, ale mam drugie. W czym problem? Jestem żywym przykładem na to, że z tej choroby się wychodzi. Mało tego – po jej przejściu płodzi się dzieci - mówił aktor.
2. Nie lekceważ tych objawów
Niestety wielu mężczyzn nie chodzi na badania, bo się boi albo jeszcze częściej - wstydzi. Tymczasem, w przypadku "raka młodych mężczyzn", jak jest nazywany rak jądra, wczesna diagnoza jest kluczowa, bo choroba może bardzo szybko postępować.
- Nowotwory jąder łatwo wykryć, ale potrafią szybko rosnąć. Często zdarza się tak, że bardzo szybko przechodzi od wczesnego do średniego stadium - podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie urolog dr n. med. Paweł Salwa.
Choć rak jądra nie należy do najczęstszych męskich nowotworów (co roku w Polsce diagnozuje się ponad tysiąc nowych przypadków), to niepokojący jest tu wiek chorych.
Nie bez powodu jest on nazywany "rakiem młodych mężczyzn", bo to właśnie Polaków w wieku 15-40 lat atakuje najczęściej. Dr Salwa podkreśla, że paradoksalnie to "silny, wysportowany, młody" to typowy przykład pacjenta z rakiem jądra.
Dobra wiadomość jest taka, że nowotwory jąder są skutecznie wyleczalne, na poziomie ponad 90 proc. (taką skuteczność można osiągnąć nawet u pacjentów z przerzutami).
Najczęstszym objawem nowotworu jądra jest wyczuwalny w mosznie niebolesny guz. Czasami pojawia się także uczucie ciężkości jądra i uczucie ciągnięcia za powrózek nasienny. Kiedy guz zaczyna rosnąć, zauważamy powiększenie moszny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.