Wole proste

Wole proste, inaczej wole miąższowe nietoksyczne lub wole rozlane, jest to równomierne powiększenie objętości tarczycy bez zaburzenia jej czynności hormonalnej, czyli przebiegające z eutyreozą. Badaniem palpacyjnym szyi stwierdza się powiększenie gruczołu tarczowego (prawidłowo jest on niewyczuwalny podczas badania), a rozpoznanie jest potwierdzane badaniem USG tarczycy, które wykazuje powiększenie objętości gruczołu powyżej 20 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn, przy prawidłowych stężeniach hormonów tarczycy w badaniach laboratoryjnych.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Rodzaje i przyczyny powstawania wola prostego

Wole guzkowe u młodej kobiety

Na zdjęciu III° – tarczyca bardzo duża, widoczna z daleka, deformuje boczne zarysy szyi, mogą wystąpić objawy uciskowe, np. trudności w oddychaniu, ucisk...

Biorąc pod uwagę przyczyny powstawania, wyróżniamy wole proste endemiczne i wole proste sporadyczne. Wole endemiczne jest spowodowane niedoborem w środowisku na danym obszarze jodu, czyli pierwiastka niezbędnego do produkcji hormonów tarczycy. Problem ten dotyczy populacji osób, które mieszkają na obszarach, gdzie występują gleby ubogie w jod - najczęściej są to regiony położone z dala od morza. Niedobór jodu w diecie prowadzi do zmniejszenia produkcji i niedoboru hormonów tarczycy, które organizm stara się skompensować poprzez powiększenie objętości gruczołu. Przez pewien czas mechanizm ten jest skuteczny, dlatego nie dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Wskutek powszechnego stosowania w wielu krajach profilaktyki, takiej jak jodowanie soli kuchennej oraz suplementacja jodu u kobiet ciężarnych i karmiących, problem wola endemicznego jest obecnie coraz rzadszy i ma raczej znaczenie historyczne.

Natomiast coraz częściej mamy do czynienia z wolem sporadycznym. Przyczyny jego powstawania nie są do końca poznane. Wpływ na jego rozwój mogą mieć niektóre leki, takie jak lit lub aminoglutetymid, związki wolotwórcze w diecie (goitryny), np. w kapuście, soi, orzeszkach ziemnych, a także fizjologiczne stany zwiększonego zapotrzebowania na jod, takie jak okres dojrzewania i ciąża. Brane są również pod uwagę czynniki autoimmunologiczne, a także czynniki dziedziczne. Wole proste częściej występuje u osób powyżej 40 roku życia i z większą częstością u kobiet.

Objawy wola prostego

Wzrost wola przez długi czas może pozostać niezauważony przez chorego i bardzo często jest wykrywany przypadkowo podczas ogólnego badania lekarskiego. Jeżeli pojawiają się jakieś objawy, to jest to najczęściej uczucie ucisku w szyi lub utrudnienie oddychania, spowodowane przez rozrastający się gruczoł. Często chory zauważa jedynie dyskomfort z powodu wysoko zapiętego kołnierzyka lub konieczność kupowania koszul z większym kołnierzykiem. Rzadziej pojawiają się trudności w połykaniu, chrypka czy kaszel.

Leczenie wola prostego

W zasadzie wole proste nie wymaga leczenia, jeśli nie uciska i nie przeszkadza choremu w życiu codziennym oraz nie powoduje wyraźnych defektów estetycznych. Można podjąć próbę zmniejszenia wola lub zatrzymania jego dalszego wzrostu preparatami tyroksyny w niskich dawkach, stosowanymi co najmniej przez okres 12-24 miesięcy.

Ponieważ niedobór jodu jest obecnie rzadką przyczyną wola prostego, nie zaleca się raczej jego leczenia jodkiem potasu, chyba że istnieją uzasadnione podejrzenia, że wole ma charakter niedoborowy lub kiedy dotyczy ono kobiety ciężarnej.

Jeśli wole jest bardzo duże i powoduje poważne dolegliwości uciskowe, jak duszność, utrudnienia połykania, czy kaszel, może to być wskazaniem do leczenia operacyjnego.

Ponadto należy okresowo kontrolować wole proste, ponieważ istnieje możliwość powstania na jego podłożu niedoczynności tarczycy lub przejścia w wole guzowate. W przypadku wola guzowatego należy przeprowadzić badanie scyntygraficzne, hormonalne, USG i biopsję tarczycy w celu sprawdzenia, czy nie doszło do przemiany nowotworowej.

Magdalena Pikul, ponad rok temu

Bibliografia

  • Zgliczyński S. (red.), Choroby tarczycy, Urban & Partner, Wrocław 2001, ISBN 83-85842-38-1
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Syrenicz A. Endokrynologia w codziennej praktyce lekarskiej, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2009, ISBN 978-83-61517-14-6
  • Burch W.M. Endokrynologia, Urban & Partner, Wrocław 1996, ISBN 83-85842-51-9

Hormony

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wole proste
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 1 godzinę temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Wole proste
Wole proste

Wole guzkowe u młodej kobiety

Wole guzkowe u młodej kobiety

Na zdjęciu III° - tarczyca bardzo duża, widoczna z daleka, deformuje boczne zarysy szyi, mogą wystąpić objawy uciskowe, np. trudności w oddychaniu, ucisk na tchawicę i przełyk, ochrypły głos (ucisk na nerw krtaniowy wsteczny).

Wole - podział woli, przyczyny powiększenia tarczycy, wole guzowate, wole nadczynne, leczenie

Powiększenie tarczycy

Powiększenie tarczycy

Kobieta z dużym wolem.

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Dieta przy wolu tarczycy (WIDEO)

#dziejesienazywo: Dieta przy wolu tarczycy (WIDEO) Odtwórz wideo

#dziejesienazywo: Dieta przy wolu tarczycy Leczenie wola tarczycy warto wspomóc dietą. W tym celu powinniśmy ustalić, czy są to wole obojętne (a (...) więc takie, który nie wpływają na równowagę hormonów tarczycy w organizmie), czy też...

Pokój dziecięcy

Zabawki drewniane

Zabawki drewniane

Drewniane zabawki dla dzieci robią coraz większą karierę. Zazwyczaj są to proste konstrukcje, które dają możliwość rozwijania kreatywnego myślenia i wyobraźni.

Mieszkaj zdrowo

Wybór odpowiedniej wanny

Wybór odpowiedniej wanny

Stylowa wanna Zdecydowanie się na konkretny rodzaj wanny nie jest proste. Jeśli chcemy dobrze wybrać, powinniśmy zapoznać się z różnymi propozycjami sprzedawców.

Higiena jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.

Węglowodany - rola organizmie, dzienne zapotrzebowanie, podział

Słodkie węglowodany

Słodkie węglowodany

W czekoladzie zawarte są węglowodany proste, czyli takie, które są najłatwiej przyswajalne przez organizm.

Dobór fryzury

10 odchudzających fryzur inspirowanych przez gwiazdy

10 odchudzających fryzur inspirowanych przez gwiazdy

Długie i proste włosy Gładko uczesane, długie włosy mogą optycznie wyszczuplić rysy twojej twarzy. Tego rodzaju uczesanie jest w szczególności (...) polecane osobom o okrągłej bądź szerokiej buzi. Warto wiedzieć, że długie, proste...