Trwa ładowanie...

Wskazania do biopsji ssącej jelita cienkiego

Avatar placeholder
07.01.2020 15:32
Wskazania do biopsji ssącej jelita cienkiego
Wskazania do biopsji ssącej jelita cienkiego (iStock)

Badanie wykonuje się, by pobrać wycinek tkanki ze ściany jelita cienkiego do badania histopatologicznego. Przed badaniem pacjent powinien być na czczo, wykonywane jest ono w znieczuleniu miejscowym. Po wykonaniu badania bardzo rzadko występuje (krwawienie lub przedziurawienie - perforacja jelita). Badanie trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, gdy wykonywane jest z pomocą fiberoskopu trwa jedynie kilka minut.

spis treści

1. Biopsja ssąca jelita cienkiego

Wskazaniem do wykonania biopsji ssącej jelita cienkiego są zespoły złego wchłaniania, podejrzenie chłoniaka górnego odcinka przewodu pokarmowego i innych chorób, które nie doprowadziły jeszcze do rozwoju pełnoobjawowego zespołu złego wchłaniania (np. choroba trzewna, Leśniowskiego-Crohna, Whipple`a), oraz kontrola leczenia choroby trzewnej.

2. Przebieg biopsji ssącej jelita cienkiego

Pacjent podczas tego rodzaju badania jelita połyka specjalną kapsułkę tzw. kapsułką Crosby'ego nazwaną tak od, nazwiska jej konstruktora. Kapsułka jest połączona zgłębnikiem (ponad 1,5 m długości), którego koniec pozostaje na zewnątrz pacjenta. Po połknięciu kapsułki pacjent spaceruje około 30 min. wprowadzając zgłębnik aż do zaznaczonego miejsca. Możliwe jest też wprowadzanie zgłębnika na prawym boku. Często płożenie kapsułki jest kontrolowana za pomocą promieni rentgenowskich. Gdy kapsułka znajdzie się w jelicie cienkim, za pomocą strzykawki podłączonej do wolnego końca zgłębnika wytwarza się w niej podciśnienie, co powoduje uruchomienie mechanizmu tnącego i jednocześnie pobrana zostaje śluzówka jelita. Badanie kończy się wyjęciem kapsuły z przewodu pokarmowego pacjenta. Pobrany materiał tkankowy zostaje poddany badaniu histopatologicznemu.

3. Wady biopsji ssącej jelita cienkiego

Wadami badania są:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • Długi czas potrzebny na przedostanie się kapsułki do jelita cienkiego.
  • Użycie promieni rentgenowskich do kontroli położenia kapsułki.
  • Trudności, jakie można napotkać, gdy kapsułka nie przekracza odźwiernika.

Przeszkody te można ominąć, gdy kapsułkę Crosby`ego wprowadzi się przy pomocy fiberoskopu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze