Wskazania do aferezy

Afereza to zabieg usunięcia z krwi określonego składnika. Służą w tym celu tak zwane separatory komórkowe, czyli specjalne urządzenia przez które przepływa krew pobierana z układu żylnego pacjenta, która zostaje oczyszczana z konkretnego składnika, a następnie wraca z powrotem do chorego. Afereza jest zwykle leczeniem uzupełniającym, stosowanym w początkowym etapie leczenia. Jest ona również szeroko stosowana w krwiodawstwie w celu pobierania preparatów krwiopochodnych oraz w dawstwie macierzystych komórek krwiotwórczych u dawców szpiku. Do uzyskania określonego celu może być konieczne kilkukrotne wykonanie zabiegu zwykle w odstępach kilkudniowych. W krwiodawstwie i u dawców komórek macierzystych zazwyczaj zabieg trwa jeden dzień. Stosuje się go także w celu pobrania określonego rodzaju krwinek od krwiodawców, w celu ich późniejszego przetoczenia.

Wskazania do aferezyWskazania do aferezy

Afereza - wskazania

Wskazania do wykonania aferezy można podzielić na przypadki, kiedy wykonanie aferezy jest:

  • zdecydowanie zalecane,
  • wykonanie zabiegu wydaje się użyteczne,
  • przeprowadzenie zabiegu wydaje się być wątpliwe.

W pierwszej sytuacji zostało potwierdzone w badaniach klinicznych, że afereza jest skuteczna, czyli przynosi efekt. W drugiej sytuacji wykazano skuteczność tej metody w leczeniu danego schorzenia, jednak są inne sposoby leczenia równie skuteczne jak afereza. W przypadkach wątpliwych nie wykazano, aby wykonanie zabiegu przyniosło pożądany skutek.

Rodzaje aferezy

Wyróżnia się kilka rodzajów aferez w zależności od tego jaki składnik jest usuwany i w jakich ilościach:

  1. Plazmafereza - gdy usuwane jest osocze, a na jego miejsce podawane jest osocze pobrane wcześniej od zdrowego dawcy lub roztwór ludzkiego białka - albuminy:
  • częściowa - usuwana jest tylko część osocza, najczęściej 1-1,5 litra, w jego miejsce podawane są płyny zastępcze;
  • całkowita - usunięcie 3-4 litrów osocza i następnie podanie w jego miejsce płynów zastępczych;
  • selektywna (perfuzyjna) – po oddzieleniu osocza zostaje ono przefiltrowane w separatorze i usuwany jest z niego pozostaje składnik niepożądany (na przykład toksyna), po czym oczyszczone osocze chorego wraca do jego układu krążenia.
  1. Cytafereza - gdy usuwane są poszczególne grupy krwinek:
  • erytocytafereza - gdy usuwane są krwinki czerwone;
  • trombafereza - gdy usuwane są płytki krwi;
  • leukafereza – gdy pobierane są z krwi krwinki białe, a najczęściej jedynie ich określona frakcja.

Wskazania w zależności od rodzaju usuwanego składnika

  1. Wskazania do plazmaferezy:
  • zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP);
  • demielinizacyjna polineuropatia IgA i IgG;
  • miastenia gravis;
  • zespół Guillaina-Barre (postać ciężka);
  • zespół Goodpasture’a;
  • plamica poprzetoczeniowa;
  • immunizacja w układzie Rh (do 10 tygodnia ciąży);
  • rodzinna hypercholesterolemia;
  • szpiczak plazmocytowy (jedynie ratunkowo).

Są to schorzenia w których wykazano skuteczność metody. W przypadku gwałtownie postępującego kłębuszkowego zapalenia nerek, choroby zimnych aglutynin, zatruciu grzybami wykazano skuteczność hemaferezy porównywalną do innych metod terapeutycznych.

  1. Wskazania do cytaferezy:
  • poliglobulia (zwiększona liczba krwinek czerwonych) i czerwienica prawdziwa - stosuje się erytroaferezę;
  • hiperleukocytoza (znacznie zwiększona liczba białych krwinek głównie w białaczkach) - wykonuje się leukaferezę;
  • niedokrwistość sierpowatokrwinkowa - stosuje się erytroaferezę;
  • nadpłytkowość - stosowana jest tromboafereza;
  • pozyskiwanie macierzystych komórek krwiotwórczych do przeszczepu.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania hemaferezy są jedynie:

  • wstrząs,
  • skrajnie ciężki stan ogólny chorego,
  • istotne zaburzenia krzepnięcia krwi.

Obecnie separatory komórkowe służą między innymi do:

  • przeprowadzenia zabiegów hemaferezy leczniczej,
  • izolacji krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej,
  • zagęszczania i oczyszczania komórek macierzystych znajdujących się we wcześniej pobranym szpiku.

Przy pomocy aferezy produkuje się także koncentraty poszczególnych krwinek, najczęściej krwinek płytkowych (koncentrat krwinek płytkowych z aferezy). Jednak zastosowanie aferezy nie ogranicza się tylko do chorób wywodzących się z układu krwionośnego, ale obejmuje również schorzenia:

  • neurologiczne,
  • metaboliczne,
  • immunologiczne,
  • zatrucia.

Źródła

  1. Rosiek A. Hemafereza lecznicza, Journal of Transfusion Medicine 2010, 3, 92–98
  2. Grzegorz W. Basak, Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek, Wiesław Wiktor Jędrzejczak. Hematologia – Kompendium. PZWL, 2016, ISBN: 9788320050233
  3. Wiesław Jędrzejczak, Tadeusz Robak, Maria Podolak-Dawidziak. Praktyka hematologiczna. Termedia, Poznań 2015, wyd.1, ISBN: 978-83-7988-010-2
  4. Tadeusz Robak, Krzysztof Warzocha. Hematologia. Via Medica, 2016, wyd. 1, ISBN: 9788365476418

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie
Powszechny problem kobiet. Prof. Dębska mówi o ważnej terapii
Powszechny problem kobiet. Prof. Dębska mówi o ważnej terapii
Schudła blisko 30 kg. Mówi, który moment był przełomowy
Schudła blisko 30 kg. Mówi, który moment był przełomowy
Wirus prowadzi do ciężkich powikłań, a nawet niepełnosprawności. Trwa rekrutacja do badania
Wirus prowadzi do ciężkich powikłań, a nawet niepełnosprawności. Trwa rekrutacja do badania
Za takie L4 nie dostaniesz ani grosza. ZUS weryfikuje zwolnienia lekarskie
Za takie L4 nie dostaniesz ani grosza. ZUS weryfikuje zwolnienia lekarskie
Naturalny "detoks dla psychiki". Psycholog wskazuje, jak zadbać o siebie zimą
Naturalny "detoks dla psychiki". Psycholog wskazuje, jak zadbać o siebie zimą
Amanda Seyfried opowiedziała o chorobie. Z zaburzeniem zmaga się od lat
Amanda Seyfried opowiedziała o chorobie. Z zaburzeniem zmaga się od lat
Trump o lekach na odchudzanie. "Nigdy nie brałem, ale chyba powinienem"
Trump o lekach na odchudzanie. "Nigdy nie brałem, ale chyba powinienem"
Lekarze biją na alarm. Tego nigdy nie rób w czasie mrozu
Lekarze biją na alarm. Tego nigdy nie rób w czasie mrozu
Trzaskowski reaguje na śmierć ciężarnej pacjentki. Będą kontrole
Trzaskowski reaguje na śmierć ciężarnej pacjentki. Będą kontrole
12-latka walczyła o życie, szpital odmówił przyjęcia. Karetka woziła ją cztery dni w największej śnieżycy
12-latka walczyła o życie, szpital odmówił przyjęcia. Karetka woziła ją cztery dni w największej śnieżycy
Anestezjolog po tragedii na Madalińskiego. "Wycofać podtlenek azotu"
Anestezjolog po tragedii na Madalińskiego. "Wycofać podtlenek azotu"
Seria zgonów w szpitalach położniczych. Posłanka wzywa do kontroli porodówek
Seria zgonów w szpitalach położniczych. Posłanka wzywa do kontroli porodówek