Trwa ładowanie...

Wstrząs septyczny – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Wstrząs septyczny jest rzadkim, lecz niezwykle groźnym powikłaniem w przebiegu sepsy. Jest reakcją organizmu, która poważnie zagraża życiu. Wstrząs septyczny obarczony jest wysoką śmiertelnością.

spis treści

1. Co to jest wstrząs septyczny?

Wstrząs septyczny to najbardziej niebezpieczny etap, w jaki może przerodzić się sepsa. Początkowo w organizmie człowieka rozpoczyna się sepsa inaczej zwana posocznicą, która jest ogólnoustrojową reakcją zapalną organizmu człowieka na jego zakażenie. Charakterystycznymi objawami wstrząsu septycznego są: wysoka temperatura (ponad 38 stopni Celsjusza)  lub wyjątkowo niską (poniżej 36 stopni Celsjusza). Podczas sepsy dochodzi do intensywniejszej pracy serca, występuje przyśpieszony oddech.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Pierwsze objawy sepsy
Pierwsze objawy sepsy

Sepsa to rodzaj zakażenia wywołanego przez działanie bakterii, grzybów i wirusów. Niestety, w ostatnich

zobacz galerię

Gdy w trakcie sepsy dojdzie do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania jednego z podstawowych organów ciała, można mówić o tak zwanej ciężkiej sepsie. W przebiegu ciężkiej sepsy często dochodzi do:

 • niewydolności nerek,
 • ostrej niewydolności oddechowej,
 • niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego,
 • zaburzenia czynności przewodu pokarmowego,
 • krwawienia z przewodu pokarmowego,
 • małopłytkowości,
 • ostrej niewydolności wątroby,
 • niewydolności nadnerczy.

Jeżeli dodatkowo w trakcie ciężkiej sepsy pojawia się nagły i wyraźny spadek ciśnienia tętniczego – stwierdza się wstrząs septyczny.

Wstrząs septyczny jest groźnym powikłaniem sepsy
Wstrząs septyczny jest groźnym powikłaniem sepsy

2. Przyczyny wstrząsu septycznego

Zarówno sepsa, jak i wstrząs septyczny, mogą być spowodowane rożnymi typami infekcji (bakteryjną, wirusową lub grzybiczą). W przypadku sepsy i wstrząsu septycznego najczęściej dochodzi do infekcji bakteryjnej. Sepsa może rozwinąć się w każdym miejscu ciała ludzkiego. Istnieje kilka czynników ryzyka wystąpienia sepsy, a następnie wstrząsu septycznego, należą do nich: różnego rodzaju operacje, cukrzyca, długi pobyt w szpitalu, stosowanie drenów, cewników, rurek wspomagających oddychanie.

3. Zaburzenie funkcjonowania narządów

Objawem charakterystycznym dla wstrząsu septycznego jest gwałtowny spadek ciśnienia. Następnym etapem wstrząsu septycznego jest zaburzenie funkcjonowania narządów w wyniku niedotlenienia.

To musisz wiedzieć

4. Leczenie wstrząsu septycznego

W leczeniu sepsy i wstrząsu septycznego zaleca się równoległe leczenie przyczynowe i objawowe. W przypadku wystąpienia wstrząsu septycznego, chory zostaje przetransportowany do szpitala, gdzie zostają mu podane odpowiednie antybiotyki. Niekiedy w trakcie wstrząsu septycznego choremu podawane jest ludzkie aktywowane białko C, które ma za zadanie zahamować reakcję zapalną.

W razie konieczności chory z wstrząsem septycznym zostaje podpięty do respiratora, co więcej, może dojść do przetoczenia dożylnie płynów lub przetoczenia krwi. W celu leczenia zaburzeń czynności układu krążenia często podaje się choremu na wstrząs septyczny leki, które mają obkurczyć naczynia krwionośne, tj. noradrenalina i dopamina. Statystycznie na wstrząs septyczny umiera rocznie około 150-200 tysięcy osób. Leczenie po wystąpieniu wstrząsu septycznego może być długotrwałe i kosztowne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza