Przejdź na WP

Wstrząśnienie mózgu – specyfika, objawy, leczenie, powikłania

Wstrząśnienie mózgu może być efektem upadku, uderzenia lub innego urazu głowy. Jak objawia się wstrząśnienie mózgu? Jak leczy się wstrząśnienie mózgu i jakie powikłania mogą się pojawić?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Wstrząśnienie mózgu – specyfika

Wstrząśnienie mózgu to krótko trwające zaburzenie pracy mózgu. Przyczyną jest uraz głowy, ale nie dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego. Cechą, która może świadczyć o wstrząśnieniu mózgu, jest utrata świadomości, która może trwać od 15 minut to godziny. Osoba, u której pojawiło się wstrząśnienie mózgu, może mieć problemy z przypomnieniem sobie, co wydarzyło się przed urazem, lub tego, co zdarzyło się tuż po nim.

Wstrząśnienie mózgu nie musi pojawić się po ciężkim wypadku, którego nie byliśmy w stanie przewidzieć. Uraz głowy często zdarza się podczas jazdy na nartach, na rowerze, na rolkach lub na łyżwach. Zdarzyć się może zatem osobom w różnym wieku i dość często odpowiada za niego brak wyobraźni i brawura. Dlatego tak ważne jest, aby chronić głowę przed urazem i zakładać kask ochronny.

Najczęstsze zimowe urazy
Najczęstsze zimowe urazy [5 zdjęć]

Śnieg i mróz to powód do radości zwłaszcza dla dzieci. Dorosłym zima kojarzy się głównie ze złymi warunkami...

zobacz galerię

2. Wstrząśnienie mózgu – objawy

Najczęstszymi objawami wstrząśnienia mózgu, poza utratą świadomości, jest ból głowy, problemy z pamięcią – wspomnienie wydarzeń przed i po urazie głowy – wpatrywanie się w jeden punkt, zaburzenia równowagi, dezorientacja, rozdrażnienie, niewyraźna mowa, a niekiedy także nudności i wymioty.

Wstrząśnienie mózgu to krótko trwające zaburzenie pracy mózgu.
Wstrząśnienie mózgu to krótko trwające zaburzenie pracy mózgu.

3. Wstrząśnienie mózgu – leczenie

Kiedy mamy podejrzenie, że u danej osoby nastąpiło wstrząśnienie mózgu, należy pozostawić ją pod opieką lekarską na obserwacji. Warto również wykonać RTG głowy, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Dzięki tym badaniom specjalistycznym wykluczymy lub potwierdzimy uszkodzenie mózgu. Nawet jeżeli osoba poszkodowana nie ma zewnętrznych uszkodzeń, powinna pozostać pod kontrolą. Może bowiem dojść do powikłać w wyniku urazu i wstrząśnienia mózgu.

Objawy, które mogą świadczyć o guzie mózgu
Objawy, które mogą świadczyć o guzie mózgu [7 zdjęć]

Chociaż guz mózgu występuje bardzo rzadko (u 1 proc. społeczeństwa), nie możemy go ignorować. Choroba...

zobacz galerię

4. Wstrząśnienie mózgu – powikłania

Powikłaniami po wstrząśnieniu mózgu może być krwiak mózgu. Po około 4 tygodniach od urazu może wystąpić wylew w przestrzeni podpajęczynówkowej, który objawia się bardzo silnym bólem głowy. Innym powikłaniem po wstrząśnieniu mózgu są także porażenia mózgu. Charakterystyczne dla wstrząśnienia mózgu objawy mijają same, ale warto zaznaczyć, że zawroty głowy i bóle głowy mogą się utrzymywać przez kolejne miesiące od urazu. Powikłania wstrząśnienia mózgu, opisane powyżej, zdarzają się rzadko, ale nie mniej należy brać je pod uwagę, gdy dojdzie do poważnego urazu głowy. Po wstrząśnieniu mózgu nie powinniśmy się przemęczać i nadwyrężać wzroku, a wszelkie niepokojące objawy, skonsultować z lekarzem.

Następny artykuł: Objawy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy