Wstrzyknięcie kortykosteroidów

Kortykosteroidy to grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Mogą być przyjmowane doustnie, wziewnie, przez skórę, podawane dożylnie lub domięśniowo. Kortykosteroidy nie działają przeciwbólowo. Jeśli po ich przyjęciu pacjent odczuje ulgę i zmniejszenie bólu, to dlatego, że leki zahamowały proces zapalny będący przyczyną bólu.

Jak działają zastrzyki z kortykosteroidami?

Zastrzyki z kortykosteroidami mogą przynieść ulgę na wiele miesięcy, a nawet lat. Można je stosować w leczeniu zapalenia na małych obszarach ciała – zapalenie kaletki maziowej, zapalenie ścięgien, zapalenie stawów lub w leczeniu stanu zapalnego w całym organizmie (zastrzyki systemowe). Zapalenie stawu kolanowego, zapalenie stawu biodrowego, ból powięzi, ścięgien stożka rotatorów to tylko kolejne przykłady, gdzie sprawdza się ta grupa leków. Zewnątrzoponowe zastrzyki w odcinku lędźwiowym kręgosłupa podawane są w określone miejsce z użyciem RTG. Zastrzyki systemowe stosowane są, gdy stan zapalny obejmuje wiele stawów – reakcje alergiczne, astma i reumatoidalne zapalenie stawów. Gdy staw jest obrzmiały, przed wykonaniem zastrzyku często usuwa się niego płyn. Może być on zbadany w celu ustalenia przyczyny opuchnięcia. Wstrzyknięcie kortykosteroidów w określone miejsce przynosi szybszą i bardziej odczuwalną poprawę niż tradycyjne doustne środki przeciwbólowe. Pojedynczy zastrzyk pozwala też uniknąć działań niepożądanych, np. podrażnienia żołądka, jakie występuje przy długotrwałym stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Może być zaaplikowany w gabinecie lekarskim.

Zobacz film: "Czy bóle stawowe mogą oznaczać stan zapalny?"

Przebieg zabiegu wstrzyknięcia kortykosteroidów

Wstrzyknięcie kortykosteroidów rozpoczyna się od pobrania przez lekarza dawki leku do strzykawki. Następnie wybierane jest miejsce wstrzyknięcia, a skóra jest dezynfekowana. Czasami podawane jest znieczulenie miejscowe. Potem igła wprowadzana jest do tkanki i wstrzykuje się w nią zawartość strzykawki. Igła jest wyjmowana, a miejsce okrywane opatrunkiem. Podawanie leku do stawów jest podobne jak w przypadku tkanek miękkich. Jeśli w stawie jest dużo płynu i jest on opuchnięty, najpierw się ten płyn usuwa.

Skutki uboczne wstrzyknięcia kortykosteroidów

Wadą zastrzyków jest konieczność nakłucia skóry igłą i krótko lub długotrwałe działania niepożądane, które jednak rzadko się zdarzają.

Krótkotrwałe efekty uboczne

Krótkotrwałe efekty uboczne raczej nie występują, ale mogą obejmować: ściągnięcie skóry i zmianę jej koloru w miejscu nakłucia, zakażenie bakteryjne, krwawienie z naruszonego podczas zastrzyku naczynia krwionośnego, ból, pogorszenie stanu. Ból po zastrzyku jest typowy, rzadko zaś zdarzają się reakcje uczuleniowe na kortyzon. Zdarzały się zerwania mięśni po zastrzyku, ale są to pojedyncze przypadki. Nagłe zaczerwienienie twarzy zdarza się w 40% przypadków, ale jest krótkotrwałe. U osób z cukrzycą zastrzyk może podnieść poziom cukru we krwi. U osób przechodzących infekcję kortyzon może ją nasilić lub maskować.

Długoterminowe skutki uboczne

Długoterminowe skutki uboczne zależą od dawki przyjętego kortyzolu i częstości zastrzyków i mogą obejmować: ścieńczenie skóry, łatwe powstawanie siniaków, zwiększenie masy ciała, obrzęk twarzy, podniesienie ciśnienia krwi, powstawanie zaćmy, rozrzedzenie kości (osteoporoza) i rzadkie, ale poważne uszkodzenia kości dużych stawów (jałowa martwica).

Wstrzykiwanie kortyzonu do stawów może szybko zmniejszyć ból poprzez przywrócenie ich funkcji. Może to być szczególnie ważne w pewnych okolicznościach, np. dla pracującego zawodowo żywiciela rodziny lub kogoś, kto mieszka sam. Mimo często zgłaszanych działań niepożądanych, jak opisano powyżej, zasadniczo uważa się, że przyjmowanie niewielkich i przerywanych dawek kortykosteroidów stanowi niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Wyjątkowe działania uboczne

Wyjątkowe działania uboczne to urazy tkanki stawu, związane z powtarzanymi zastrzykami. Obrażenia te obejmują ścieńczenie chrząstki stawowej, osłabienia więzadeł stawów, nasilenie zapalenia stawów w wyniku reakcji na kortykosteroidy, które uległy skrystalizowaniu i infekcja wewnątrzstawowa.

Redakcja abcZdrowie.pl, 6 miesięcy temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Puszczewicz M. Wielka interna - reumatologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-62597-06-2
  • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3
  • Herman Z., Kostowski W. Farmakologia - podstawy farmakoterapii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, ISBN 978-83-200-4164-4

Zabiegi

Komentarze (5)
~czuwaj
~czuwaj ponad rok temu

rok temu w przeciągu sześciu m/cy lekarze wstrzyknęli mi 8 zastrzyków kortyzonu który i tak działał nie dłużej niż 3 tygodnie, dodam tylko że paracetamol na mnie nie działa, a plastry z morfiną które miały działać tydzień działały dwa dni. Ziołem sprawy we własne ręce i sam się wyleczyłem.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wstrzyknięcie kortykosteroidów
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Wstrzyknięcie kortykosteroidów
Zabiegi

Wstrzyknięcie nadoponowe kortykosteroidów

Wstrzyknięcie nadoponowe kortykosteroidów jest często stosowane w przypadku podrażnienia nerwu rdzeniowego, spowodowanego przez ucisk tkanek (...) wstrzyknięcie kortykosteroidów? Rdzeń...

Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

Problemy z pęcherzem

Problemy z pęcherzem

Problemy z pęcherzem dotykają nie tylko mężczyzn, ale i kobiet. Naukowcy odkryli, że wstrzyknięcie botoksu do pęcherza moczowego przeciwdziała jego nadczynności.

Mezoterapia - charakterystyka, rodzaje, korzyści

Mezoterapia szyi (WIDEO)

Mezoterapia szyi (WIDEO) Odtwórz wideo

rozstępy i cellulit. Medycyna estetyczna umożliwia wstrzyknięcie zastrzyku w postaci botoksu lub kwasu hialuronowego bez konieczności poddawania

Zasady pielęgnacji włosów

Co twoje włosy mówią o twoim zdrowiu?

Co twoje włosy mówią o twoim zdrowiu?

łojotokowe zapalenie skóry. W ciężkich przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia przy użyciu leków przeciwgrzybiczych czy kortykosteroidów.

Jak osiągnąć rozkosz?

Poznaj zaskakujący wpływ orgazmu na zdrowie

Poznaj zaskakujący wpływ orgazmu na zdrowie

i kortykosteroidów pomaga pokonać ból, więc orgazm to naturalny sposób na dostarczenie organizmowi tych substancji. To samo zresztą tyczy się mężczyzn

Osteoporoza - klasyfikacja, diagnostyka, profilaktyka, leczenie

Osteoporoza (prezentacja edukacyjna)

Osteoporoza (prezentacja edukacyjna)

, barbiturany, - przyjmowanie leków: kortykosteroidów, nasennych, hormonów tarczycy. Rozpoznanie osteoporozy Badaniem służącym rozpoznaniu osteoporozy

Dermatologia

Pokrzywka - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

Pokrzywka - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

i symetryczną osutkę. Początkowo występuje ona na rękach, stopach i tułowiu, ale może obejmować całe ciało. Jeśli wstrzyknięcie antygenu nastąpiło śródskórnie (...) lub domięśniowo, pierwsze zmiany mogą wystąpić w miejscu wstrzyknięcia....

Normy laboratoryjne

ACTH - wskazania, przebieg badania, interpretacja wyników

kortykosteroidów i prowadzi do objawów nadczynności kory nadnerczy. Niedoczynność kory nadnerczy przebiega jako: pierwotna niedoczynność kory nadnerczy (...) (choroba Addisona)- spowodowana uszkodzeniem nadnerczy w takim stopniu,...