Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Justyna Piątkowska

Wstydliwe sekrety, o których należy powiedzieć ginekologowi

Avatar placeholder
24.11.2018 17:25
Wstydliwe sekrety, o których należy powiedzieć ginekologowi
Wstydliwe sekrety, o których należy powiedzieć ginekologowi (Grafika / Shutterstock)

Chociaż niektóre problemy zdrowotne, zwłaszcza te dotyczące okolic intymnych, mogą wprawiać nas w zakłopotanie, bagatelizowanie ich ze wstydu przed lekarzem może nam tylko zaszkodzić. Zobacz, o jakich zmianach koniecznie należy powiadomić swojego ginekologa.

spis treści
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,

zobacz galerię

1. Wyleczona infekcja intymna

Infekcje intymne sprzyjają powstawaniu zmian zagrażających naszej płodności
Infekcje intymne sprzyjają powstawaniu zmian zagrażających naszej płodności
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Nawet jeśli problem ten dawno mamy za sobą, lekarz powinien wiedzieć wszystko na temat chorób przenoszonych drogą płciową, z którymi borykałyśymy się w przeszłości. Informacja ta jest szczególnie ważna, kiedy chcemy rozpocząć starania o dziecko. Nawet jeśli antybiotykoterapia, którą najczęściej stosuje się w takich przypadkach, przyniosła spodziewane efekty, podczas leczenia mogło dojść np. do zrostów i niedrożności jajowodów, co wiąże się z ryzykiem bezpłodności. Brak bólu nie zawsze gwarantuje, że wszystko wróciło do normy.

2. Brak zainteresowania seksem

Choć odpowiedzi na pytanie o brak pożądania seksualnego często szukamy u psychologa, problem ten może mieć podłoże medyczne. Popęd seksualny jest zakorzeniony w biochemii naszego ciała. Kiedy zbliża się jajeczkowanie, czyli okres największej płodności, za sprawą hormonów popęd powinien ulec naturalnemu wzrostowi. Brak takiego impulsu może świadczyć o zachwianej gospodarce hormonalnej, dlatego warto podzielić się tym problemem właśnie z ginekologiem.

3. Bolesne wypróżnienia

To kolejna dolegliwość, która raczej nie kojarzy nam się z problemami ginekologicznymi. Okazuje się jednak, że ból podczas wypróżnień może stanowić objaw poważnej choroby, jaką jest endometrioza określana także jako wędrująca śluzówka macicy. W przebiegu choroby błona umiejscawia się poza jamą macicy, najczęściej w jamie brzusznej. Obejmuje przy tym jajowody, jajniki, więzadła macicy, a także przestrzeń pomiędzy odbytnicą a pochwą. Bólowi mogą towarzyszyć inne objawy charakterystyczne dla kłopotów z układem pokarmowych – często pojawiają się biegunki, nudności i wymioty.

4. Seks bez prezerwatywy

Seks bez zabezpieczenia wiąże się z ryzykiem zarażenia chorobą weneryczną, która na wczesnym etapie może nie dawać żadnych objawów
Seks bez zabezpieczenia wiąże się z ryzykiem zarażenia chorobą weneryczną, która na wczesnym etapie może nie dawać żadnych objawów

Choć może się wydawać, że kwestie tego typu pozostają tylko i wyłącznie naszą sprawą, ważne jest, aby ginekolog dowiedział się, jeśli uprawiamy seks bez zabezpieczenia. Wystarczy jedno takie zbliżenie, aby doszło do zarażenia niebezpieczną chorobą przenoszoną drogą płciową. Infekcje intymne mogą długo się rozwijać, nie dając żadnych konkretnych objawów, siejąc w naszym układzie rozrodczym prawdziwe spustoszenie. Wykrycie ich odpowiednio wcześnie dzięki badaniu lekarskiemu może uchronić nas przed problemami z zajściem w ciążę.

5. Ból podczas stosunku

Dyskomfort w trakcie zbliżenia pojawiający się sporadycznie, jak i ból w czasie stosunku odczuwany notorycznie powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Bolesny seks może być wywołany przez szereg czynników, negatywnie wpływających na kobiecą płodność. Powodem bywa endometrioza, mięśniaki macicy czy zapalenia w obrębie narządów rodnych. Zdarza się, że dolegliwości nasilają się w trakcie owulacji, a więc w momencie, kiedy kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę. Po wykonaniu odpowiednich badań lekarz ustali źródło bólu i wybierze najlepszą dla nas formę leczenia.

6. Suchość pochwy

Kiedy kobieta jest seksualnie pobudzona, znajdujące się w pobliżu pochwy gruczoły wydzielają większą ilość śluzu, dzięki czemu seks jest dla partnerów bardziej przyjemny. Nadmierna suchość pochwy może sprawić, że w trakcie zbliżenia kobieta będzie odczuwać ból. Dla mężczyzny nie jest to również sytuacja komfortowa. Brak odpowiedniego nawilżenia okolic intymnych nie musi świadczyć o niedostatecznym podnieceniu – często jest to problem medyczny, dlatego warto wspomnieć o tym ginekologowi.

Źródło: infertility.about.com

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze