Wszczepienie sztucznej soczewki

Operacje zaćmy

Zmętnienie lub zmiana koloru soczewki, która powoduje na pogorszenie ostrości widzenia określana jest mianem zaćmy. Objawami świadczącymi o pojawieniu...

Wszczepienie sztucznej soczewki (ang. clear lens exchange) to zabieg polegający na wstawieniu sztucznej soczewki do przedniej komory oka na miejsce usuniętej naturalnej soczewki. Wykonywaniem operacji zajmuje się wewnątrzgałkowa chirurgia refrakcyjna. Wszczepienie sztucznej soczewki to zabieg przeprowadzany najczęściej u osób po 40. roku życia.

Charakterystyka zabiegu wszczepienia sztucznej soczewki

Wszczepienie sztucznej soczewki przeprowadza się, gdy pacjent cierpi na zaćmę. Dobór odpowiedniej soczewki umożliwia jednoczesne skorygowanie innej wady, np. nadwzroczności, krótkowzroczności lub astygmatyzmu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Lekarz usuwa zmętniałą soczewkę i wszczepia nową. Zabieg wszczepienia sztucznej soczewki zdecydowanie poprawia jakość widzenia. W przypadku samej zaćmy koryguje zmętnienie naturalnej soczewki, a dzięki temu widziany obraz staje się bardziej przejrzysty. W przypadku współistniejących wad refrakcyjnych umożliwia korekcję krótkowzroczności, dalekowzroczności, a także astygmatyzmu, dzięki temu pacjent po zbiegu nie musi używać okularów korekcyjnych. Zabiegi chirurgii refrakcyjnej nie są refundowane w ramach NFZ. Zabieg usunięcia zaćmy oraz korekcję wady wzroku można wykonać jednocześnie. Te zabiegi z użyciem specjalnych soczewek wewnątrzgałkowych wykonywane są zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, w ramach chirurgii jednego dnia.

Przygotowanie do zabiegu wszczepienia sztucznej soczewki

Przed zabiegiem lekarz zaleci wykonanie kilku badań. Pacjent powinien wykonać badanie okulistyczne, które pomoże wykryć rodzaj i stopień zaawansowania schorzeń oczu. Na podstawie tego badania lekarz dobiera odpowiednią moc soczewki. Oprócz badania okulistycznego wskazane jest wykonanie badań laboratoryjnych, tj. oznaczenie grupy krwi, morfologia, układ krzepnięcia. W związku z tym, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym jedynie ciężki stan pacjenta jest przeciwwskazaniem do jego wykonania. Nie ma potrzeby wykonywania chirurgii refrakcyjnej w znieczuleniu ogólnym, można jednak wykonać ją na wyraźne życzenie pacjenta, o ile inne schorzenia ogólnoustrojowe nie dyskwalifikują go do tego typu znieczulenia.

Stan pacjenta po operacji wstawienia sztucznej soczewki

Po zabiegu pacjent przechodzi okres rekonwalescencji. Czas jaki musi upłynąć by pacjent zaczął wyraźniej widzieć zależy od indywidualnych uwarunkowań. Zazwyczaj jest on krótki i umożliwia szybki powrót do pełnej sprawności. W przypadku, gdy nie zostanie osiągnięty oczekiwany cel istnieje możliwość wymiany soczewki na inną z uwzględnieniem wszystkich wskazań i przeciwwskazań. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest praktycznie całkowicie bezbolesny. Pacjent w trakcie zabiegu pozostaje w stałym kontakcie z personelem medycznym i jest w pełni świadomy. Sztuczne soczewki są wykonane z materiału tolerowanego przez tkanki oka. Soczewki te pochłaniają promienie UV i minimalizują odblaski. Powikłania chirurgii refrakcyjnej oka w chwili obecnej zdarzają się bardzo rzadko i obarczone są stosunkowo niskim ryzykiem operacyjnym ze względu na rodzaj zastosowanego znieczulenia miejscowego.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Izdebska J. (red.), OKULISTYKA Podręcznik dla studentów, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-60290-15-6
  • Kański J.J. Diagnostyka kliniczna w okulistyce, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60290-84-2
  • Bolton A., Kański J.J. Ilustrowane wykłady z okulistyki, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2004, ISBN 83-89009-03-X
  • Kański J.J., Nischal K. Okulistyka. Objawy i różnicowanie, Urban & Partner, Wrocław 2000, ISBN 83-87944-60-2

Zabiegi

Komentarze (7)
~Okon40
~Okon40 3 miesiące temu

@~krynuta49: ja byłem u doktora Nawrockiego jakiś czas temu w szpitalu Barlickiego w Łodzi i tylko pogłębił problem i teraz musze się poddać wszczepieniu sztucznej soczewki w Anglii bo w Polsce to droga sprawa.

Odpowiedz
~krynuta49
~krynuta49 9 miesięcy temu

@~Jolanta Ártígás Jest w Lodzi wspanialy profesor - nazywa sie Jerzy Nawrocki. Moze warto byloby sie z nim skonsultowac.Ludzie do niego przyjezdzaja takze z zagranicy.W internecie mozna znalesc kontakt do niego. Wiem ze wykonuje bardzo skomplikowane operacje oczu. Warty polecenia.

Odpowiedz
~Jolanta Ártígás
~Jolanta Ártígás ponad rok temu

Jestem mamą i mam curkę Maryję która została poszczelona w teatrze naboje miały być ślepe a były prawdziwe :(. Maryja straciła wzrok ponieważ poszczelono ją w okolicach oczu. Przeszła 2 operacje w Stanach a nie dawno wpadła pod samochud i uderzyła czołem o lustro. Potem badali ją w Stanach specjaliści, i postawili diagnozę : Ślepota nie odwracalna. Powiedzieli że nie ma już dla niej ratunku. Gdy to usłyszała to się załamała. Maryja wciąż nie widzi i ma 21 lat ma synka który urodził się przed wypdkiem ... Jeśli macie jakieś informacje to napiszcie.

Odpowiedz
~Moranville25
~Moranville25 ponad rok temu

Moja dziewczyna miała robioną operację oka [miała wypadek] i nie powiedzieli jej, że można wszczepić sztuczną soczewkę. A szkoda, bo miałem wtedy pieniądze i dałbym jej na to. Teraz musi nosić, takie okulary jak na tym zdjęciu tutaj. Na szczęście co mnie bardzo zdziwiło dodają jej uroku.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wszczepienie sztucznej soczewki
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Wszczepienie sztucznej soczewki
Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Leczenie zaćmy

jest chirurgiczne usunięcie zaćmy i wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.
 Ostateczna ocena stanu zaawansowania zaćmy i ewentualna kwalifikacja (...) , aby obliczyć moc sztucznej...

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Grupa wiekowa zaćmy (WIDEO)

Grupa wiekowa zaćmy (WIDEO) Odtwórz wideo

pacjentów przechodzących operację leczenia zaćmy. Operacja leczenia zaćmy to wszczepienie nowej soczewki. Przedtem należy usunąć starą, zmętniałą (...) Zaćma to inaczej zmętnienie soczewki oka. Objawia...

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Szansa dla pacjentów z zaćmą - MZ przygotowuje nową ustawę

Szansa dla pacjentów z zaćmą - MZ przygotowuje nową ustawę

? Jak wyjaśnia specjalista okulistyki, dr hab. Bartłomiej Kałużny, niemal każda operacja zaćmy kończy się wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej (...) , z czego u 1/3 problem dotyczy zaćmy....

Okulistyka

Zadbaj o swoje oczy

Zadbaj o swoje oczy

działać. Nowoczesne metody, takie jak laser lub wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej, skutecznie opóźniają dalsze pogorszenie wzroku. Pamiętaj (...) , czyli osłabienia ostrości widzenia poprzez stwardnienie siatkówki...

Wszczepienie implantu zęba

Implant zęba

Implant zęba

Zdjęcie rentgenowskie pacjenta z implantem zęba.

Soczewki kontaktowe

Jak założyć soczewki? (WIDEO)

Jak założyć soczewki? (WIDEO) Odtwórz wideo

Alternatywą dla noszenia okularów są soczewki kontaktowe. Jeśli chodzi o wybór tych najwłaściwszych należy poradzić się okulisty. Można je podzielić (...) na 3 główne typy. Soczewki lecznicze (terapeutyczne) - są nośnikami...