Trwa ładowanie...

Wszy u dziecka – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Avatar placeholder
20.02.2023 13:55
Wszy u dziecka zwykle rozpoznawane są w wieku od 2 do 12 lat.
Wszy u dziecka zwykle rozpoznawane są w wieku od 2 do 12 lat. (Adobe Stock)

Wszy u dziecka to częsty problem. Ponieważ bywa wstydliwy i krępujący, a nade wszystko uciążliwy, dobrze wiedzieć, jak się go pozbyć. Które sposoby są najbardziej skuteczne? Warto również mieć świadomość, w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do zakażenia.

spis treści

1. Skąd wszy u dziecka?

Wszy u dziecka to wstydliwy, ale powszechny problem, pojawiający się zwłaszcza w przypadku maluchów chodzących do żłobka, przedszkola czy szkoły. Tak naprawdę jednak wszawica może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku i statusu socjoekonomicznego.

Skąd się biorą wszy u dziecka? Wbrew powszechnej opinii przyczyną nie są zaniedbania higieniczne. Wszawicą można zarazić się jedynie poprzez kontakt bezpośredni.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Według specjalistów na złapanie wszy najbardziej narażone są dzieci w wieku od 2 do 12 lat, a szczyt zachorowań przypada na ferie zimowe i wakacje, kiedy młodzi ludzie wyjeżdżają na kolonie, obozy i zimowiska. Dlaczego? Szerzenie się zakażenia ułatwiają duże skupiska ludzkie oraz bliskie spotkanie z osobą, która ma wszy.

Dzieci nie dość, że podczas zabawy nie zachowują dystansu i często się przytulają, to i pożyczają sobie czapki, szczotki, opaski czy gumki do włosów, często także korzystają z jednego ręcznika. Tym sposobem jedna osoba mająca wszy może zarazić całą grupę rówieśników.

Warto podkreślić, że wszy we włosach u dziecka mogą się pojawić jedynie poprzez bezpośredni kontakt z osobą przez nie zaatakowaną. Owad nie przeskakuje z osoby na osobę, ma bowiem jedynie umiejętność wykonywania ruchu pełzającego.

2. Objawy wszawicy u dziecka

Wszawica jest chorobą pasożytniczą, w przebiegu której w na owłosionej skórze głowy widoczne są wszy oraz gnidy. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2-3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, rozmiarem przypominają główkę szpilki.

Obecność pasożytów wywołuje pieczenie i świąd związany z reakcją alergiczną (stąd na wszawicę może wskazywać częste drapanie się w głowę). Może także dojść do powiększenia węzłów chłonnych.

Jak długo można mieć wszy? Cykl życia wszy trwa od 32 do 35 dni. Ponieważ jednak owad żywi się ludzką krwią, gdy straci do niej dostęp, może przeżyć do 1-2 dni. To jednak nie sprawi, że gnidy lub wszy znikną same. By pozbyć się wszawicy trzeba zlikwidować nie tylko dorosłe wszy i wyklute osobniki, czyli nimfy, ale również gnidy (jaja wszy). Podjęcie działań jest koniecznością.

3. Co na wszy u dziecka?

Jak pozbyć się wszy u dziecka? Niegdyś obcinano włosy i golono głowy. Dziś nie jest to konieczne. Wymaga to wprawdzie pewnego wysiłku, ale nie jest trudne.

Jak pozbyć się wszy u dziecka domowym sposobem? Znane są różne mikstury i wcierki, do przygotowania których wykorzystuje się ocet, majonez i wszystko to, czego nie lubią wszy (olejek herbaciany, olejek lawendowy, olejek anyżowy, olejek jaśminowy). Istnieją jednak prostsze i bardziej skuteczne metody.

Pomocne są przede wszystkim środki na wszy dostępne w aptekach bez recepty. To:

  • preparaty z permetryną. Ich skuteczność szacuje się na 80%, co wynika z narastającej oporności wszy na tę substancję,
  • preparaty zawierające oleje mineralne (dimetikon, cyklometikon) cechujące się wyższą skutecznością.

Preparaty na wszy z permetryną, czyli substancją owadobójczą, która atakuje układ nerwowy wszy. Aby usunąć wszy, szampon należy rozprowadzić na wilgotnych włosach, masować do uzyskania piany i pozostawić na włosach na 10 minut. Potem włosy wystarczy spłukać wodą i wyczesać gęstym grzebieniem.

Preparaty na wszy zawierające oleje mineralne (dimetikon, cyklometikon) prowadzą do zablokowania układu oddechowego wszy. Aby usunąć pasożyty, preparat nanosi się na suche włosy i pozostawia na godzinę. Następnie wystarczy umyć włosy zwyczajnym szamponem i wyczesać gęstym grzebieniem.

Niezależnie od tego, który preparat został zastosowany na wszy u dziecka, kurację trzeba powtórzyć po 10 dniach. To zapobiega nawrotowi tej choroby.

Jeżeli w domu wystąpiła wszawica, konieczne jest skontrolowanie głów wszystkich domowników. Osoby, u których stwierdzono obecność wszy lub gnid, powinny zostać poddane kuracji leczniczej. Dzięki temu można uniknąć wzajemnego zarażania się.

Bardzo ważne również jest, by:

  • dokładnie odkurzyć dywany, podłogi, meble,
  • wyrzucić lub wygotować gumki, spinki i szczotki do włosów,
  • wyprać pościel i ubrania w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza,
  • zabawki i inne przedmioty, których wypranie bądź wygotowanie nie jest możliwe, należy zamknąć w plastikowej torbie i pozostawić na 2-3 tygodnie.

Wbrew obiegowej opinii zwierzęta nie przenoszą wszy głowowej, dlatego nie trzeba sprawdzać ich sierści pod tym kątem. Jeśli twierdzisz „nie mogę pozbyć się wszy u dziecka”, ponieważ problem nieustannie wraca, porozmawiaj z wychowawcami bądź dyrekcją placówki, do której uczęszcza twoje dziecko.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze