Trwa ładowanie...

Uwaga na proszek holi. Skutki uboczne są widoczne gołym okiem

Avatar placeholder
19.07.2021 19:27
Proszek stosowany podczas festiwalu kolorów może być niebezpieczny dla zdrowia
Proszek stosowany podczas festiwalu kolorów może być niebezpieczny dla zdrowia (getty)

Sezon letni to m.in. czas imprez w ramach tzw. festiwali kolorów, które co roku przyciągają coraz więcej osób zafascynowanych wielobarwnych szaleństwem. Jednak pomimo niezwykłych doznań, tego rodzaju zabawa może być niebezpieczna dla zdrowia. Na co trzeba uważać i jak się zabezpieczyć przed ewentualnymi negatywnymi skutkami kolorowego świętowania?

spis treści

1. Festiwal kolorów

Festiwale kolorów wzorowane są na hinduistycznym święcie radości i wiosny. Obchodzi się je głównie w Indiach i Nepalu, ale również w Polsce zyskują coraz większą popularność. Zabawa polega na wyrzucaniu w górę kolorowego pudru, który powoduje powstanie chmury barw. Uczestnicy obsypują proszkiem również siebie nawzajem. Dodatkowo imprezie towarzyszą atrakcje tj. muzyka na żywo lub animacje dla dzieci. Pomimo że taka forma rozrywki przynosi wiele radości, może również stwarzać ryzyko dla naszego zdrowia.

Proszek stosowany podczas festiwalu kolorów może być niebezpieczny dla zdrowia
Proszek stosowany podczas festiwalu kolorów może być niebezpieczny dla zdrowia (getty)

2. Proszek groźny nie tylko dla oczu

Zobacz film: "Czy Polska powinna iść śladem Francji i Grecji?"

Zagrożenie może wynikać z zastosowania w zabawie proszków holi. Dawniej były tworzone ze składników takich jak zioła, kwiaty, jagody, przyprawy czy naturalne barwniki. Teraz zostały one zastąpione przez produkty syntetyczne. Co więcej, na rynku istnieje już bardzo wiele rodzajów kolorowego pudru, a niestety nie wszystkie są takiej samej jakości. Część z nich może zawierać środki toksyczne, które mogą uszkadzać oczy, skórę i płuca.

O szkodliwości kolorowych proszków przestrzega na swoim Instagramie optometrystka Justyna Nater (profil @dbajowzrok).

"Załóżmy, że proszek, który zawiera barwnik, wpada do oka. Powiecie, że mamy aparat ochronny w postaci brwi, rzęs, łez… że wystarczy potem oczy umyć i wszystko będzie dobrze. Tego wam życzę. A jeśli nie będzie?" – pyta specjalistka.

"Proszki, które dodatkowo błyszczą i połyskują, mogą zawierać sproszkowane szkło (powdered glass) i wiele innych toksycznych dodatków. Jak taka mieszanka dostanie się do oka…" – możemy dalej przeczytać we wpisie.

Niestety nie są to jedyne składniki szkodliwe dla zdrowia.

Zespół badawczy z New Delhi w jednej ze swojej publikacji zamieszczonej w czasopiśmie "Eye" ostrzega przed współczesnymi kolorowymi pudrami. Badania wykazały, że mogą one zawierać takie substancje jak zieleń malachitowa, podejrzewana o działanie rakotwórcze, rodaminy i fiolet krystaliczny.

Inne groźne substancje to m.in. tlenek ołowiu, siarczan miedzi, siarczek rtęci i pleśń. Jak ostrzegają naukowcy, wyżej wskazane substancje mogą wywoływać niepożądane skutki dla zdrowia przez kontakt ze skórą, układem oddechowym czy też przez gałki oczne.

Niebezpieczeństwo ze strony środków toksycznych wynika także z czasu reakcji naszego organizmu. Na początku mogę one być niewyczuwalne i dopiero z biegiem czasu wywoływać silne podrażnienia tj. wysypki, trądzik, alergie czy nawet uszkodzenia rogówki i ubytki nabłonka w oku.

O negatywnych skutkach dla zdrowia wspomina również pismo wystosowane przez przedstawicieli wspólnoty katolickiej do burmistrza Wielunia, wyrażające sprzeciw wobec organizacji imprezy Holi Festiwal Kolorów w Wieluniu.

"Większość przypadków zdrowotnych powikłań udziału w święcie to astma, alergie, choroby skóry, a nawet przypadki utraty wzroku. Nawet przy użyciu farb hipoalergicznych oczy pozostają narażone na niebezpieczeństwo" – czytamy we wniosku.

Wniosek sprzeciwu środowisk katolickich wobec festiwalu w Wieluniu
Wniosek sprzeciwu środowisk katolickich wobec festiwalu w Wieluniu (Instagram)

3. Środki ostrożności

Co w takim razie możemy zrobić, by bez obaw uczestniczyć w radosnej zabawie? Justyna Mater podpowiada:

  • Załóż okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne

  • Nie stosuj soczewek kontaktowych w dniu zabawy

  • Zaopatrz się w sól fizjologiczną do ewentualnego przepłukania oczu

  • W przypadku dyskomfortu, bólu lub pieczenia oczu udaj się do okulisty

Życzymy kolorowej i przede wszystkim bezpiecznej zabawy!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze