Wybudza ze snu. Oto 5 możliwych przyczyn ''budzikowego'' bólu
Ból, który nie pozwala zasnąć? Wiele osób doskonale zna ten problem, ale co z tymi, których ból głowy budzi nocą? Okazuje się, że ten specyficzny typ dolegliwości może mieć wiele różnych przyczyn – może ostrzegać o migrenie, problemach z kręgosłupem czy zapaleniu opon mózgowych
1. Hipniczny ból głowy
Jeśli obudził cię nocą, to być może należysz do jednego procenta osób na świecie, które cierpią na hipniczny ból głowy, o którym potocznie mówi się "budzikowy". Pojawia się wyłącznie nocą, jest tępy i pulsujący, mogą towarzyszyć mu mdłości, a także wodnisty katar i światłowstręt.
Osoby, którym doskwiera ten rodzaj dolegliwości, mogą doświadczać bólu nawet dziesięciokrotnie w ciągu miesiąca.
Uważa się, że za nocnymi dolegliwościami może stać nocna aktywacja obszaru mózgu zaangażowanego w przetwarzanie bólu lub zaburzenia w wydzielaniu melatoniny.
Co jeszcze może powodować ból głowy w godzinach nocnych?
2. Migreny
Migrena może atakować o dowolnej porze dnia lub nocy, kiedy jednak charakterystyczny ból wybudza nas nocą, to może mieć to również związek z melatoniną.
W godzinach nocnych jądro nadskrzyżowaniowe (miejsce uznawane za zegar biologiczny organizmu) może bowiem wydzielać mniejsze ilości hormonu, co jest wyzwalaczem dla bólu głowy.
3. Poważne infekcje układu nerwowego
Silny ból głowy, który pojawia się nocą, może być objawem bardzo groźnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Wówczas pojawiają się także inne, charakterystyczne objawy, których nie należy bagatelizować:
- wymioty lub mdłości,
- sztywność karku,
- światłowstręt,
- wysoka gorączka, przekraczająca nawet 40 stopni Celsjusza.
4. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
Gdy dojdzie do zwyrodnienia krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym, jednym z objawów może być ból głowy.
Pojawia się w różnych porach dniach, jednak chorzy obserwują częściej tę dolegliwość nocą, gdy leżenie bez ruchu przez kilka godzin nasila ucisk. Mogą towarzyszyć mu także mdłości i zawroty głowy oraz tzw. mroczki przed oczami, co jest skutkiem utrudnionego przepływu krwi przez zwyrodniałe części kręgosłupa.
5. Zespół eksplodującej głowy
Gdy budzi cię dźwięk wystrzału z broni palnej, bomby lub trzaskania drzwiami, a do tego miewasz halucynacje wzrokowe w postaci rozbłysków przed oczami, uderzenia gorąca lub silny ból głowy, być może cierpisz na ten syndrom.
Zespół eksplodującej głowy może dotyczyć aż co dziesiątej osoby i choć przyczyny tego zjawiska nie zostały do końca poznane, to uważa się, że nie jest groźny. Lekarze zalecają techniki relaksacyjne i zmianę trybu życia, by zminimalizować przykre dolegliwości.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.