Wycięcie najądrza
Wycięcie najądrza to zabieg chirurgiczny wykonywany w przypadku pojawienia się stanu zapalnego w najądrzach i opornego na leczenie farmakologiczne bólu, najczęściej powstałego wskutek zakażenia bakteryjnego. Najądrze to długa, zwinięta w spirale rurka, przyczepiona do górnej części każdego jądra, gdzie odbywa się magazynowanie i dojrzewanie nasienia. Celem zabiegu jest usprawnienie przepływu krwi z jąder, co przyspieszy proces leczenia zapalenia i zredukuje opuchnięcie i ból.
1. Charakterystyka zapalenia najądrza
Zapalenie najądrza może przybierać formę ostrą lub przewlekłą. Jeśli objawy pojawiły się nagle, są nasilone i utrzymują się mimo leczenia – jest to ostre zapalenie najądrzy. Natomiast jeśli zapalenie utrzymuje się długo, lecz objawy pojawiają się stopniowo, mężczyzna ma do czynienia z przewlekłym zapaleniem najądrza. Symptomy, mimo leczenia, nie zawsze całkowicie znikają. Zapalenie najczęściej pojawia się u dorosłych mężczyzn. Ostre zapalenia najądrza jest składową objawów zespołu „ostrej moszny” i należy je różnicować np.: ze skrętem jądra.
2. Objawy, które mogą się pojawić przy zapaleniu najądrza:
- zaczerwienienie i opuchnięcie moszny,
- ból w kroczu,
- dreszcze,
- gorączka,
- zapalenie cewki moczowej (nie zawsze).
3. Jakie są wskazania do leczenia operacyjnego ostrego zakażenia najądrza?
W przypadku zakażenia z objawami ogólnoustrojowymi należy rozważyć hospitalizację i leczenie chirurgiczne. Może rozwinąć się jako powikłanie ropień lub martwica jądra. Leczenie chirurgiczne polega na wglądzie w mosznę i drenażu. W sytuacji opornego na leczenie bólu można zastosować usunięcie jądra.
4. Przebieg zabiegu wycięcia najądrza
Omawiany zabieg wykonuje się u mężczyzn z zapaleniem najądrzy lub zapaleniem jąder (lub w przypadku obu dolegliwości na raz).
Wycięcie najądrza wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym, bez wcześniejszej hospitalizacji. Polega na usunięciu fragmentu najądrza, w którym rozwinął się stan zapalny. Aby dotrzeć do najądrza wykonuje się nacięcie w mosznie, a aby zapobiec przepływowi nasienia, podwiązuje się obustronne nasieniowody. Zabieg stosowany jest u mężczyzn nie tylko cierpiących na przewlekłe zapalenie najądrzy, lecz także u mężczyzn poddawanych operacji na prostatę.
5. Stan pacjenta po zabiegu wycięcia najądrza
Po zabiegu chirurgicznym ból zazwyczaj utrzymuje się od 24 do 72 godzin, jednak całkowity powrót do sprawności może trwać nawet tygodniami. Większość pacjentów skarży się na wrażliwość, opuchliznę, siniaki, które zazwyczaj mijają po 2 tygodniach. Aby przyspieszyć proces gojenia, można stosować okłady z lodu i przyjmować dużo płynów. Pacjent może zażywać tabletki przeciwzapalne.
6. Leczenie zachowawcze zapalenia najądrza
W przypadku ostrego zapalenia najądrza należy zastosować leczenie zachowawcze, polegające na stosowaniu antybiotykoterapii, leżeniu w łóżku, zimnych okładach na mosznę. Należy także stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne. Objawy powinny ustąpić w przeciągu dwóch tygodni.
Odpowiednio wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia, a także doświadczenie lekarza przyczyniają się do szybkiego ustąpienia objawów chorobowych.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.