Wycięcie zmiany tarczycy
Wycięcie zmiany tarczycy oraz wycięcie całej tarczycy to dwa zabiegi chirurgiczne, które ratują życie pacjentów z chorobami tarczycy. Zazwyczaj jeśli pojedynczy guzek pojawił się w jednym z płatów, usuwa się jedynie ten płat. Na przykład, gdy guzek gorący tarczycy produkuje nadmierną ilość hormonu (co skutkuje nadczynnością tarczycy), wycięcie płata z guzem zlikwiduje problem zdrowotny. Jeśli natomiast wykryto lub podejrzewa się obecność guza złośliwego, koniecznością może się stać wycięcie całej tarczycy.
1. Charakterystyka zabiegu wycięcia zmiany nowotworowej tarczycy
Większość chirurgów i endokrynologów zaleca całkowite lub częściowe wycięcie gruczołu, gdy pojawi się rak tarczycy. Często praktykuje się podczas takiego zabiegu chirurgicznego wycięcie także węzłów chłonnych, znajdujących się w okolicy tarczycy. Wyróżnia się dwa podstawowe zabiegi wycięcia tarczycy:
- Strumektomia – wycięcie całej tarczycy, czyli dwóch płatów z dzielącą węziną (guz złośliwy).
- Lobektomia – wycięcie płata z węziną (mikrorak, czyli rak brodawkowy, o średnicy mniejszej niż 1 cm).
2. Objawy i rozpoznanie zmiany nowotworowej tarczycy
W początkowych stadiach choroby nie ma charakterystycznych objawów toczącego się procesu nowotworowego. Gdy zmiana jest już duża, wówczas pojawiają się objawy spowodowane uciskiem sąsiednich struktur, takie jak: bóle szyi, chrypka związana z podrażnieniem nerwu krtaniowego wstecznego, duszność oraz zaburzenia i trudności w połykaniu. W badaniu palpacyjnym stwierdza się twarde, guzowate wole, które nie przesuwają się w stosunku do podłoża. Charakterystycznym objawem chorób nowotworowych jest także powiększenie węzłów chłonnych. W procesie nowotworowym w obrębie tarczycy węzły chłonne mogą być powiększone po jednej stronie na szyi oraz w okolicy nadobojczykowej - czyli w drodze spływu chłonki. Rozpoznanie przedoperacyjne opiera się na badaniach obrazowych - w badaniu ultrasonograficznym obecny jest guz o obniżonej echogeniczności w stosunku do innych struktur oraz powiększone węzły chłonne. W badaniach scyntygraficznych z użyciem izotopów guzki o podejrzeniu nowotworowym mają charakter guzków „zimnych”.
3. Przebieg i możliwe powikłania zabiegu wycięcia zmiany tarczycy
Nacięcie wykonuje się w dolnej, środkowej części szyi. Wykrycie raka tarczycy oznacza wycięcie przynajmniej całego płata, zawierającego narośl, czasami także z fragmentem lub całością sąsiadującego płata, zależnie od rozmiaru, agresywności i typu raka oraz od doświadczenia chirurga. Chirurg musi zachować szczególną ostrożność podczas procedury medycznej, ponieważ nerwy krtani, które sąsiadują z tylną częścią tarczycy, są odpowiedzialne za drgania strun głosowych. Uszkodzenie tych nerwów spowoduje chrypkę, która może być tymczasowa lub stała. To powikłanie nie jest jednak częste (do 2 % przypadków). Chirurg musi także zachować ostrożność, by nie uszkodzić gruczołów przytarczowych, co odcięłoby dopływ krwi. Kolejnym powikłaniem (bardzo rzadkim) wynikającym z nieodpowiednio przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego może być niedoczynność przytarczyc. Rana po nacięciu goi się bardzo dobrze. Infekcje czy inne powikłania w obrębie nacięcia pojawiają się bardzo rzadko.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.