Wyciskanie pryszczy - dlaczego może być niebezpieczne?
Wyciskanie pryszczy to sposób na szybkie pozbycie się zmian skórnych, które pojawiają się w okresie dojrzewania, ale również w późniejszym wieku. Wiele osób nie jest w stanie powstrzymać się przed wyciskaniem pryszczy, tym samym narażając się na poważne powikłania dermatologiczne i pogorszenie stanu skóry. Czym grozi wyciskanie pryszczy?
1. Czym są pryszcze?
Pryszcze to potoczna nazwa niedoskonałości skórnych, które w największej ilości występują w okresie dojrzewania, jako objaw trądziku pospolitego. Często mają związek z wahaniami hormonalnymi, pojawiają się na przykład u kobiet tuż przed miesiączką.
Pryszcze mogą występować w postaci czerwonych, bolesnych grudek lub krost z białym czubkiem, które skrywają ropną wydzielinę. Najczęściej lokalizują się na czole, brodzie i linii żuchwy.
2. Przyczyny powstawania pryszczy
Pryszcze to nieestetyczny problem, który może być spowodowany przez wiele różnych czynników. Wśród przyczyn rozwoju zmian skórnych wyróżnia się:
- uwarunkowania genetyczne,
- nadmierna produkcja sebum,
- zaburzenia hormonalne,
- stres,
- niewłaściwa pielęgnacja skóry,
- zanieczyszczenia powietrza,
- promieniowanie UV,
- niewłaściwa dieta,
- stosowanie kosmetyków o właściwościach komodogennych.
3. Czy wyciskanie pryszczy jest bezpieczne?
Wyciskanie pryszczy to najszybsza metoda na pozbycie się zmiany, czynność ta dla wielu osób jest relaksująca i ma działanie uzależniające. Niestety usuwanie pryszczy w ten sposób może okazać się bardzo niebezpieczne.
Wyciskanie sprawia, że treść ropna nie wydostaje się w całości na zewnątrz, a rozlewa się na okoliczne tkanki pod skórą. Z tego względu bardzo często obok świeżego jeszcze śladu po pryszczu rozwija się kolejny wyprysk.
Dodatkowo bakterie roznoszą się na resztę twarzy i dłonie, którymi przenosimy je na przykład na plecy czy dekolt.
Wyciskanie pryszczy prowadzi do rozerwania się naskórka i powstania otwartej rany, która stanowi idealne miejsce dla rozwoju drobnoustrojów. Mechaniczne usuwanie zmian grozi również powstaniem blizn potrądzikowych i przebarwień, których usunięcie stanowi dość duży problem.
4. Wyciskanie pryszczy a trójkąt śmierci
Trójkąt śmierci to umowny obszar na twarzy, obejmujący skórę od kącików ust aż do szczytu nosa, pomiędzy brwiami. Okazuje się, że wyciskanie zmian w tym miejscu jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.
Wszystko z tego względu, że obszar ten jest silnie unaczyniony, a bakterie mogą w bardzo krótkim czasie przedostać się do mózgu i doprowadzić do chorób, takich jak:
- ropien mózgu,
- zapalenie opon mózgowych,
- zapalenie żył,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- zapalenie zatok oraz tkanek oczodołu.
Wyciskanie pryszczy może doprowadzić również do zapalenia zatoki jamistej, przyczyniając się do wystąpienia obrzęku mózgu, a tym samym wytrzeszczu gałek ocznych, światłowstrętu oraz przeczulicy.
Podejrzenie stanu zapalnego w obrębie twarzy jest wskazaniem do wykonania tomografu komputerowego lub rezonansu magnetycznego. Niezwykle ważne są również badania krwi, w celu oznaczenia czynnika OB i CRP, a także posiew treści ropnej i płynu mózgowo-rdzeniowego.
Niestety zakrzepica zatoki jamistej wiąże się z wieloma groźnymi powikłaniami, takimi jak porażenie części twarzy, krwotok podpajęczynówkowy lub udar mózgu.
W związku z tym niewinne z pozoru wyciskanie pryszczy może przyczynić się do wystąpienia stanu zagrażającego życiu, które wymaga pilnej interwencji medycznej i wdrożenia leczenia.
5. Jak w bezpieczny sposób pozbyć się pryszczy?
Przede wszystkim należy powstrzymać się od wyciskania zmian na skórze, a zamiast tego skupić się na odpowiedniej pielęgnacji. Kluczowe jest mycie twarzy dwa razy dziennie, osuszanie skóry osobnym ręcznikiem i nakładanie kremu dostosowanego do potrzeb cery.
Zaleca się również stosowanie peelingu enzymatycznego oraz maseczek oczyszczających. Duże znaczenie ma również dieta, warto ograniczyć przetworzoną żywność, słodycze, gazowane napoje i alkohol.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.