Trwa ładowanie...

Wyciskanie wągrów - bezpieczeństwo, skutki, sposoby na pozbycie się zaskórników

 Paula Jakubasik
01.09.2022 16:44
Wyciskanie wągrów grozi wystąpieniem nieestetycznych blizn i przebarwień.
Wyciskanie wągrów grozi wystąpieniem nieestetycznych blizn i przebarwień. (adobestock)

Wyciskanie wągrów to najprostszy i najszybszy sposób na pozbycie się nieestetycznych czarnych kropek z powierzchni twarzy. Niestety jednocześnie czynność ta grozi powstaniem trwałych blizn i przebarwień. Jak w bezpieczny sposób pozbyć się zaskórników? Jakie mogą być skutki wyciskania wągrów?

spis treści

1. Przyczyny powstawania wągrów

Wągry (zaskórniki, wykwity) to zmiany skórne obserwowane najczęściej na nosie i brodzie, choć mogą pojawić się również w innych miejscach na ciele, na przykład na plecach.

Zaskórniki powstają z powodu nagromadzenia się łoju i bakterii na skórze. Ciemny, niemalże czarny kolor zmian jest spowodowany utlenieniem masy łojowo-rogowej, niekiedy wągry mogą przekształcić się również w torbiele wypełnione ropą lub wykwity typu grudkowo-krostkowego.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wśród przyczyn powstawania zaskórników wymienia się niedokładne oczyszczanie twarzy z makijażu, zanieczyszczeń, martwego naskórka i sebum.

Nie bez znaczenia jest również okres dojrzewania, zmiany pogody oraz pór roku, zmęczenie i stres, a także choroby odpowiedzialne za nadmierną potliwość.

2. Czy wyciskanie wągrów jest bezpieczne?

Wyciskanie wągrów za pomocą palców i paznokci nie jest dobrym pomysłem, grozi uszkodzeniem skóry, powstaniem blizn i przebarwień, których usunięcie może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe.

Bardzo często wyciskanie nie prowadzi do całkowitego oczyszczenia zmiany, co przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego i ropnych torbieli.

Manualna próba pozbycia się zaskórników powoduje rozprzestrzenienie się bakterii na pozostałe części twarzy, ale również dekolt czy szyję. Długie paznokcie często są przyczyną deformacji porów w przypadku agresywnej próby wyciskania, a także pojawienia się przekrwienia lub siniaka.

3. Jak pozbyć się wągrów?

Podstawą profilaktyki i walki z zaskórnikami jest właściwa pielęgnacja skóry, a przede wszystkim mycie jej odpowiednimi kosmetykami dwa razy dziennie. U wielu osób świetnie sprawdza się szczoteczka do mycia twarzy, która dokładnie usuwa zanieczyszczenia i odtyka pory.

Ważne jednak, by utrzymywać czystość urządzenia, a do osuszania cery używać osobnego ręcznika lub jednorazowych ściereczek. W walce z wągrami niezastąpione są peelingi, przede wszystkim te enzymatyczne, bez ostrych drobinek.

Skuteczne są również oczyszczające maseczki do twarzy z zawartością węgla aktywnego, glinki, kwasów lub minerałów. Na kondycję skóry ogromny wpływ ma również codzienna dieta i ilość wypijanych płynów.

W codziennej diecie powinna znaleźć się kasza gryczana, sezam, orzechy i nasiona słonecznika, a także witaminy z grupy B, witamina A, E oraz cynk. Warto zrezygnować natomiast z przetworzonej żywności, słodyczy i gazowanych napojów.

3.1. Wyciskanie wągrów u kosmetyczki

Wyciskanie wągrów w gabinecie kosmetycznym to bezpieczna metoda na szybkie oczyszczenie skóry, bez ryzyka powstania blizn czy nadkażeń bakteryjnych.

Usługa wykonywana jest w higienicznych warunkach i kosztuje zazwyczaj od 150 do 200 złotych. Wyciskanie zaskórników u kosmetyczki składa się z kilku etapów, pierwszy polega na oczyszczeniu cery za pomocą peelingu, następnym krokiem jest rozszerzenie porów specjalnym preparatem i parą wodną.

Ostatnim etapem jest manualne oczyszczenie twarzy za pomocą różnego rodzaju przyrządów, a także ukojenie skóry kremem lub maseczką. W regularnym oczyszczaniu świetnie sprawdza się również peeling kawitacyjny oraz mikrodermabrazja.

Pierwszy zabieg polega na usuwaniu martwego naskórka za pomocą niewielkiego urządzenia, natomiast drugi to mechaniczne złuszczanie naskórka kryształkami diamentu, korundu lub strumieniem wody.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze