Trwa ładowanie...

Wydłuża życie chorych na raka trzustki. W Polsce nadal bez refundacji (WIDEO)

Avatar placeholder
07.03.2019 13:52

Problemem raka trzustki jest jego agresywność i złe rokowania. Do roku 2020 ma być nawet na trzecim miejscu pod względem zgonów nowotworem.

-Jak z dolegliwością bólową?

-Najtrudniejsza jest myśl, że to jest bardzo groźny nowotwór, wyleczalność zerowa, perspektywa krótkiego okresu przeżycia.

-Doprowadza do wyniszczenia pacjenta.

-Chciałabym po prostu żyć dla samej siebie, bo życie jest jedno, dlatego tak walczę, żeby było jak najdłuższe. Dziewczyny z pracy mówią Baśka waleczna.

-Ma 43 lata, jest jedną z tysięcy osób, które co roku w Polsce dowiadują się, że mają raka trzustki. Barbara Barańczak-Cieślak walczy z chorobą od marca 2014 roku, to ta sama choroba, na którą zmarła aktorka Anna Przybylska.

-Do tej pory miałam 3 operacje, jedna polegająca na usunięciu części trzustki, dwunastnicy i pęcherzyka żółciowego. Miałam operowane dwa przerzuty do powłok brzusznych, trzy chemioterapie w ciągu jednego miesiąca otrzymuję.

-Niestety wiemy, że przy pomocy chemioterapii my tego nowotworu nie wyleczymy. Celem leczenia chemioterapią jest wydłużenie życia pacjentów i zachowanie dobrej jakości życia. Udało się Pani Barbarze w ramach darowizny ten lek zorganizować, rzeczywiście efekty leczenia są bardzo dobre.

-Ustąpiły wszelkie dolegliwości bólowe, zdecydowanie lepiej odbywa się trawienie, mogłam rozszerzyć dietę, jakość życia ogólnie poprawiła się.

-Lek wydłużył życie pacjentów niewiele, bo średnio o trzy miesiące, ale jest to przełom w leczeniu raka trzustki w ostatnich dziesięciu latach badano bardzo wiele nowych preparatów i żaden z nich nie wydłużył życia.

-Spotykam się czasami z opiniami no co to znaczy, że pacjent żyje dwanaście miesięcy dłużej. Proszę Państwa to dwanaście miesięcy to jest zupełnie inna epoka w życiu człowieka, który wie że musi odejść z tego świata.

-W osiemnastu krajach Unii Europejskiej, w tym także w państwach porównywalnych do Polski, jak Chorwacja, Słowenia i Słowacja lek jest refundowany. W Polsce chorzy nie mogą nadal na to liczyć.

-W tym przypadku mamy lek o sprawdzonej skuteczności terapeutycznej, mamy lek tani, bo terapie onkologiczne miesięcznie są rzędu dwustu tysięcy miesięcznie złotych. Natomiast ten lek kosztuje chyba poniżej ośmiu tysięcy miesięcznie, więc widać jaka jest ogromna różnica.

-Ministerstwo Zdrowia negocjuje możliwość refundacji leku. Komisja Ekonomiczna dwukrotnie spotkała się w tej sprawie z producentem, ale w swojej uchwale podjęła decyzję negatywną. Ostateczna decyzja należy jednak do Ministra Zdrowia. Barbara Barańczak-Cieślak swoją terapię będzie kontynuować.

-Naprawdę miałam szczęśliwe życie i chciałabym, żeby ono jak najdłużej. Mam zgodę Pana doktora, możemy jechać na wakacje.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze