Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Wydłużanie kończyn

Skrócenie kończyn wpływa negatywnie na cały układ ruchowy. O ile różnica w długości kończyn górnych ma zazwyczaj charakter kosmetyczny, w przypadku kończyn dolnych może ona powodować znaczne utrudnianie w poruszaniu się. Wśród najczęstszych przyczyn skrócenia kończyn wyróżnia się: wady wrodzone, niedowłady powodujące upośledzenie wzrostu kości, przyczyny naczyniowe, poinfekcyjne, nowotworowe i pourazowe. Podejmując leczenie, należy na początek ustalić przyczynę skrócenia, a następnie ocenić jego wielkość za pomocą skalometrycznego RTG. Wielkość skrócenia, od której podejmuje się leczenie to 3 cm. Operacyjne wydłużanie kości niesie ze sobą niestety również negatywne skutki, dlatego konieczne jest oszacowanie, czy zysk dla pacjenta przewyższa negatywne aspekty.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Najczęstszymi metodami wydłużania kończyn są:

  • stymulacja chrząstki wzrostowej,
  • wydłużanie poprzez rozciąganie chrząstki wzrostowej,
  • wydłużanie poprzez przecięcie kości.

Wydłużanie kości jest metodą żmudną, często wieloetapową i wymagającą poświęcenia ze strony pacjenta (ćwiczenia), dlatego musi on być na to odpowiednio przygotowany i zmotywowany.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza