Wydłużanie kończyn
Skrócenie kończyn wpływa negatywnie na cały układ ruchowy. O ile różnica w długości kończyn górnych ma zazwyczaj charakter kosmetyczny, w przypadku kończyn dolnych może ona powodować znaczne utrudnianie w poruszaniu się. Wśród najczęstszych przyczyn skrócenia kończyn wyróżnia się: wady wrodzone, niedowłady powodujące upośledzenie wzrostu kości, przyczyny naczyniowe, poinfekcyjne, nowotworowe i pourazowe. Podejmując leczenie, należy na początek ustalić przyczynę skrócenia, a następnie ocenić jego wielkość za pomocą skalometrycznego RTG. Wielkość skrócenia, od której podejmuje się leczenie to 3 cm. Operacyjne wydłużanie kości niesie ze sobą niestety również negatywne skutki, dlatego konieczne jest oszacowanie, czy zysk dla pacjenta przewyższa negatywne aspekty.
Najczęstszymi metodami wydłużania kończyn są:
- stymulacja chrząstki wzrostowej,
- wydłużanie poprzez rozciąganie chrząstki wzrostowej,
- wydłużanie poprzez przecięcie kości.
Wydłużanie kości jest metodą żmudną, często wieloetapową i wymagającą poświęcenia ze strony pacjenta (ćwiczenia), dlatego musi on być na to odpowiednio przygotowany i zmotywowany.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.