Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Wydłużanie kończyn

Avatar placeholder
05.08.2016 14:43
Wydłużanie kończyn
Wydłużanie kończyn

Skrócenie kończyn wpływa negatywnie na cały układ ruchowy. O ile różnica w długości kończyn górnych ma zazwyczaj charakter kosmetyczny, w przypadku kończyn dolnych może ona powodować znaczne utrudnianie w poruszaniu się. Wśród najczęstszych przyczyn skrócenia kończyn wyróżnia się: wady wrodzone, niedowłady powodujące upośledzenie wzrostu kości, przyczyny naczyniowe, poinfekcyjne, nowotworowe i pourazowe. Podejmując leczenie, należy na początek ustalić przyczynę skrócenia, a następnie ocenić jego wielkość za pomocą skalometrycznego RTG. Wielkość skrócenia, od której podejmuje się leczenie to 3 cm. Operacyjne wydłużanie kości niesie ze sobą niestety również negatywne skutki, dlatego konieczne jest oszacowanie, czy zysk dla pacjenta przewyższa negatywne aspekty.

Najczęstszymi metodami wydłużania kończyn są:

  • stymulacja chrząstki wzrostowej,
  • wydłużanie poprzez rozciąganie chrząstki wzrostowej,
  • wydłużanie poprzez przecięcie kości.

Wydłużanie kości jest metodą żmudną, często wieloetapową i wymagającą poświęcenia ze strony pacjenta (ćwiczenia), dlatego musi on być na to odpowiednio przygotowany i zmotywowany.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze