Trwa ładowanie...

Wyłącz nocą grzejnik. Lekarz tłumaczy, dlaczego spanie przy włączonym ogrzewaniu szkodzi

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 03.12.2021 14:29
Wyłącz nocą grzejnik. Lekarz tłumaczy, jak spanie przy włączonym ogrzewaniu szkodzi
Wyłącz nocą grzejnik. Lekarz tłumaczy, jak spanie przy włączonym ogrzewaniu szkodzi (Pixabay)

Czy spanie przy wyłączonym ogrzewaniu może przyspieszyć metabolizm i odwracać procesy starzenia? Popularny na TikToku lekarz przekonuje, że tak i tłumaczy jak spanie w wysokich temperaturach może być szkodliwe dla zdrowia.

spis treści

1. Temperatura w sypialni

Choć każdy z nas ma inne preferencje dotyczące temperatury w pomieszczeniu, w którym śpimy, to przyjmuje się, że optymalna powinna wahać się pomiędzy 16 a 19 stopni Celsjusza, w przypadku osób w podeszłym wieku – to ok. 20 stopni Celsjusza.

Od dawna wiadomo, że niższe temperatury korzystnie wpływają na nasz sen i cały organizm. A na czym polega ten wpływ?

2. Melatonina a organizm

Zobacz film: "Jedna nieprzespana noc. Przerażające skutki"

Dr Karan Raj, brytyjski lekarz, który stał się popularny za sprawą publikowanych na TikToku filmików, tłumaczy, na czym polega zależność pomiędzy snem a produkcją melatoniny.

Melatonina odpowiada nie tylko za zasypianie, ale także opóźnia starzenie organizmu
Melatonina odpowiada nie tylko za zasypianie, ale także opóźnia starzenie organizmu (TikTok)

Melatonina to hormon wydzielany przez szyszynkę głównie po zapadnięciu zmroku. Dlatego nazywa się ją hormonem snu czy hormonem nocy. Dzięki niej zapadamy w sen. Ale melatonina ma znaczenie nie tylko dla prawidłowej długości i jakości snu.

- Melatonina nie tylko zwiększa chęć zapadnięcia w sen, ale jest także hormonem, który promuje przeciwdziałanie starzeniu się – mówi dr Raj, nawiązując do powstawania stresu oksydacyjnego. Melatonina wykazuje bowiem silne działanie przeciwutleniające.

Poza tym obniża poziom hormonu stresu – kortyzolu – a także zmniejsza stany zapalne organizmu.

Na co jeszcze wpływa melatonina? Może oddziaływać na hormony gonadotropowe, które odpowiadają m.in. za cykl miesiączkowy u kobiet.

To właśnie niedobór melatoniny bywa odpowiedzialny za problemy z zasypianiem czy chroniczną bezsenność.

3. Niskie temperatury a czas zasypiania

Ogrzewanie wyłączone? Oto czego jeszcze możemy się spodziewać.

- Temperatura naszego ciała musi spaść, aby zainicjować sen – mówi lekarz.

Jest to związane ze spowolnieniem funkcji fizjologicznych. Gdy zasypiamy temperatura naszego ciała obniża się z ok. 0,1-1 stopień Cesjusza!

Jeśli w sypialni jest gorąco, organizm będzie miał problem z obniżeniem temperatury ciała, a proces zasypiania - wydłuży się. To dlatego w czasie upalnych nocy kręcimy się w łóżku i przewracamy z boku na bok. Ale jest coś jeszcze.

Ten skomplikowany proces termoregulacji przekłada się na fazę REM snu. Wyższa temperatura ciała nie pozwala mózgowi odpocząć – całą energię organ skupia bowiem na obniżeniu temperatury.

- Ta zwiększona aktywność mózgu skraca fazę REM i snu wolnofalowego, którego organizm potrzebuje, aby się zregenerować – tłumaczy dr Raj.

A wszystko dlatego, że w trakcie fazy REM organizm nie jest zdolny do wytworzenia potu, który w naturalny sposób wpływa na obniżenie temperatury ciała.

Na 7-9 godzin snu powinno przypadać ok. 1,5 godziny snu w fazie REM.

Krótka faza REM to nie tylko zmęczenie i brak energii, ale też mniejsza wydolność tkanek organizmu do regeneracji.

4. Sen a metabolizm

- Istnieją badania sugerujące, że wystawienie na zimno może zwiększyć ilość brązowego tłuszczu wytwarzanego przez komórki macierzyste – mówi lekarz.

Tkanka tłuszczowa brunatna pełni ważną rolę w organizmie. W odróżnieniu od tkanki tłuszczowej białej nie magazynuje kalorii, ale spala je.

Jak zwiększyć jej produkcję? Obniżając temperaturę pomieszczeń – nie tylko tych, w których śpimy. Przy niskich temperaturach tłuszcz brązowy zachowuje się jak mięśnie, spalając kalorie, aby uzyskać paliwo potrzebne organizmowi.

- Tłuszcz brązowy pomaga regulować poziom cholesterolu, glukozy we krwi oraz poprawia wrażliwość na insulinę – tłumaczy dr Raj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze