Wypadnięcie dysku - etiologia, objawy, sposoby leczenia
Wypadnięcie dysku jest terminem związanym ze schorzeniami kręgosłupa. Polega na wysunięciu krążka międzykręgowego i jest skutkiem przeciążenia kręgosłupa ale może być powodowana występowaniem poważniejszych chorób. Dotyka zarówno osób młodych jak i starszych.
1. Wypadnięcie dysku - etiologia
Wypadnięcie dysku jest też nazywane dyskopatią i jest pierwszym etapem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
Dysk to krążek międzykręgowy, który jest elementem budowy kręgosłupa i wypełnia przestrzeń pomiędzy kręgami. Dysk jest strukturą, która zawiera półpłynne jądro miażdżyste zmieniające swój kształt w zależności od ruchów jak również obciążenia kręgosłupa. Otoczone jest osłoną, zbudowaną z włókien kolagenowych.
Krążek międzykręgowy ma zdolność do dyfuzji dlatego w ciągu dnia woda z niego jest wyciskana pod ciężarem ciała. Następnie pęcznieje i ten proces jest powtarzalny. Jeśli natomiast dochodzi do długiego utrzymywania pozycji siedzącej lub urazu to włókna kolagenowe osłony krążka są degenerowane i powstają w nich ubytki. Przez to jądro miażdżyste zaczyna zmieniać swoje położenie i powoduje ucisk okolicznych nerwów i rdzenia kręgowego.
Dyskopatia jest stanem, który może pojawić się na każdym odcinku kręgosłupa. Najczęściej jednak występuje w okolicy lędźwiowej, która jest najbardziej obciążona. Objawia się wówczas rwą kulszową, która niesie za sobą ostry ból zaczynający się poniżej talii i biegnie wzdłuż biodra do kończyn dolnych. Ponadto wypadnięcie dysku występuje też w obrębie odcinka szyjnego oraz rzadziej piersiowego.
2. Wypadnięcie dysku - objawy
Symptomy dyskopatii są zależne od miejsca w którym ona występuje. Do najczęściej obserwowanych należą:
- bóle kręgosłupa o różnej intensywności i umiejscowieniu,
- ograniczona ruchomość w różnych partiach kręgosłupa,
- promieniowanie bólu do bardziej odległych miejsc,
- zaburzenia funkcji mięśni np. skurcze, zanik, sztywność i osłabienie,
- zaburzenia czucia,
- drętwienie miejsc w których występuje dyskopatia jak również miejsc odległych,
- ogólne ograniczenie sprawności ruchowej,
- rwa kulszowa lub ramienna w zależności od miejsca wystąpienia dyskopatii,
- bóle i zawroty głowy, migreny jeśli wypadnięcie krążka dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa,
- bolesność w klatce piersiowej gdy dyskopatia pojawia się w odcinku piersiowym.
3. Wypadnięcie dysku - leczenie
Leczenie dyskopatii kręgosłupa jest poprzedzone odpowiednią diagnostyką. Pacjent, który zwykle skarży się na silne dolegliwości bólowe i oraz trudności ze swobodnym poruszaniem się.
Początkowo diagnostyka opiera się na wykonaniu prześwietlenia kręgosłupa. Natomiast jeśli dolegliwość jest poważniejsza i ciężka do zdefiniowania to robi się też tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Leczenie tej dolegliwości polega na podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Pacjentom zaleca się też ruch oraz unikanie pozycji siedzącej. Ponadto można uczęszczać na zajęcia rehabilitacyjne czy basen. Stosowanie specjalnych poduszek ortopedycznych też może poprawić jakość życia osób chorych. Niekiedy mocno nasilone dolegliwości wymagają leczenia operacyjnego, które również musi być uzupełnione odpowiednią rehabilitacją.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.