Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Wypełnienia overlay – charakterystyka, wykonanie, zalety, cena

Avatar placeholder
01.12.2022 16:56
Wypełnienia overlay – charakterystyka, wykonanie, zalety, cena
Wypełnienia overlay – charakterystyka, wykonanie, zalety, cena

Wypełnienia overlay to jedna z kilku metod wypełniania ubytków zębowych, między innymi po leczeniu kanałowym. Wypełnienia overlay stosowane są w przypadku dużych braków w zębie oraz gdy istnieją obawy, że klasyczne wypełnienie nie sprawdzi się na długo. Ile kosztują wypełnienia overlay, co je charakteryzuje i czy są bezpieczne?

spis treści

1. Wypełnienia overlay – charakterystyka

Wypełnienia overlay są niemalże niezauważalne na naturalnej płytce zębów. Lekarz dobiera najbardziej odpowiadający kolor wypełnienia, tak by jak najbardziej zminimalizować możliwe do wystąpienia różnice. Oprócz koloru, wypełnienia overlay charakteryzuje duża wytrzymałość na uszkodzenia, rzadko kiedy odpadają od naturalnej płytki. Dlatego pacjenci tak chętnie je wybierają.

Wypełnienia overlay nie podrażniają dziąseł, a także nie rysują się. Ich duża wytrzymałość jest możliwa dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów z których wykonywane jest wypełnienie. Do tego celu używa się materiały kompozytowe lub ceramiczne. Do zębów doklejane są specjalnymi, trwałymi klejami stomatologicznymi. Używane do tego celu kleje nie podrażniają dziąseł i zębów, a także bardzo szczelnie przylegają do naturalnych zębów, nie tworząc w nich zmian chorobowych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Wypełnienie overlay spełnia standardy stomatologiczne wymagane na całym świecie, dlatego są jednymi z najlepszych wypełnień XXI wieku. Wypełnienie overlay może wytrzymać na zębie nawet do 10 lat.

2. Wypełnienia overlay – wykonanie

Założenie wypełnienia overlay wymaga zazwyczaj dwóch wizyt u stomatologa. Aby móc przykleić wypełnienie lekarz musi pozbyć się zmian chorobowych, które występują na zębie. Najczęściej jest to kamień nazębny albo próchnica. Ząb musi być dokładnie oczyszczony. Następnie stomatolog pobiera dwa wyciski, górnej i dolnej linii zębów.

Lekarz musi dokładnie zbadać ząb, do którego przymocuje ubytek. Musi dokładnie dopasować wypełnienie, aby jak najlepiej służyło pacjentowi. Po pierwszej wizycie specjalista nakłada na zęba wypełnienie, które ściągane jest na kolejnej wizycie, na której przykleja wypełnienie overlay. W razie jakichkolwiek podrażnień, stomatolog szlifuje zęba, aby jak najbardziej odpowiadał naturalnemu zgryzowi.

3. Wypełnienia overlay – zalety

Wypełnienie overlay niesie ze sobą bardzo wiele zalet i udogodnień, należą do nich:

  • należyta estetyka zęba;
  • dobra szczelność zęba;
  • niezdolność do odłamywania się;
  • idealna styczność z zębami naturalnymi.

4. Wypełnienia overlay – cena

Wypełnienia overlay charakteryzuje wysoka cena, wypełnienia kompozytowe są nieco tańsze i mogą kosztować około 900 złotych, natomiast ceramiczne mogą być aż dwa razy droższe. Oczywiście ceny uzależnione są od miasta oraz od renomy danego gabinetu stomatologicznego.

Musisz to wiedzieć

Po założeniu wypełnienia overlay należy zadbać o higienę jamy ustnej, by nie dopuścić do jakichkolwiek ubytków zębowych czy chorób zębów. Zęby warto szczotkować po każdym posiłku, a w ciągu dnia dodatkowo oczyszczać je nicią dentystyczną oraz płukać płynem do płukania jamy ustnej. Ważne są regularne wizyty u dentysty, dzięki którym można zapobiec powstającym chorobom.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze