Trwa ładowanie...

Wypieki na twarzy - co oznaczają wypieki na policzkach?

 Paula Jakubasik
16.11.2022 15:01
Wypieki na twarzy mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, również chorobami.
Wypieki na twarzy mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, również chorobami. (Adobe Stock)

Wypieki na twarzy to zaczerwienie na skórze, pojawiające się niezależnie od woli, głównie na policzkach. Wypieki znikają po chwili, nie pozostawiając żadnego śladu, są uważane za zjawisko całkowicie naturalne, a osoby z tzw. rumianymi policzkami jako okazy zdrowia. Co warto wiedzieć o wypiekach na twarzy?

spis treści

1. Czym są wypieki na twarzy?

Wypieki na twarzy (rumieniec na twarzy) to zaczerwienie skóry, głównie policzków, spowodowane rozszerzeniem drobnych naczyń krwionośnych i wzmożonym przepływem krwi. Wypieki są widoczne przede wszystkim u kobiet posiadających jasną karnację, rzadko występują u mężczyzn.

Często wypieki na twarzy mają dzieci i młodzież, skłonność ta maleje wraz z wiekiem. Zdarzają się również osoby, które nigdy nie miały rumieńców ze względu na głęboko położone naczynia krwionośne pod skórą.

2. Przyczyny wypieków na twarzy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Krótkotrwałe zaczerwienie twarzy jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, które może być spowodowane wieloma różnymi, często błahymi powodami, takimi jak emocje, przegrzanie, zjedzenie gorącej zupy lub ostrej potrawy, wypicie alkoholu, palenie papierosów, nadużywanie kawy, przebywanie na mrozie, wejście w zimie do ciepłego pomieszczenia, podniecenie czy intensywny wysiłek fizyczny.

Wypieki na twarzy często pojawiają się na skutek stresu, ponieważ wówczas ciśnienie wzrasta a krew zaczyna krążyć szybciej. Zmiana kolorytu na twarzy może być też spowodowana alergią pokarmową lub kontaktową na spożyty produkt lub zastosowany krem do twarzy. Długotrwałe i częste wypieki na twarzy mogą wskazywać jednak na następujące choroby:

Wypieki na twarzy połączone z nagłym uczuciem gorąca mogą stanowić objaw nadczynności tarczycy, pozostałe dolegliwości to utrata masy ciała, zwiększona potliwość, kołatanie serce, nieregularne cykle menstruacyjne oraz drżenie rąk.

Wypieki mogą być też wynikiem menopauzy, szczególnie gdy kobieta doświadcza również wahań nastroju, uderzeń gorąca i problemów ze snem. Zwykle zaczerwienie w tym przypadku obejmuje również dekolt i szyję.

Na zaczerwienie twarzy są też bardziej podatne kobiety w ciąży, ze względu na zmiany hormonalne. Natomiast wypieki na twarzy w kształcie motyla to jeden z charakterystycznych objawów tocznia rumieniowatego układowego, czyli choroby autoimmunologicznej.

Wypieki pojawiające się często lub utrzymujące się przez dłuższy czas są wskazaniem do wizyty lekarskiej, podobnie jak rumieniec współwystępujący z innymi dolegliwościami.

3. Wypieki na twarzy a choroby skóry

Wśród chorób skóry, które mogą wywoływać wypieki na twarzy znajduje się:

  • łojotokowe zapalenie skóry (wypieki na twarzy i nadmierne wydzielanie sebum)
  • kontaktowe zapalenie skóry (wypieki na skutek kontaktu z alergenem),
  • atopowe zapalenie skóry (najpopularniejsza przyczyna wypieków na twarzy u dziecka),
  • łuszczyca (suchość i zaczerwienie skóry z tendencją do łuszczenia).

Najbardziej powszechną przyczyną wypieków jest trądzik różowaty, czyli przewlekła zapalna choroba skóry, w której przebiegu rozpoznaje się trwałe zaczerwienienie twarzy, głównie policzków.

Dodatkowe objawy to drobne krostki i grudki, widoczne poszerzone naczynka krwionośne pod powierzchnią skóry, miejscowe pogrubienia i obrzęki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze