Wypuklina kręgosłupa - przyczyny, objawy, leczenie, operacja
Wypuklina kręgosłupa to wysunięcie się części dysku. Nieleczona dysfunkcja stopniowa pogarsza kondycję kręgosłupa, zmniejsza zakres ruchów i prowadzi do niedowładów kończyn. Kluczowe jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia i rehabilitacji, ponieważ wraz z upływem czasu szansa na całkowity powrót do zdrowia staje się coraz mniejsza. Co warto wiedzieć o wypuklinie kręgosłupa?
1. Czym jest wypuklina kręgosłupa?
Wypuklina kręgosłupa (wypuklina krążka międzykręgowego) to łagodna forma choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, która może prowadzić do dyskopatii. Jest rozpoznawana u ludzi w każdym wieku, bez wzglęgu na płeć.
Krążek międzykręgowy to dysk, który w wyniku uszkodzeń zaczyna się wysuwać (następuje wypuklina). Wówczas pewne struktury nie mają odpowiedniego dostępu do krwi i powoli rozwija się stan zapalny.
Nieleczona wypuklina kręgosłupa wiąże się z pogarszaniem kondycji kręgosłupa, może dojść do rozlania jądra miażdżystego, które zacznie wywierać nacisk na rdzeń korzeniowy lub kręgowy. Największe ryzyko występuje wówczas, gdy wypuklina powoduje zwężenia kanału kręgowego (stenozy kanału kręgowego)
2. Przyczyny wypukliny kręgosłupa
- nadmierny wysiłek fizyczny,
- praca siedząca,
- niewłaściwe podnoszenie ciężarów,
- upadki,
- urazy kręgosłupa,
- otyłość,
- brak aktywności fizycznej,
- osłabienie mięśni brzucha i grzbietu,
- niewłaściwa postawa ciała,
- wibracje (np. w trakcie jazdy samochodem),
- uwarunkowania genetyczne,
- osteoporoza,
- wady kręgosłupa.
3. Objawy wypukliny kręgosłupa
- umiarkowany lub silny ból,
- drętwienie,
- wzmożone napięcie mięśni,
- mrowienie,
- skurcze mięśni,
- rwa kulszowa,
- rwa barkowa,
- zaburzenia czucia w kończynach,
- niedowłady kończyn,
- ograniczenie ruchomości kręgosłupa,
- zanik mięśni wynikający z braku ruchu,
- częściowa lub całkowita utrata sprawności,
- bóle głowy,
- migreny,
- zawroty głowy.
Pierwsze symptomy wypukliny krążka międzykręgowego są lekceważone, ponieważ ból nie jest bardzo intensywny. Większość osób dolegliwości tłumaczy nadwyrężeniem mięśni, zmęczeniem lub przepracowaniem.
4. Leczenie wypukliny kręgosłupa
Wypuklina kręgosłupa wiąże się z powstaniem stanu zapalnego, więc uzasadnione jest zazywanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Dodatkowo pacjent powinien rozpocząć rehabilitację, ponieważ wzmożone napięcie mięśni utrudnia powrót do zdrowia i nasila odczuwa dolegliwości.
Świetnie sprawdza się terapia manualna, która ma na celu zmniejszenie ucisku krążka, powiększenie ruchomości stawów i poprawę sprawności. Chory musi włożyć wysiłek w walkę o zdrowie i wykonywać zalecone ćwiczenia również w domu.
Kluczowe jest wzmocnienie mięśni tułowia, grzbietu, brzucha czy pośladków. Bardzo ważna jest również nauka prawidłowej postawy i unikanie garbienia się. Elementem leczenia może być też masaż Breussa, który polega na poszerzaniu przestrzeni międzykręgowych.
4.1. Operacja kręgosłupa
Discektomia (usunięcie jądra miażdżystego) to metoda leczenia wypukliny, która wywiera nacisk na struktury, takie jak nerwy rdzeniowe, korzenie nerwowe lub rdzeń. Discektomia endoskopowa, nukleoplastyka lub mikrodiscektomia to zabiegi stosowane u osób, u których nie rozpoznaje się niedowładów, zaburzeń czucia czy nietrzymania moczu.
Wymienione formy leczenia są mniej inwazyjne, ale nie gwarantują pełnej skuteczności w redukcji przewlekłego bólu kręgosłupa. Powszechnie stosowana jest również przezskórna laserowa dekompresja krążka międzykręgowego (PLDD), która zmniejsza objętość dysku i redukuje wywierany przez niego nacisk. Skuteczność zabiegu wynosi 75-80 procent.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.