Trwa ładowanie...

Wyrostek mieczykowaty - charakterystyka, objawy, choroby, leczenie

 Paula Jakubasik
20.12.2022 11:48
Wyrostek mieczykowaty jest narażony na różne urazy, które objawiają się bólem.
Wyrostek mieczykowaty jest narażony na różne urazy, które objawiają się bólem. (gettyimages)

Wyrostek mieczykowaty to jedna z trzech kości mostka, która ze względu na położenie jest narażona na wiele urazów. Zwykle stan choroby objawia ucisk w okolicy mostka oraz problemy oddechowe. Symptomy są wskazaniem do wykonania badania RTG oraz USG, a także diagnostyki chorób układu pokarmowego. Co warto wiedzieć o wyrostku mieczykowatym?

spis treści

1. Czym jest wyrostek mieczykowaty?

Wyrostek mieczykowaty jest najmniejszą i najniżej położoną kością mostka. Jego dolna granica wyznacza koniec klatki piersiowej, często jest wyczuwalny jako niewielki guzek pomiędzy żebrami, pośrodku tułowia.

Ból wyrostka mieczykowatego może pojawić się w wyniku uprawiania sportu lub wskazywać na poważniejsze stany chorobowe. Ważne, by po wystąpieniu dolegliwości skonsultować się z lekarzem.

2. Objawy chorób wyrostka mieczykowatego

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Wyrostek mieczykowaty jest narażony na różnego rodzaju schorzenia, ze względu na to że jest częścią ruchomą i nieznacznie zmienia swoje położenie nawet w trakcie oddychania. Symptomy problemów z wyrostkiem to:

  • ból podczas ucisku wyrostka mieczykowatego,
  • powiększenie wyrostka mieczykowatego,
  • ból wyrostka mieczykowatego,
  • ból całej klatki piersiowej,
  • ból pleców,
  • zaczerwienienie skóry w miejscu wyrostka mieczykowatego,
  • ból mostka podczas wykonywania określonych ruchów np. podczas rozciągania,
  • uczucie stałego ucisku,
  • uczucie ciężkości w klatce piersiowej.

Zobacz także:

3. Choroby wyrostka mieczykowatego

3.1. Zapalenie wyrostka mieczykowatego

Zapalenie wyrostka mieczykowatego zwykle dotyka osoby, które pracują fizycznie lub regularnie podnoszą cieżary. Objawy tego schorzenia to:

  • powiększony wyrostek mieczykowaty,
  • zaczerwienienie skóry,
  • zgrubienie na kości,
  • uczucie ucisku,
  • ból podczas zmiany pozycji.

Leczenie zapalenia wyrostka mieczykowatego opiera się na stosowaniu leków przeciwzapalnych. Lekarz zleca również dodatkowe badania w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób układu pokarmowego, na przykład wrzodów żołądka czy dwunastnicy.

3.2. Dusznica bolesna

Dusznicę bolesną objawia ból zlokalizowany w klatce piersiowej, duszności oraz ucisk na wyrostek. Choroba dotyczy układu krwionośnego i jest powiązana z nadciśnieniem tętniczym. Szczególnie narażone są osoby po 50. roku życia oraz osoby otyłe.

Zwykle pacjenci zgodnie twierdzą, że uczucie ucisku zwiększa się w trakcie wysiłku fizycznego, ale może też wystąpić w nocy i uniemożliwiać ponowne zaśnięcie. Zdarza się również, że od czasu do czasu pojawiają się nagłe i kilkuminutowe ataki silnych duszności.

3.3. Zespół Tietza

Ból promieniujący do ramion i barków oraz uczucie pełności w klatce piersiowej podczas nabierania powietrza powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty. Zwykle są to symptomy zespołu Tietza, czyli zapalenia stawów żebrowo-mostkowych.

W grupie ryzyka są kobiety po 40. roku życia. Najczęściej zespół rozwija się na skutek wzmożonego wysiłku fizycznego lub infekcji układu oddechowego. Po zdiagnozowaniu zapalenia stawów żebrowo-mostkowych poleca się zażywanie leków przeciwzapalnych i rozpoczęcie terapii laserowej.

3.4. Guz wyrostka mieczykowatego

Wyrostek mieczykowaty jest lekko uwypuklony, ale jego znaczne zgrubienie i bolesność może wskazywać na stan chorobowy. Wówczas guz wyrostka jest wrażliwy na dotyk, a dolegliwości bólowe nasilają się po intensywnym wysiłku fizycznym.

Guzek można zaobserwować w badaniu RTG i często jest symptomem zapalenia kości lub zapalenia okostnej. Zmiana kształtu wyrostka mieczykowatego może być także skutkiem urazów ciała i wówczas nie kwalifikuje się do leczenia.

4. Leczenie chorób wyrostka mieczykowatego

Wszystkie dolegliwości, związane z wyrostkiem mieczykowatym powinny być omówione z lekarzem. Zwykle są wynikiem zbyt intensywnego wysiłku fizycznego lub podnoszenia zbyt dużych ciężarów.

Diagnoza najczęściej opiera się na wykonaniu zdjęcia RTG, USG oraz badań w celu wykluczenia chorób układu pokarmowego. Jednocześnie pacjenci otrzymują leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W nielicznych przypadkach wskazane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia deformacji wyrostka lub przyczyny urazu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze