Trwa ładowanie...

Wyrostek mieczykowaty - charakterystyka, objawy, choroby, leczenie

Wyrostek mieczykowaty to jedna z trzech kości mostka, która ze względu na położenie jest narażona na wiele urazów. Zwykle stan choroby objawia ucisk w okolicy mostka oraz problemy oddechowe. Symptomy są wskazaniem do wykonania badania RTG oraz USG, a także diagnostyki chorób układu pokarmowego. Co warto wiedzieć o wyrostku mieczykowatym?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Czym jest wyrostek mieczykowaty?

Wyrostek mieczykowaty jest najmniejszą i najniżej położoną kością mostką. Jego dolna granica wyznacza koniec klatki piersiowej, często jest wyczuwalny jako niewielki guzek pomiędzy żebrami, pośrodku tułowia.

Ból wyrostka mieczykowatego może pojawić się w wyniku uprawiania sportu lub wskazywać na poważniejsze stany chorobowe. Ważne, by po wystąpieniu dolegliwości skonsultować się z lekarzem.

2. Objawy chorób wyrostka mieczykowatego

Wyrostek mieczykowaty jest narażony na różnego rodzaju schorzenia, ze względu na to że jest częścią ruchomą i nieznacznie zmienia swoje położenie nawet w trakcie oddychania. Symptomy problemów z wyrostkiem to:

 • ból podczas ucisku wyrostka mieczykowatego,
 • powiększenie wyrostka mieczykowatego,
 • ból wyrostka mieczykowatego,
 • ból całej klatki piersiowej,
 • ból pleców,
 • zaczerwienienie skóry w miejscu wyrostka mieczykowatego,
 • ból mostka podczas wykonywania określonych ruchów np. podczas rozciągania,
 • uczucie stałego ucisku,
 • uczucie ciężkości w klatce piersiowej.

Zobacz także:

3. Choroby wyrostka mieczykowatego

3.1. Zapalenie wyrostka mieczykowatego

Zapalenie wyrostka mieczykowatego zwykle dotyka osoby, które pracują fizycznie lub regularnie podnoszą cieżary. Objawy tego schorzenia to:

 • powiększony wyrostek mieczykowaty,
 • zaczerwienienie skóry,
 • zgrubienie na kości,
 • uczucie ucisku,
 • ból podczas zmiany pozycji.

Leczenie zapalenia wyrostka mieczykowatego opiera się na stosowaniu leków przeciwzapalnych. Lekarz zleca również dodatkowe badania w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób układu pokarmowego, na przykład wrzodów żołądka czy dwunastnicy.

3.2. Dusznica bolesna

Dusznicę bolesną objawia ból zlokalizowany w klatce piersiowej, duszności oraz ucisk na wyrostek. Choroba dotyczy układu krwionośnego i jest powiązana z nadciśnieniem tętniczym. Szczególnie narażone są osoby po 50. roku życia oraz osoby otyłe.

Zwykle pacjenci zgodnie twierdzą, że uczucie ucisku zwiększa się w trakcie wysiłku fizycznego, ale może też wystąpić w nocy i uniemożliwiać ponowne zaśnięcie. Zdarza się również, że od czasu do czasu pojawiają się nagłe i kilkuminutowe ataki silnych duszności.

3.3. Zespół Tietza

Ból promieniujący do ramion i barków oraz uczucie pełności w klatce piersiowej podczas nabierania powietrza powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty. Zwykle są to symptomy zespołu Tietza, czyli zapalenia stawów żebrowo-mostkowych.

W grupie ryzyka są kobiety po 40. roku życia. Najczęściej zespół rozwija się na skutek wzmożonego wysiłku fizycznego lub infekcji układu oddechowego. Po zdiagnozowaniu zapalenia stawów żebrowo-mostkowych poleca się zażywanie leków przeciwzapalnych i rozpoczęcie terapii laserowej.

3.4. Guz wyrostka mieczykowatego

Wyrostek mieczykowaty jest lekko uwypuklony, ale jego znaczne zgrubienie i bolesność może wskazywać na stan chorobowy. Wówczas guz wyrostka jest wrażliwy na dotyk, a dolegliwości bólowe nasilają się po intensywnym wysiłku fizycznym.

Guzek można zaobserwować w badaniu RTG i często jest symptomem zapalenia kości lub zapalenia okostnej. Zmiana kształtu wyrostka mieczykowatego może być także skutkiem urazów ciała i wówczas nie kwalifikuje się do leczenia.

Wyrostek mieczykowaty jest narażony na różne urazy, które objawiają się bólem.
Wyrostek mieczykowaty jest narażony na różne urazy, które objawiają się bólem. (gettyimages)

4. Leczenie chorób wyrostka mieczykowatego

Wszystkie dolegliwości, związane z wyrostkiem mieczykowatym powinny być omówione z lekarzem. Zwykle są wynikiem zbyt intensywnego wysiłku fizycznego lub podnoszenia zbyt dużych ciężarów.

Diagnoza najczęściej opiera się na wykonaniu zdjęcia RTG, USG oraz badań w celu wykluczenia chorób układu pokarmowego. Jednocześnie pacjenci otrzymują leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W nielicznych przypadkach wskazane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia deformacji wyrostka lub przyczyny urazu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.