Prolaktyna – objawy wysokiej prolaktyny brak owulacji, leczenie
Prolaktyna to hormon, który jest wytwarzany przez przysadkę mózgową. Utrzymanie prolaktyny na właściwym poziomie gwarantuje prawidłowy rozwój płciowy, dorastanie, utrzymanie ciąży, a także karmienie piersią. Wysoka prolaktyna zwiastuje poważne problemy ze zdrowiem. Jakie skutki niesie ze sobą zbyt wysoki poziom prolaktyny? Jakie są objawy zbyt wysokiego poziomu prolaktyny?
1. Prolaktyna – objawy wysokiej prolaktyny
Pierwszymi objawami wysokiej prolaktyny, które powinny zaniepokoić, są nieregularne miesiączki. Zarówno te zbyt częste, czyli pojawiające się częściej niż dwadzieścia pięć dni, jak i te, które stale się spóźniają – pojawiające się rzadziej niż co trzydzieści trzy dni.
Warto również zaobserwować ich przebieg – jeśli nie są zbyt obfite lub jeśli z miesiąca na miesiąc krwawienie jest coraz słabsze, to może być zwiastunem złych wiadomości. Z tymi objawami związany jest także inny – suchość pochwy.
Kolejnym objawem wysokiej prolaktyny są obolałe piersi. Jeśli są opuchnięte i nazbyt wrażliwe, a stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, wtedy należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa lub endokrynologa. W skrajnych przypadkach można zaobserwować wydzielanie się z piersi mleka, mimo iż kobieta nie jest w ciąży ani nie karmi.
2. Prolaktyna – brak owulacji
Jeżeli wysoka prolaktyna utrzymuje się w organizmie przez dłuższy czas, to może powodować sporo komplikacji w organizmie. Zanikanie miesiączek może skutkować brakiem owulacji, a ta z kolei problemami z zajściem w ciążę.
Zbyt wysoki poziom prolaktyny skutkuje także suchością pochwy. Może to być jednym z powodów braku ochoty na współżycie. Suchość pochwy sprawia bowiem, iż każde zbliżenie będzie bolesne i nieprzyjemne.
Wysoka prolaktyna może zakłócić przebieg ciąży, ponieważ to ona odpowiada za prawidłową pracę ciałka żółtego, które wydziela progesteron. Te ścisłe powiązania sprawiają, iż organizm przyszłej mamy działa bez zarzutu.
Wysoka prolaktyna może także wpłynąć negatywnie na wydzielanie się mleka, przez co świeżo upieczona mama nie będzie mogła karmić swojego dziecka.
3. Prolaktyna – leczenie
Nie zawsze wysoką prolaktynę należy leczyć. Są takie momenty w życiu kobiety, kiedy większe stężenie tego hormonu jest naturalne. Wysoka prolaktyna pojawia się na przykład: po jedzeniu, po stosunku, podczas ciąży i karmienia piersią. Wysoki poziom prolaktyny może być spowodowany także byciem pod presją lub przemęczeniem.
Regulacja poziomu prolaktyny zmienia się podczas doby – wysoką prolaktynę odnotujemy rano, najniższą – wieczorem. Odrębnym tematem jest czas miesiączkowania, podczas którego również możemy zaobserwować wysoką prolaktynę.
Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę przed badaniem poziomu prolaktyny, bowiem nieprawidłowe przygotowanie organizmu spowoduje błędny pomiar prolaktyny. Jeżeli okaże się, iż pacjent ma wysoką prolaktynę, wówczas należy odkryć przyczynę takiego stanu rzeczy i dostosować do niej leczenie.
Przyczyną wysokiej prolaktyny mogą być zaburzenia hormonalne powodowane przyjmowaniem leków. W takiej sytuacji specjalista prawdopodobnie zamieni je na inne. Jeżeli natomiast pacjent wie, że ma kłopoty z tarczycą, nerkami bądź wątrobą powinien skupić się na odpowiednim ich leczeniu, dzięki czemu wysoki poziom prolaktyny sam się unormuje.
O wiele poważniejsze są choroby nowotworowe, które mogą wpływać na poziom hormonów w organizmie. Uwagę należy zwrócić na gruczolaka przysadki, bowiem on też może wydzielać prolaktynę i inne hormony. W zależności od tego, w jakim stadium rozwoju jest nowotwór, stężenie prolaktyny wzrasta.
W większości wypadków gruczolaka przysadki da się wyleczyć farmakologicznie lub operacyjnie, ale już do końca życia powinno się monitorować, czy poziom prolaktyny w organizmie nie jest za wysoki.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.