Wysoka prolaktyna – objawy, skutki, leczenie

Prolaktyna to hormon, który jest wytwarzany przez przysadkę mózgową. Utrzymanie prolaktyny na właściwym poziomie gwarantuje prawidłowy rozwój płciowy, dorastanie, utrzymanie ciąży, a także karmienie piersią. Wysoka prolaktyna zatem zwiastuje kłopoty.

Wysoka prolaktyna – objawy

Pierwszymi objawami wysokiej prolaktyny, które powinny zaniepokoić, są nieregularne miesiączki. Zarówno te zbyt częste, czyli pojawiające się częściej niż dwadzieścia pięć dni, jak i te, które stale się spóźniają – pojawiające się rzadziej niż co trzydzieści trzy dni. Warto również zaobserwować ich przebieg – jeśli nie są zbyt obfite lub jeśli z miesiąca na miesiąc krwawienie jest coraz słabsze, to może być zwiastunem złych wiadomości. Z tymi objawami związany jest także inny – suchość pochwy.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Pierwsza miesiączka ma ogromne znaczenie

Pamiętasz, kiedy dostałaś pierwszą miesiączkę? Warto się nad tym zastanowić w świetle badań, które powiązały wiek pierwszej menstruacji z ryzykiem dla...

Kolejnym objawem wysokiej prolaktyny są obolałe piersi. Jeśli są opuchnięte i nazbyt wrażliwe, a stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, wtedy należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa lub endokrynologa. W skrajnych przypadkach można zaobserwować wydzielanie się z piersi mleka, mimo iż kobieta nie jest w ciąży ani nie karmi.

Wysoka prolaktyna – skutki

Jeżeli wysoka prolaktyna utrzymuje się w organizmie przez dłuższy czas, to może powodować sporo komplikacji w organizmie. Zanikanie miesiączek może skutkować brakiem owulacji, a ta z kolei problemami z zajściem w ciążę. Suchość pochwy spowoduje, iż każde zbliżenie będzie bolesne i nieprzyjemne.

Wysoka prolaktyna może zakłócić przebieg ciąży, ponieważ to ona odpowiada za prawidłową pracę ciałka żółtego, które wydziela progesteron. Te ścisłe powiązania sprawiają, iż organizm przyszłej mamy działa bez zarzutu.

Wysoka prolaktyna może także wpłynąć negatywnie na wydzielanie się mleka, przez co świeżo upieczona mama nie będzie mogła karmić swojego dziecka.

Wysoka prolaktyna – leczenie

Nie zawsze wysoką prolaktynę należy leczyć. Są takie momenty w życiu kobiety, kiedy większe stężenie tego hormonu jest naturalne. Wysoka prolaktyna pojawia się na przykład: po jedzeniu, po stosunku, podczas ciąży i karmienia piersią. Wysoki poziom prolaktyny może być spowodowany także byciem pod presją lub przemęczeniem.

Regulacja poziomu prolaktyny zmienia się podczas doby – wysoką prolaktynę odnotujemy rano, najniższą – wieczorem. Odrębnym tematem jest czas miesiączkowania, podczas którego również możemy zaobserwować wysoką prolaktynę.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania nastroju u dorastających dziewcząt oraz za niepożądane...

Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę przed badaniem poziomu prolaktyny, bowiem nieprawidłowe przygotowanie organizmu spowoduje błędny pomiar. Jeżeli okaże się, iż pacjent ma wysoką prolaktynę, wówczas należy odkryć przyczynę takiego stanu rzeczy i dostosować do niej leczenie.

Przyczyną wysokiej prolaktyny mogą być zaburzenia hormonalne powodowane przyjmowaniem leków. W takiej sytuacji specjalista prawdopodobnie zamieni je na inne. Jeżeli natomiast pacjent wie, że ma kłopoty z tarczycą, nerkami bądź wątrobą powinien skupić się na odpowiednim ich leczeniu, dzięki czemu wysoki poziom prolaktyny sam się unormuje.

O wiele poważniejsze są choroby nowotworowe, które mogą wpływać na poziom hormonów w organizmie. Uwagę należy zwrócić na gruczolaka przysadki, bowiem on też może wydzielać prolaktynę i inne hormony. W zależności od tego, w jakim stadium rozwoju jest nowotwór, stężenie prolaktyny wzrasta. W większości wypadków gruczolaka przysadki da się wyleczyć farmakologicznie lub operacyjnie, ale już do końca życia powinno się monitorować, czy poziom prolaktyny w organizmie nie jest za wysoki.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dolegliwości w ciąży
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Stres spowodowany zbliżającym się porodem, nowa rzeczywistość, ruchy dziecka i wydatny brzuch - to tylko niektóre czynniki, które nie pozwalają spokojnie zasnąć przyszłej mamie.

Dolegliwości w ciąży

Bóle głowy ciężarnej

Bóle głowy ciężarnej

Przyszła mama nie powinna zażywać środków przeciwbólowych. To nie oznacza jednak, że musi ona znosić częste bóle głowy. Istnieją sposoby na tę dolegliwość, które są zdrowe dla maluszka.

Dolegliwości w ciąży

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO)

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból brzucha w czasie ciąży oraz krwawienie to objawy, które powinny od razu zaniepokoić przyszłą mamę. Należy niezwłocznie udać się do lekarza (...) i ginekologiczne. Na początku ciąży takie objawy mogą świadczyć o...

Dolegliwości w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Problemy ze snem w ciąży W czasie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na jakość (...) snu. Co więcej, w każdym z trymestrów obserwuje się rożne problemy...

Dolegliwości w ciąży

Profilaktyka bólu nóg w ciąży

Profilaktyka bólu nóg w ciąży

Kobieta w ciąży powinna wypoczywać w pozycji, w której nogi ułożone są nieco wyżej niż reszta ciała. Nie może natomiast długo przebywać w tej samej pozycji stojącej lub siedzącej.

Dolegliwości w ciąży

Złe samopoczucie

Złe samopoczucie

Mdłości to jeden z najmniej przyjemnych symptomów ciąży. Dokuczają przeważnie w I trymestrze, ale nierzadko utrzymują się przez całą ciążę, uprzykrzając życie przyszłym mamom.

Dolegliwości w ciąży

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży

w ciąży. Pamiętaj więc aby ułożyć części ciała w odpowiednim miejscu od stóp do głów: ramiona odchyl do tyłu, głowę trzymaj prosto, tak aby uszy (...) . Jednakże podczas ciąży mięśnie brzucha rozluźniają się w związku...

Dolegliwości w ciąży

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

Nie zapominaj o jedzeniu Jedzenie kilku mniejszych posiłków dziennie może pomóc w przypadku porannych mdłości, ponieważ objawy mogą się nasilać jeśli żołądek jest pusty. Być może nie masz ochoty na jedzenie ale ważne jest, aby dostarczyć dziecku odpowiednich...

Dolegliwości w ciąży

Obolałe i spuchnięte nogi

Obolałe i spuchnięte nogi

Ciąża jest ogromnym obciążeniem dla organizmu kobiety, która odczuwa to na wiele sposobów. Jednym z nich są obolałe nogi, skurcze łydek, spuchnięte kostki czy pojawiające się żylaki.

Dolegliwości w ciąży

Jak przetrwać lato, będąc w ciąży?

Jak przetrwać lato, będąc w ciąży?

materiały powinny zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Również latem i również w ciąży można wyglądać atrakcyjnie. Pływaj Pluskanie (...) i uchronić się przed nadmiernym poceniem. Nawadniaj organizm Prawdopodobnie słyszysz...