Trwa ładowanie...

Wysokie monocyty - czym są monocyty, co oznacza podwyższony poziom monocytów, normy

Wysokie monocyty mogą świadczyć o przebytym stanie zapalnym lub przebytej chorobie zakaźnej. Podwyższony poziom tego rodzaju krwinek może również świadczyć o znacznie poważniejszych schorzeniach takich jak białaczka szpikowa, kiła czy gruźlica. Kiedy warto zbadać poziom monocytów? Jakie są normy?

spis treści

1. Czym są monocyty?

Monocyty stanowiące jeden z rodzajów białych krwinek produkowane są w szpiku kostnym. Białe krwinki, zwane również leukocytami są podstawowym elementem układu immunologicznego człowieka. W ludzkiej krwi znajduje się aż pięć różnych rodzajów krwinek białych. Są to:

  • neutrofile, zwane także granulocytami obojętnochłonnymi,
  • eozynofile, zwane granulocytami kwasochłonnymi,
  • bazofile, zwane także granulocytami zasadochłonnymi,
  • limfocyty,
  • monocyty.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Monocyty biorą udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Ich dojrzałe formy nazywa się makrofagami. Te żerne komórki odpowiadają za degradację obumarłych komórek organizmu, a także ich pozostałości. Dodatkowo, wykazują zdolność do usuwania z krwi obumarłych patogenów oraz bakterii. Monocyty odpowiadają również za wytwarzanie interferonu (nazwa ta nawiązuje do grupy białek, które są wytwarzane, a także uwalniane za pośrednictwem komórek w odpowiedzi na pojawienie się chorobotwórczych patogenów w organizmie).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Wysokie monocyty we krwi

Wiele osób nie ma pojęcia, co oznaczają podwyższone monocyty. Okazuje się, że wysoki poziom monocytów we krwi pacjenta może świadczyć o:

Podwyższone monocyty mogą świadczyć również o toczącym się stanie zapalnym. Podwyższone stężenie tych krwinek występuje również po chorobie, a także po terapii glikokortykosteroidami.

3. Kiedy warto zbadać poziom monocytów?

Poziom monocytów zazwyczaj bada się po to, aby zweryfikować swój aktualny stan zdrowia. Badanie monocytów zalecane jest również w przypadku pacjentów borykających się z osłabioną odpornością, słabą pamięcią oraz koncentracją, nawracającymi stanami zapalnymi czy infekcjami.

W jaki sposób bada się poziom monocytów? Ocenę ilości monocytów wykonuje się dzięki rozmazowi krwi obwodowej pacjenta. Parametry odnoszące się do tego rodzaju komórek oznaczane są za pośrednictwem skrótu MONO. Morfologia z rozmazem krwi to badanie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonamy je bezpłatnie, o ile posiadamy skierowanie od lekarza rodzinnego. Osoby, które nie posiadają takiego skierowania mogą wykonać badanie na własną rękę. Kosztuje ono około dwudziestu złotych.

4. Jakie są normy monocytów we krwi

Norma monocytów zależy od wieku pacjenta. Prawidłowe stężenie tego rodzaju białych krwinek u osób dorosłych to 0–800/µl, 3–8%. W przypadku noworodków do siódmego dnia życia norma wynosi 0-1,5 G/l, a od siódmego dnia życia do pierwszego roku życia 0,05-1,1 G/l.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza