Trwa ładowanie...

Zdejmij buty i zrób szybki test. Pokaże, czy masz szansę na długowieczność

Avatar placeholder
Bianka Koralewska 13.10.2024 12:47
Wystarczą dwa ruchy. Przekonaj się, czy masz szansę na długowieczność
Wystarczą dwa ruchy. Przekonaj się, czy masz szansę na długowieczność (Adobe Stock, Instagram )

To prosty test, który może wiele zdradzić na temat stanu naszego zdrowia. Nie tylko powie, czy nasze mięśnie i stawy są w dobrej kondycji, ale ma też stanowić prognostyk długości życia.

spis treści

1. Test na długowieczność?

Test "siadania i wstawania" (SRT) jest bardzo prosty. Wystarczy usiąść na podłodze ze skrzyżowanymi nogami, a potem wstać. Jest tylko jeden haczyk: podczas wykonywania tego testu nie można niczym się podpierać.

"Za każde użycie kolana, podparcie się ręką, łokciem, bokiem nogi odejmowany jest punkt, a za zachwianie równowagi - pół punktu" - wyjaśnia w jednym z postów opublikowanych na Instagramie dr n. farm. Natasza Staniak. Farmaceutka na nagraniu pokazuje, jak dokładnie powinien przebiegać test.

Zobacz film: "Rady na długowieczność od 109-latki"
Kradnie młodość, oddala nas od długowieczności. Lek. Joanna Ibisz ma ważną radę dla Polaków
Kradnie młodość, oddala nas od długowieczności. Lek. Joanna Ibisz ma ważną radę dla Polaków

Marzenia o długowieczności od zawsze fascynowały ludzkość na całym świecie. Pragniemy być wiecznie młodzi,

przeczytaj artykuł

Czy jest wiarygodny? Były prowadzone na ten temat badania, których wyniki opublikowano na łamach "European Journal of Cardiology". Objęły dokładnie 2002 osoby w wieku między 51. a 80. rokiem życia.

Uczestnicy mieli wykonać test, a ich zdolności oceniano w skali od jednego do pięciu punktów. Pięć punktów można było uzyskać za siadanie oraz kolejne pięć za wstawanie.

Test może przewidzieć ryzyko zgonu
Test może przewidzieć ryzyko zgonu (Getty Images)

2. Ryzyko śmierci nawet pięciokrotnie wyższe

Zgodnie z ustaleniami badaczy uzyskanie wyniku poniżej ośmiu punktów oznacza od dwóch do pięciu razy wyższą śmiertelność z jakiegokolwiek powodu na przestrzeni sześciu lat w porównaniu do grupy, która w teście zdobyła dziesięć punktów.

Jak wykonać test?

"Jak go prawidłowo wykonać? Test należy wykonać w wygodnym ubraniu i boso. Należy usiąść "po turecku", a następnie wstać, starając się nie używać przy tym rąk i kolan. Za każde użycie kolana, podparcie się ręką, łokciem, bokiem nogi odejmowany jest punkt, a za zachwianie równowagi pół punkta".

Co w rzeczywistości mierzy test? Jego celem jest sprawdzenie siły mięśni, elastyczności, równowagi oraz postawy. By można było go prawidłowo wykonać, konieczne jest posiadanie w dobrej kondycji również stawów: kolan, bioder czy pleców.

"Sprawność układu mięśniowo-szkieletowego, oceniana metodą SRT, była istotnym czynnikiem prognostycznym śmiertelności u osób w wieku 51-80 lat. Zastosowanie prostego i bezpiecznego narzędzia oceny, takiego jak SRT, na które wpływa siła i elastyczność mięśni, w ogólnych badaniach stanu zdrowia mogłoby dostarczyć istotnych informacji dotyczących zdolności funkcjonalnych i wyników u dorosłych niehospitalizowanych" - przekonują badacze na łamach "European Journal of Cardiology".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze