Rośnie liczba zakażonych Polaków. "Czas wylęgania choroby to 8 tygodni"
Wirusowe zapalenie wątroby typu A w natarciu. Wykryto dwa ogniska choroby – w województwie podlaskim i lubuskim. W Polsce odnotowano także dwa razy więcej zachorowań niż w ubiegłym roku.
Liczba przypadków WZW drastycznie rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że to druga najczęstsza zakaźna przyczyna zgonów na świecie.
Jak można się zarazić WZW A?
Istnieje pięć głównych typów zapalenia wątroby – A, B, C, D i E. Do zakażenia wirusami WZW A i E dochodzi poprzez spożycie skażonej żywności lub wody, ale też przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Mówi się, że to wakacyjna plaga.
Zobacz także: WZW typu A w borówkach. Zakaźnicy mają radę dla Polaków
Polacy o niebezpiecznej modzie. Zapytaliśmy, co sądzą o "snusach"
- Pamiętajmy, że WZW typu A jest to choroba wirusowa przenoszona drogą pokarmową poprzez spożycie skażonej wody lub żywności (np. surowych owoców morza, warzyw, owoców mytych w zanieczyszczonej wodzie), bliski kontakt z osobą zakażoną (np. przez nieprzestrzeganie higieny rąk) lub kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami. Dlatego często mówi się, że jest to "choroba brudnych rąk" – wysoce zaraźliwa. Jednak większość postaci jest łagodnych. U dzieci często przebiega bezobjawowo. Ciężej chorują dorośli – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
WZW A. Dwa ogniska choroby w Polsce
Wirusowe zapalenie wątroby typu A, potocznie nazywane żółtaczką pokarmową, to choroba zakaźna wywołana przez wirus HAV (Hepatitis A Virus). W ostatnich miesiącach zanotowaliśmy wzrost przypadków choroby. Szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego dr Paweł Grzesiowski poinformował, że dwukrotnie wzrosła liczba chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu A.
- W 2024 roku o tej porze mieliśmy ok. 50 przypadków zakażeń WZW typu A. Natomiast w tym roku liczba zakażeń jest dwukrotnie wyższa. Od końca ubiegłego roku mamy dwa ogniska epidemiczne – wskazał podczas konferencji prasowej.
Jedno ognisko WZW A znajduje się w województwie podlaskim, a drugie w lubuskim. W pierwszym chorobę zdiagnozowano u około 10 osób, w drugim jest ok. 20 osób zakażonych.
- Jedno ognisko rozpoczęło się od zachorowania dziecka w szkole. Niestety, teraz łatwiej łapiemy choroby. Nie szczepimy się, niektórzy nie dbają o higienę i te ogniska się tworzą – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska.
- W tej chwili najczęściej zakażenie przywozimy z jakiegoś wyjazdu, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest inna. Czas wylęgania choroby to osiem tygodni, więc przez długi czas chory nawet może nie wiedzieć, że jest zakażony, i zakażać innych – tłumaczy ekspertka.
Dlatego też w ramach akcji wygaszania ogniska epidemicznego, jak przekazał dr Paweł Grzesiowski, w województwie lubuskim zaszczepiono już 500 osób. – Natężenie nowych zgłoszeń się zmniejsza, ale o wygaszeniu ognisk można będzie powiedzieć najwcześniej dwa miesiące od ostatniego przypadku – dodał.
Objawy WZW A
Choroba ujawnia się klinicznie w postaci żółtaczki. Poza tym do objawów WZW A zaliczamy:
zmęczenie,
osłabienie,
bóle mięśni i stawów,
gorączkę,
nudności,
wymioty,
bóle brzucha,
brak apetytu,
ciemne zabarwienie moczu,
powiększoną wątrobę i śledzionę,
świąd skóry.
W odróżnieniu od wirusów wątroby B lub C infekcja może mijać samoistnie, nie pozostawiając trwałych śladów. Jest jednak zagrożeniem w momencie przebiegu.
- Objawy mogą utrzymywać się od kilku tygodni do kilku miesięcy, ale u większości osób dochodzi do pełnego wyzdrowienia. Wirusowe zapalenie wątroby typu A nie jest tak groźne jak WZW B czy WZW C, natomiast w niektórych przypadkach, gdy przebieg zakażenia jest ciężki, może dojść do uszkodzenia wątroby – tłumaczy prof. Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych.
WHO ostrzega, że WZW A może dawać "wyniszczające objawy, a czasem piorunujące zapalenie wątroby". Nawet w ciągu kilku dni może dojść do martwicy miąższu wątroby i atrofii narządu.
- Zdarzają się pacjenci, u których aktywność enzymów wątrobowych, takich jak ALAT i ASPAT, jest dramatycznie podwyższona – może wynosić kilka tysięcy, przekraczając normy nawet kilkadziesiąt razy. W takich przypadkach łagodna infekcja przybiera postać ciężkiego, ostrego zapalenia wątroby – komentowała w rozmowie z WP abcZdrowie hepatolog i specjalistka chorób zakaźnych dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska.
Ekspertka dodała, że WZW A jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które zmagają się z chorobami wątroby, takimi jak przewlekłe zapalenie wątroby typu B lub C, marskość czy stłuszczenie narządu. U takich pacjentów przebieg zakażenia może być znacznie cięższy i prowadzić do ostrych powikłań.
Szczepionki przeciw WZW A
Występują szczepionki pojedyncze lub skojarzone – w jednym wkłuciu przeciw WZW A i WZW B. Szczepienia przeciw WZW A są zalecane między innymi osobom wyjeżdżającym do krajów endemicznego występowania choroby, pracownikom ochrony zdrowia, żłobków, przedszkoli, pracującym w wojsku czy pracownikom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności.
- W przypadku zapalenia wątroby typu A i B mamy dostępne szczepienia, które zapewniają skuteczność na poziomie 99 proc. i zwykle działają nawet przez 30 lat. Jest to więc inwestycja na wiele lat. Aby uzyskać pełną ochronę przed WZW typu A oraz WZW typu B, można zastosować szczepionki pojedyncze lub szczepionkę skojarzoną. Odporność uzyskujemy już po czterech tygodniach od przyjęcia ostatniej dawki – tłumaczył prof. dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, hepatolog.
My również możemy wpłynąć na to, by choroba się nie rozprzestrzeniała. – Kluczowe jest zachowanie higieny. Powinniśmy często myć ręce, starannie przygotowywać jedzenie. Wirus przeżyje temperaturę lodówki, natomiast nie przeżyje gotowania przez minutę w 80 st. Celsjusza. Więc jeżeli mieszkamy na terenie, gdzie zachorowania występują, to przestrzegajmy tych zasad – podsumowuje prof. Zajkowska.
Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.