Trwa ładowanie...

Wyszedł na spacer. Niewiarygodne, ile kleszczy "złapał"

 Katarzyna Gałązkiewicz
02.05.2023 16:46
Podczas jednego spaceru "złapał" 18 kleszczy
Podczas jednego spaceru "złapał" 18 kleszczy (Twitter)

Profesor Rubén Bueno z Uniwersytetu w Walencji doświadczył na własnej skórze potencjalnego zagrożenia, jakie mogą stwarzać kleszcze. Biolog opublikował zdjęcie, na którym widać niewiarygodną liczbę pasożytów, które przylgnęły do jego nogi w trakcie jednego spaceru.

spis treści

1. Tyle kleszczy przyczepiło się podczas spaceru

Kleszcze mogą być nosicielami różnych chorób, takich jak borelioza (choroba z Lyme) czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Nie tylko w Polsce, ale i innych regionach Europy i świata, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, istnieje ryzyko spotkania z kleszczami podczas wędrówek po lasach, parkach czy łąkach.

Przekonał się o tym prof. Rubén Bueno z Uniwersytetu w Walencji, który opublikował na Twitterze zdjęcie, obrazujące liczbę kleszczy, która przylgnęła do niego podczas jednego spaceru.

"Nie zapominaj, że zapobieganie #kleszczom jest bardzo ważne, jeśli wybierasz się na wędrówkę lub po prostu spacerujesz po obszarach z gęstą roślinnością" – napisał w mediach społecznościowych.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Bueno przypomina tym samym, że aby uniknąć ukąszeń przez kleszcze, stosowanie samych repelentów nie wystarczy. Kluczowe jest noszenie odzieży zakrywającej ciało, albo unikanie przemieszczania się w wysokich trawach i ściółce leśnej.

Jeżeli chodzi o ubrania – najlepiej wybierać jasne kolory. Nie dlatego że odstraszają kleszcze, lecz dlatego, że wtedy łatwiej takiego kleszcza zauważyć, zanim dojdzie do naszego ciała.

Po powrocie z terenów zalesionych należy natomiast dokładnie sprawdzić ciało w celu wykrycia ewentualnych kleszczy. W przypadku ich zauważenia, należy jak najszybciej usunąć je za pomocą odpowiedniej techniki, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.

2. Jakie są objawy boreliozy?

Przypominamy, że borelioza, znana również jako choroba z Lyme, to infekcja bakteryjna przenoszona na ludzi przez kleszcze. Powoduje ją bakteria z rodzaju Borrelia, która dostaje się do organizmu człowieka poprzez ukąszenie zakażonego kleszcza.

Objawy boreliozy są zróżnicowane i mogą się pojawiać na różnych etapach choroby. Wczesne objawy to często rumień wędrujący – czerwone, rozszerzające się kręgi wokół miejsca ukąszenia, który pojawia się kilka dni lub tygodni po ukąszeniu.

Inne wczesne objawy mogą obejmować: gorączkę, ból głowy, zmęczenie, ból mięśni i stawów. W późniejszych etapach choroby, borelioza może prowadzić do problemów z układem nerwowym, stawami, sercem i skórą.

Aby uniknąć zakażenia boreliozą, kleszcz nie może przebywać na ciele dłużej niż 20 godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze