Wyczuła dziwny zapach od męża. Po kilku latach poznali prawdę
Joy Milne zauważyła u męża niepokojącą zmianę. Inny zapach, który wyczuła kobieta, okazał się zwiastunem choroby Parkinsona.
Wywąchała chorobę
Joy Milne wyczuła, że jej mąż zaczął inaczej pachnieć. Okazało się, że ten dziwny symptom zwiastował chorobę Parkinsona.
72-letnia Szkotka ma hiperosmię czyli nadzwyczają wrażliwość na zapachy. To pozwolilo jej zauwżyć zmianę w zapachu męża. Na początku myślała, że to wynik zaniedbania higieny, ale potem zorientowała się, że przyczyna jest poważniejsza. Pod uwagę brała nawet guza mózgu.
- Kiedy skończył 29 lat zaczęły następować pewne zmiany. Przed ukończeniem 31. roku życia zapach męża całkowicie się zmienił - powiedziała kobieta w rozmowie ze Sky News. Szkotka zauważyła u męża zmiany 12 lat przed zdiagnozowaniem u niego choroby. Milne w końcu poszła z mężem do neurologa, by wyjaśnić przyczynę tych niepokojących objawów. Okazało się, że stała za tym choroba Parkinsona.
Sny pierwszym objawem Parkinsona
Według Światowej Organizacji Zdrowia choroba Parkinsona została zdiagnozowana u ponad 6 mln osób na świecie. Eksperci przestrzegają, że w ciągu 20 lat ta liczba może się podwoić. W Polsce co roku przybywa około 8 tys. nowych przypadków (aktualnie dotyka ona ponad 100 tys. osób).
Choroba Parkinsona to postępujące schorzenie neurodegeneracyjne, które często bywa kojarzone z osobami starszymi. Choć ryzyko jest związane z wiekiem, to choroba może zaatakować już ok. 40. roku życia, a nawet przed trzydziestką.
Pomaga lekarzom w diagnozie
Dzięki swoim niezwykłym zdolnościom kobieta pomaga teraz naukowcom w rozpoznawaniu choroby. Początkowo, by sprawdzić na ile Joy jest w stanie rozpoznać chorobę Parkinsona, wykonano eksperyment.
Naukowcy dostarczyli kobiecie koszulki, wśród których były te noszone przez osoby ze zdiagnozowanym parkinsonem. Joy ze 100 proc. dokładnością wskazała ubrania chorych.
- Był to więc pierwszy niewiarygodny krok, który potwierdził, że faktycznie można diagnozować chorobę na podstawie zapachu ubrań, które nosi pacjent. Teraz, zamiast koszulek, używamy np. gazy - powiedziała w rozmowie ze Sky News prof. Perdita Barran z Uniwersytetu w Manchesterze.
Dodała, że próbki pochodzą z pleców pacjentów. Chorzy pobierają je sami w domu i wysyłają do laboratorium. Tam poddaje się je badaniom, w których bierze udział Joy.
Choroba Parkinsona wciąż pozostaje nieuleczalna, dlatego wczesna diagnoza jest kluczowa, by spowolnić jej rozwój. Choć na niepokojące objawy powinno się reagować, jak najszybciej, ich rozpoznanie może być kłopotliwe. Początkowe symptomy mogą być subtelne i łatwe do przeoczenia.
Należą do nich:
trudności z koordynacją ruchową,
problemy z mówieniem,
sztywność mięśni,
drżenie rąk.
Źródła
- Sky News
- WP abcZdrowie
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.