Wzmacnia trzustkę, śledzionę, wątrobę, obniża ciśnienie. Wystarczy już 1 łyżka
W kuchni świetnie sprawdza się jako dodatek do potraw mięsnych, warzywnych, rybnych oraz twarożku i sosów. Lubczyk posiada również szerokie spektrum prozdrowotnych właściwości, które były znane już w średniowieczu. Żeby w pełni z nich skorzystać, wystarczy przyrządzić napar z korzenia tej rośliny.
1. Niezwykłe właściwości lubczyku
Lubczyk ogrodowy znany również jako lubiśnik i łakome ziele jest rośliną z rodziny selerowatych, która od wielu wieków słynie ze swoich zdrowotnych i smakowych walorów.
Dodając to zioło do ulubionych dań, nadamy im niepowtarzalny aromat znanej przyprawy - maggi. Można z niego przyrządzić również odwar, napar lub miód. Domowe specyfiki z lubczyku wykazują właściwości oczyszczające, moczopędne, przeciwskurczowe, antybakteryjne i wykrztuśne.
Lubczyk jest także popularnym na całym świecie afrodyzjakiem. Napar z korzenia lubczyku usprawnia proces przemiany materii, pomaga pozbyć się toksycznych substancji z krwiobiegu, poprawia samopoczucie, wpływa korzystnie na pracę układu sercowo-naczyniowego i nerwowego.
Substancje zawarte w lubczyku działają pozytywnie na trzustkę, śledzionę, wątrobę, jelita, drogi żółciowe i nerki. Po napar z lubczyku powinny sięgać szczególnie osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, dolegliwości układu pokarmowego, wyczerpanie nerwowe, zapalenie pęcherza moczowego i migrenę.
2. Jak przygotować napar z lubczyku?
Żeby przygotować prozdrowotny preparat na bazie lubczyku, należy jedną łyżkę suszonego korzenia tego zioła zalać szklanką wrzątku. Po 15 minutach odcedzamy miksturę. Gdy napar lekko ostygnie - wypijamy,pół szklanki. Taką porcję zaleca się pić od dwóch do czterech razy w ciągu dnia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.