Xifaxan (Rifaximinum) - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Xifaxan (Rifaximinum) to antybiotyk stosowany w chorobach przewodu pokarmowego, szczególnie w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wydawany jest tylko na receptę i musi być stosowany według zaleceń lekarza. Jak dokładnie działa i kiedy warto po niego sięgać?
1. Co to jest Xifaxan?
Xifaxan to lek z grupy antybiotyków, który stosuje się w leczeniu bakteryjnych zakażeń układu pokarmowego, których głównym objawem są biegunki i bóle brzucha. Dostępny jest w formie tabletek powlekanych lub granulatu do sporządzania zawiesiny.
Substancją czynną leku jest ryfaksamina - antybiotyk należący do grupy ryfamycyn, stosowany w leczeniu infekcji bakteryjnych, ale także nieswoistych zakażeń jelit.
Wśród składników pomocniczych znajdują się:
w tabletkach:
- sodu glikolan skrobiowy
- glicerolu distearynian
- krzemionka koloidalna
- talk
- celuloza mikrokrystaliczna
- hydroksypropylometyloceluloza
- dwutlenek tytanu
- sodu edetynian
- glikol propylenowy
- żelaza tlenek czerwony
w granulacie do rozpuszczania:
- celuloza mikrokrystaliczna
- sól sodowa karboksymetylocelulozy
- pektyna
- kaolin
- sacharynian sodu
- benzoesan sodu
- sacharoza
- aromat czarnej wiśni
Lek może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia.
2. Jak działa Xifaxan?
Xifaxan zwalcza biegunki i działa przeciwbakteryjnie. Hamuje aktywność enzymów w komórkach bekterii. Oddziałuje na większość bakterii, zarówno gram-ujemnych, jak i dodatnich, tlenowych oraz beztlenowych.
Zmniejsza także ilość bakterii w jelicie grubym, a dodatkowo ogranicza produkcję amoniaku i toksyn. Ryfaksamina wchłania się tylko w niewielkim stopniu, a wydalana jest głównie z kałem.
3. Kiedy stosować Xifaxan?
Xifaxan wskazany jest w przypadku biegunek różnego pochodzenia, w tym także infekcjach związanych z podróżowaniem. Wskazaniem do stosowania leku jest:
- zakażenie jelitowe przebiegające z gorączką lub krwią w kale
- biegunki w przebiegu zespołu jelita drażliwego
- biegunki podróżnych
- objawowej choroby uchyłkowej jelita grubego.
3.1. Przeciwwskazania
Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania Xifaxanu jest uczulenie na którykolwiek składnik leku. Dodatkowo nie może być stosowany w przypadku niedrożności jelit oraz wrzodziejącego ich uszkodzenia.
Xifaxanu nie można stosować w ciąży ani u dzieci poniżej 12 roku życia.
4. Kiedy zachować szczególną ostrożność?
Jeśli pojawia się biegunka z obecnością krwi w stolcu, a dodatkowo wysoka gorączka i oddawanie stolca częściej, niż 8 razy na dobę, przed zastosowaniem leku konieczna jest konsultacja z lekarzem. Należy zachować także szczególną ostrożność w przypadku pacjentów z niewydolnością lub zanurzeniami czynności nerek.
Nie należy sięgać po Xifaxan, jeśli pacjentka jest w ciąży. W przypadku karmienia piersią lekarz indywidualnie ocenia, czy stosowanie leku będzie bezpieczne dla matki i dziecka.
Xifaxan może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i maszyn, dlatego nie należy siadać za kółko w czasie trwania terapii.
4.1. Xifaxan a możliwe działania niepożądane
Xifaxan jest antybiotykiem i jak każdy lek tego typu może wywołać pewne **skutki uboczne*. Pacjenci najczęściej skarżą się na:
- bóle w nadbrzuszu
- zaparcia
- bolesne parcie na stolec i silną potrzebę wypróżnienia
- nudności
- wzdęcia
- bóle i zawroty głowy
- wzmożone napięcie powłok brzusznych
5. Interakcje Xifaxanu z innymi lekami
Xifaxan nie może być stosowany razem z:
- innymi antybiotykami z grupy ryfamycyn
- warfaryną
- lekami przeciwpadaczkowymi i przeciwarytmicznymi
- cyklosporyną.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.