Trwa ładowanie...

Ząb mądrości – kiedy się pojawia, czy trzeba go usuwać, jak przebiega zabieg usunięcia ósemki?

Ząb mądrości, czyli ósemka, z inteligencją nie ma nic wspólnego. W większości przypadków ząb mądrości stanowi także duży problem, ponieważ, kiedy rośnie, pojawia się przy tym ból i dyskomfort. Ząb mądrości jest także bardzo szybko atakowany przez próchnicę, ponieważ jego położenie najczęściej uniemożliwia precyzyjne czyszczenie. Zatem czy ząb mądrości należy usunąć?

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

spis treści

1. Kiedy pojawia się ząb mądrości?

Ostatni ząb mądrości najczęściej pojawia się do 25. roku życia. Oczywiście ósemki nie rosną jednocześnie, ale pojawiają się stopniowo. Może to trwać nawet przez kilka lat. Bardzo często ząb mądrości może się pojawić nawet w późnym wieku u osób, które noszą protezy, ponieważ konstrukcja może powodować ucisk, co sprawia, że ząb mądrości się wyrzyna.

2. Czy ząb mądrości trzeba usuwać?

Ząb mądrości bardzo szybko się psuje i jest to związane bezpośrednio z jego trudnym położeniem. Na tyłach szczęki gromadzi się bardzo dużo resztek pokarmu, które trudno usunąć nawet przy pomocy elektrycznej szczoteczki. Dlatego każdy ząb mądrości jest bardziej narażony na próchnicę. To skutkuje tym, że bakterie próchnicy przenoszą się bardzo szybko na inne zęby, z którymi sąsiaduje ząb mądrości.

Najczęściej ząb mądrości jest usuwany. Jednak nie każdy decyduje się usunąć ząb mądrości, ponieważ ekstrakcja ósemki nie jest typowym zabiegiem usunięcia zęba. Zanim ząb mądrości zostanie usunięty, lekarz stomatolog powinien zlecić RTG zęba, aby sprawdzić położenie korzenia.

Powodem tego, że ząb mądrości jest trudny do usunięcia jest jego niefortunne ułożenie. Ząb mądrości jest położony w łuku zębowym, do którego jest mocno przymocowany. Dodatkową komplikacją jest to, że ząb mądrości ma niestandardowy kształt inaczej niż wszystkie zęby ułożony korzeń zęba.

3. Jak przebiega zabieg usunięcia ósemki?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg powinien trwać około 30 minut. Do zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe. W niektórych przypadkach, gdy jest usuwany ząb mądrości, wymagane jest założenie szwów na dziąsło.

To też warto wiedzieć

Ząb mądrości może nie wyrosnąć przez całe życie. Czasem zdjęcie rentgenowskie szczęk, czyli pantomogram szczęk pokazuje, że istnieją zawiązki ósemek, ale pomimo to ząb mądrości nie wyrasta. W pewnym momencie ząb mądrości przestaje rosnąć.

Stomatolodzy zauważają, że coraz więcej badanych osób nie ma nawet zawiązków ósemek. Może to być spowodowane stopniową redukcją szczęki, która wynika z diety bogatej w przetworzoną żywność niewymagającą np. intensywnego gryzienia. U niektórych osób łuk zębowy jest tak ułożony, że nie ma już miejsca na ząb mądrości. Jednak na szczęście ząb mądrości nie bierze bezpośredniego udziału w prawidłowym żuciu pokarmu.

Następny artykuł: Próchnica

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.