Odśnieżanie może spowodować zawał serca. Lekarze alarmują
Na zdjęciach zaspy śniegu wyglądają bajecznie, ale ich odśnieżanie, jak okazuje się, może być bardzo niebezpieczne. "Dla osób cierpiących z powodu chorób serca odgarnianie śniegu może zakończyć się zawałem" - ostrzega American Heart Association (AHA). Oto co trzeba wiedzieć o bezpiecznym odśnieżaniu.
1. Dlaczego odśnieżanie jest niebezpieczne?
"Odgarnianie śniegu to bardzo uciążliwe zajęcie. Sytuację komplikują niskie temperatury, które wywierają wpływ na organizm. Zwiększa się ciśnienie krwi i jednocześnie dochodzi do ucisku tętnic wieńcowych" - czytamy w komunikacie prasowym AHA.
Głównym autorem ostrzeżenia jest dr Barry Franklin, dyrektor ds. Kardiologii Prewencyjnej i Rehabilitacji Kardiologicznej w Beaumont Health.
"Nasze badania wskazują, że intensywne odśnieżanie powoduje znaczny wzrost częstości akcji serca i skurczowego ciśnienia krwi. Wysiłek ten może równać się, a nawet przekraczać górne poziomy osiągane podczas maksymalnych testów na bieżni. Zwłaszcza dotyczy to mężczyzn prowadzących siedzący tryb życia" – wyjaśnia dr Franklin.
Podczas jednego z badań naukowcy odkryli, że już po dwóch minutach odśnieżania tętno uczestników przekroczyło górną granicę, która jest zalecana dla testów wysiłkowych.
2. Kto nie powinien odśnieżać?
Dr Franklin podkreśla, że co roku setki ludzi w Stanach Zjednoczonych umierają w trakcie lub tuż po odśnieżaniu.
"Wpływ odśnieżania jest szczególnie niepokojący w przypadku osób, które są obciążenie ryzykiem chorób sercowo-naczyniowe" - podkreśla ekspert.
W grupie ryzyka zawału serca są osoby:
- prowadzące siedzący tryb życia,
- otyłe,
- palące,
- mające cukrzycę,
- z wysokim poziomem cholesterolu oraz ciśnieniem krwi,
- pacjenci, którzy przeszli zawał serca lub udar.
"Ludzie z tymi obciążeniami oraz pacjenci, którzy przeszli operację bajpasów lub angioplastykę naczyń wieńcowych, po prostu nie powinni odśnieżać" - podkreśla dr Franklin.
3. Jak odśnieżać bezpiecznie?
Jeśli jednak musimy odśnieżyć, dr Franklin radzi zrobić to w bezpieczny sposób. Oznacza to przede wszystkim wzmożoną czujność oraz uważne obserwowanie swojego organizmu. Należy też często robić krótkie przerwy podczas pracy.
Pchanie śniegu za pomocą łopaty jest lepsze niż jego podnoszenie i przerzucanie. Ostrożność należy zachować nawet przy używaniu dmuchawy do śniegu. Wysiłek potrzebny do jej pchania może szybko podnieść tętno i ciśnienie krwi.
Dr Franklin radzi również zwrócić uwagę na ewentualne objawy zawału serca:
- ból lub ucisk w klatce piersiowej,
- zawroty głowy,
- kołatanie serca lub nieregularny rytm serca.
W przypadku wystąpienia którekolwiek z tych objawów należy natychmiast przerwać odśnieżanie i zadzwonić na pogotowie.
Zobacz także: 100-letni lek przeciwzapalny na dnę moczanową może powstrzymać zawał serca
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.