Trwa ładowanie...

Zaczyna się od bólu między łopatkami. "Choroba może rozwinąć się w ciągu godzin lub dni"

 Karolina Rozmus
10.03.2023 18:06
Ból między łopatkami nie musi być objawem problemów z kręgosłupem
Ból między łopatkami nie musi być objawem problemów z kręgosłupem (Getty Images)

Ból między łopatkami może być spowodowany nadmiernym napięciem mięśniowym, nieprawidłową postawą czy nagromadzeniem stresu. Jednak jego przyczyny mogą być też dużo poważniejsze, poczynając od dyskopatii, przez problemy kardiologiczne, aż po groźne schorzenia neurologiczne. Jedno z nich może prowadzić nawet do niedowładów czy paraliżu.

spis treści

1. Ból między łopatkami. Czas na wizytę u ortopedy?

Gdy nagle w odcinku piersiowym, między łopatkami, pojawia się ból, częstą przyczyną jest przeciążenie np. związane z wysiłkiem fizycznym. Może też to być dolegliwość psychosomatyczna – reakcja organizmu na stres. Towarzyszy atakom paniki czy stanom lękowym.

Jeszcze częściej ma związek z nieprawidłową postawą, np. długotrwałym siedzeniem czy staniem w lekko pochylonej pozycji. Ma ona negatywny wpływ na odcinek piersiowy kręgosłupa, a także mięśnie i powięzi w jego okolicy. Taki ból może też wskazywać na chorobę zwyrodnieniową lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy wreszcie wady postawy jak kifoza piersiowa pogłębiona. Niekiedy jednak ból łopatek nie ma nic wspólnego z narządem ruchu.

2. To może być zawał serca

Zobacz film: "Ból zapalny pleców"

Ból najczęściej zaczyna się od ucisku w klatce piersiowej i poniżej wyrostka mieczykowatego mostka. Czasami jednak dolegliwości bywają mylące, bo ból może promieniować do lewej ręki, a nawet przestrzeni międzyłopatkowej. To może być zawał mięśnia sercowego lub tętniak rozwarstwiający aorty. Podczas zawału bólowi towarzyszą duszności czy zimne poty, a w przypadku tętniaka objawem alarmującym jest duże natężenie bólu.

Niekiedy problem zdiagnozuje ortopeda, czasami źródłem bólu mogą być problemy kardiologiczne lub neurologiczne
Niekiedy problem zdiagnozuje ortopeda, czasami źródłem bólu mogą być problemy kardiologiczne lub neurologiczne (Getty Images)

- Trzeba podkreślić, że najczęściej bóle, które pojawiają się między łopatkami, nie mają nic wspólnego z układem krążenia, a z dolegliwościami mięśniowymi lub są bólami kostno-stawowymi – uspokaja w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, kardiolog ze Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Warszawie.

- Oczywiście żadnego bólu nie wolno lekceważyć, bo może być objawem choroby bezpośrednio zagrażającej życiu – podkreśla, dodając, że tak jest w przypadku choroby aorty czy zawału.

Kardiolog tłumaczy, że wskazówką dla pacjenta może być nasilanie się dolegliwości podczas ruchu – przy skrętach tułowia czy nachylaniu się.

- Bóle spowodowane zmianami w układzie kostno-stawowym klatki piersiowej bądź przeciążeniem mięśni najczęściej zmieniają znacząco nasilenie przy takich ruchach. Natomiast jeśli drobne ruchy tułowia, skłony nie nasilają w sposób ewidentny bólu, to trzeba pomyśleć o innych przyczynach, w tym także związanych z sercem, aortą oraz innymi narządami usytuowanymi w klatce piersiowej – np. z płucami czy opłucną.

Ból między łopatkami może też wskazywać na aktywację wirusa VZV i chorobę zwaną półpaścem czy neuralgię międzyżebrową związaną z uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych.

3. Zaczyna się od bólu, kończy na niedowładach

Bywa, że w taki sposób manifestuje się rzadkie, ale groźne schorzenie neurologiczne – poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego. Rozwija się błyskawicznie, a pierwszym jego objawem jest ból między łopatkami czy bóle przesuwające się w dół nóg i ramion lub opasujące klatkę piersiową i brzuch.

Może towarzyszyć mu gorączka, osłabienie, zmęczenie i utrata apetytu, problemy z panowaniem nad pęcherzem moczowym i jelitami.

- Choroba może rozwinąć się w ciągu godzin lub dni. Deficyt może narastać już w kilka godzin, może też być kilkuetapowy – najpierw zajęcie, objawy utrzymujące się przez dzień dwa, później może dojść do ich nasilenia, a sama choroba postępuje nawet kilkanaście dni – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Dolegliwości zależne są od tego, gdzie umiejscowi się stan zapalny:

  • w odcinku szyjnym – mogą wystąpić problemy z poruszaniem głową, ale nawet zaburzenia oddychania,
  • w odcinku piersiowym – dolegliwości bólowe manifestują się w ramionach,
  • w odcinku lędźwiowym – ból może dotykać okolicy bioder i miednicy,
  • w odcinku krzyżowym – silny ból kręgosłupa, ale też parestezje (niewłaściwe odczuwanie bodźców w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych) kończyn dolnych.

- Wszystko zależy od tego, które struktury zostaną zajęte. W poprzecznym zapaleniu charakter progresywny choroby powoduje atak kolejnych dróg nerwowych, np. szlaków czuciowych i bólowych, które dają symptomatologię w postaci bólu, a następnie może się rozwinąć nawet uszkodzenie szlaków piramidowych, czyli ruchowych. Stąd może się brać niedowład. Częstym powikłaniem jest też zaburzenie funkcji pęcherza moczowego – dodaje prof. Rejdak.

W jednej z postaci choroby, zapaleniu rdzenia kręgowego oraz nerwów wzrokowych (ang. neuromyelitis optica spectrum disorders, NMOSD), schorzenie może dotykać nie jednego, ale nawet kilku poziomów.

- W NMOSD choroba może mieć bardzo szeroki zasięg, czyli przekraczać nawet kilka poziomów anatomicznych i rozciągać się wzdłuż niemal całego rdzenia, co stanowi ogromne zagrożenie – mówi neurolog.

Zapalenie rdzenia kręgowego może pojawiać się wskutek ataku patogenu, wirusa, bakterii czy nawet pasożyta. Rzadziej spowodowane jest reakcją na szczepienie – np. przeciw ospie, ale może się też rozwinąć wskutek choroby autoimmunologicznej – np. tocznia rumieniowatego układowego czy zespołu Sjogrena. Czasami jest też pierwszym objawem bądź sygnalizuje nawrót stwardnienia rozsianego.

- Jednorazowe poinfekcyjne zapalenie rdzenia nie powinno nawrócić, to tzw. monofazowe zapalenie. Jeżeli jest częścią choroby tj. NMOSD, to niestety istnieje groźba nawrotów i musimy monitorować stan kliniczny, żeby się upewnić, że dane przeciwciała nie pojawią się u konkretnego pacjenta, zwiększając ryzyko nawrotu – mówi ekspert.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze