Zaczyna się od drętwienia dłoni, ust i ścisku w gardle. "Sceny jak z horroru"
To jedna z chorób, która latami może pozostać niewykryta, a nawet mylona z innymi dolegliwościami. Do rozpoznania dochodzi wówczas, gdy objawy nasilają się i przypominają atak padaczki. - Pojawiają się skurcze całego ciała, których nie można opanować, razem z drętwieniem rąk, drętwieniem palców. Może dojść do skurczu mięśni nagłośni, mówiąc wprost: można się po prostu udusić - ostrzega dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska.
1. "Pacjent może zacząć się dusić". Jak ujawnia się tężyczka?
Występują dwa rodzaje tężyczki: jawna i utajona. W pierwszym przypadku - ze względu na nasilenie objawów podczas ataków - łatwiej rozpoznać chorobę.
- Objawy tężyczki jawnej to drętwienie, zaburzenia czucia, napadowe skurcze w obrębie mięśni twarzy, języka, dłoni, stóp. W trakcie napadu ludzie mogą omdlewać - mówi dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.
Tężyczka jest chorobą związaną z nadmiernym pobudzeniem nerwowo-mięśniowym. Jest trudna w zdiagnozowaniu, zwłaszcza w przypadku jej postaci utajonej. Wielu pacjentów latami bezskutecznie szuka pomocy, a stosowane przez nich terapie tylko zaostrzają dolegliwości.
- Typowy napad zaczyna się od drętwienia i mrowienia palców dłoni, stóp i twarzy, zwłaszcza ust. Potem zaczynają się skurcze, nie panujemy nad ruchami, pojawia się charakterystyczne ułożenie dłoni, ustawienie stopy do środka z jej wygięciem. Mimowolnie kurczą się ramiona, przedramiona. Pojawiają się skurcze i drgania powiek. Usta mogą opadać albo układać się w karpika. Omdlenie, drgawki, jednak możliwe, że przy zachowaniu pełnej świadomości - szczegółowo opisuje specjalistka i ostrzega, że takie ataki mogą być śmiertelnie niebezpiecznie. - Jeżeli dojdzie do skurczu gardła i krtani, pacjent może zacząć się dusić - dodaje.
2. Ciało obce w gardle
W przypadku drugiego rodzaju tężyczki utajonej objawy są mniej charakterystyczne.
- Tężyczka utajona to jest wielki imitator. Może udawać wszelkiego rodzaju choroby, dlatego że towarzyszą jej zmęczenie, bóle głowy, parestezje, czyli mrowienia kończyn, pewnego rodzaju osłabienie mięśni, czasami zaburzenia rytmu serca, obniżony nastrój, problemy z zacinaniem mowy, nadmierna potliwość, ale mogą wystąpić również zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego - tłumaczy dr Magdalena Cubała-Kucharska.
Lekarka przyznaje, że większość pacjentów przez długi czas bezskutecznie szuka pomocy, bo objawy jak senność, zaburzenia koncentracji czy problemy z pamięcią są z reguły zrzucane na karb przemęczenia, albo depresji.
- Jednym z objawów tężyczki może być też uczucie ciała obcego w gardle, ale wtedy pacjenci często słyszą, że to na tle nerwowym, że mają histerie - dodaje ekspertka.
Opisywaliśmy historię Sandry Kubickiej, która ostatnio w jednym z wywiadów przyznała się do zmagań z tężyczką. Chorobę zdiagnozowano u niej dopiero po tym, kiedy przeszła pierwszy napad. "Przez pół godziny leżałam na podłodze. Płakałam i nie mogłam się ruszyć" - opowiadała w rozmowie z portalem kobieta.pl. Oprócz bólu towarzyszył jej też ucisk w klatce piersiowej.
3. Jakie są przyczyny rozwoju tężyczki?
Dr Cubała-Kucharska wyjaśnia, że tężyczka jawna najczęściej dotyczy pacjentów, którzy są po operacji wycięcia tarczycy ze względu na nowotwór, guzki i doszło u nich do uszkodzenia przytarczyc. W tych przypadkach pacjenci mają świadomość choroby i są pod kontrolą lekarzy.
Z kolei do rozwoju tężyczki utajonej najczęściej prowadzą zaburzenia wymiany jonowej organizmu.
- Przyczyną najczęściej jest niedobór magnezu i wapnia oraz nieco bardziej zasadowa krew. Tężyczkę może powodować przewlekły stres, więc również to eufemistyczne wypłukiwanie magnezu z organizmu - mówi lekarka.
4. Odkwaszanie organizmu. Wiele osób popełnia ten błąd
Nie ma dokładnych statystyk, które wskazywałyby na liczbę zachorowań na tężyczkę w Polsce. Ale dr Cubała-Kucharska obserwując pacjentów, którzy do niej trafiają, nie ma wątpliwości, że skala jest ogromna. Największy problem w tym, że większość pacjentów nie wie o chorobie, a walcząc z uciążliwymi dolegliwościami, tylko pogarszają swój stan.
- Proszę sobie wyobrazić, że ktoś, kto ma chory żołądek, rozwija objawy tężyczki, ma zaburzenia pasażu jelitowego, wzdęcia, zgagę i sięga po środki alkalizujące, a sama tężyczka to jest właśnie nadmierna alkalizacja. To może wywołać pełnoobjawowy obraz tężyczki jawnej, który jest po prostu przerażający - zauważa ekspertka. - Przypomina atak padaczki. To wygląda trochę jak z horroru. Pojawiają się skurcze całego ciała, których nie można opanować, razem z drętwieniem rąk, drętwieniem palców. W skrajnych przypadkach może dojść do skurczu mięśni nagłośni, czyli można się udusić. Jest to autentycznie śmiertelnie niebezpieczne. Tymczasem wśród ludzi związanych z medycyną naturalną jest wręcz powszechna moda na odkwaszanie organizmu - przyznaje dr Cubała-Kucharska.
Lekarka zauważa, że tężyczka może się rozwinąć również u dzieci.
- Jej obraz łatwo pomylić z tikami nerwowymi. Kiedy dziecko ma jakiekolwiek tiki, to rodzice biegają po lekarzach, czasami na siłę domagają się antybiotyków, a nawet się nie zastanowią, żeby najpierw sprawdzić czy nie ma niedoboru magnezu, wapnia, czy to nie jest przypadkiem tężyczka – zauważa.
5. Jak rozpoznać tężyczkę?
W celu zdiagnozowania choroby przede wszystkim trzeba sprawdzić poziom wapnia, magnezu, wit. D, hormonu przytarczyc oraz wykonać próbę tężyczkową. Na kilka dni przed próbą należy odstawić wszelkie suplementy diety, które mogłyby zaburzy wyniki.
- Ta próba polega na tym, że zakłada się pacjentowi taki mankiet uciskowy na rękę, jak podczas mierzenia ciśnienia. Pacjent musi leżeć z takim mankietem przez ok. 10 minut, a następnie umieszcza się elektrodę igłową poprzez delikatne nakłucie, która wykonuje pomiar i sprawdza, czy pojawiają się mimowolne skurcze, czy nie - relacjonuje lekarka.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.