Trwa ładowanie...

Zaczyna się od "zwykłej" zgagi. Większość osób nie wie, że to pierwszy objaw

Avatar placeholder
30.12.2023 14:24
Cierpisz na zgagę? Nie należy jej bagatelizować
Cierpisz na zgagę? Nie należy jej bagatelizować (Getty Images)

Zgaga jest powszechnie doświadczanym problemem, który może mieć różnorodne podłoże, również wykraczające poza problemy związane z niewłaściwą dietą. Choć zgaga często jest bagatelizowana i traktowana jako błaha dolegliwość, niektóre z jej przyczyn mogą wymagać pilnej interwencji medycznej. Jakie to przyczyny?

spis treści

1. Rak gruczołowy przełyku

Jedną z poważniejszych przyczyn zgagi może być rak gruczołowy przełyku. Jest to typ nowotworu, który rozwija się z komórek gruczołowych wyścielających przełyk. Charakterystycznym objawem, poza zgagą, może być trudność w połykaniu oraz uczucie ucisku za mostkiem.

2. Zawał serca

Zgaga, charakteryzująca się pieczeniem i bólem w okolicy mostka, często wynikającym z refluksu żołądkowo-przełykowego, może być mylona z bólem wieńcowym, będącym symptomem zawału serca.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Podobieństwo tych objawów może prowadzić do błędnej samodiagnozy i opóźnienia w poszukiwaniu pomocy medycznej. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku, gdy pacjent cierpi na przewlekłe problemy żołądkowe, które mogą maskować objawy zawału.

3. Zapalenie przełyku

Kolejną przyczyną zgagi może być zapalenie przełyku. Objawy zapalenia często nakładają się na dolegliwości typowe dla zgagi, ale ich leczenie wymaga dokładnej diagnostyki i indywidualnie dostosowanego podejścia terapeutycznego.

4. Leki

Niekiedy zgaga może być efektem ubocznym stosowania niektórych leków. Do grupy tej należą między innymi doustne środki antykoncepcyjne, leki stosowane w leczeniu choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, chorób płuc oraz cukrzycy. Zgaga w tych przypadkach może wynikać z wpływu leków na motorykę przewodu pokarmowego lub zwiększenia kwasowości żołądkowej.

5. Twardzina i zaburzenia hormonalne

Inną nieoczywistą przyczyną zgagi mogą być choroby autoimmunologiczne, takie jak twardzina czy zaburzenia hormonalne. Twardzina może wpływać na funkcjonowanie przełyku, a zaburzenia hormonalne – na regulację kwasowości żołądka. W obu przypadkach zgaga może być jednym z objawów wymagających specjalistycznej diagnostyki i leczenia.

6. Zgaga wymagająca uwagi medycznej

Podkreślenie złożoności potencjalnych przyczyn zgagi ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność właściwej diagnostyki i leczenia. Zgaga może być efektem niewłaściwej diety i trybu życia, ale może być również sygnałem ostrzegawczym poważniejszych problemów zdrowotnych.

Należy zatem pamiętać, że w przypadku chronicznej, powracającej zgagi, szczególnie gdy towarzyszą jej inne niepokojące objawy, konieczna jest konsultacja lekarska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze