Zaczyna się jak przeziębienie, kończy się w szpitalu. "Jakby zniszczenia dokonał napalm"
Ponad osiem i pół tysiąca przypadków w tym roku. Nie ulega wątpliwościom, że krztusiec zbiera największe od lat żniwo. Lekarze z Wrocławia alarmują, że bakteryjna choroba zakaźna po latach zawitała do stolicy Dolnego Śląska.
1. Krztusiec atakuje. Lekarze biją na alarm
Jak donosi portal tuwroclaw.com, oddział zakaźny Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pęka w szwach. Największą grupę pacjentów stanowią obecnie osoby chore na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
Według aktualnych danych podanych przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH - PIB między styczniem a końcem lipca 2024 r. na boreliozę w Polsce zachorowało 14 609 osób, czyli o ponad trzy tysiące więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Więcej też było przypadków KZM.
Lekarze mówią również o wzroście zachorowań na ospę czy krztusiec. Zwany dawniej kokluszem krztusiec dotknął w 2024 r. bije w tym roku rekordy. Liczba chorych w tym roku zwiększyła się aż o 8166 tys. w porównaniu z 2023 r.
- O krztuścu zapomnieliśmy, bo szczepiły się wszystkie dzieci i nie było luk, przez które zakażenia mogły wedrzeć się do społeczeństwa. Teraz nie ma już tego komfortu i wszyscy musimy zadbać o to uodpornienie - przekazała dr Kamila Ludwikowska z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych w rozmowie z portalem tuwroclaw.com.
Szczepionkę wprowadzono w połowie lat 60. ubiegłego wieku. Zanim się pojawiła, każdego roku na groźną chorobę umierało nawet dwa tysiące dzieci.
2. "Wygląda tak, jakby zniszczenia dokonał napalm"
Krztusiec to ostra choroba bakteryjna wywoływana przez bakterie Bordetella pertussis. Wytwarzają one toksynę, która uszkadza nabłonek oddechowy.
- Wygląda tak, jakby zniszczenia dokonał napalm - alarmowała dr Ludwikowska. Więc nawet jak antybiotyk zabije bakterie, to wpływa to na zakaźność, ale nie na objawy, czyli uporczywy, morderczy kaszel atakujący nawet kilkanaście razy dziennie. Nie ma skutecznego leczenia objawów krztuśca.
Lekarka zwróciła uwagę, że pierwsze objawy choroby przypominają przeziębienie, ale niedługo później rozwija się napadowy kaszel, który utrudnia oddychanie, może prowokować wymioty, nie pozwala funkcjonować ani za dnia, ani w nocy. Jak przekazała dr Ludwikowska, choroba "wyczerpuje fizycznie i psychicznie".
Warto wiedzieć, że koklusz może trwać kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Powikłania choroby obejmują zapalenie płuc, zatok czy ucha środkowego, ale także odmę opłucnową, przepuklinę czy złamania żeber.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.